İnsan nüfusu azaltma komplo teorisi

Bir komplo teorisi bazı gizli güçlerin artan insan nüfusunu bir şekilde kontrol edeceğini söylüyor. Hatta covid ile ilgili yaygın komplo teorilerinden biriydi. Pandemiler hariç, savaşlar, çiplemeyle hastalandırma ve haarp teknolojisiyle deprem gibi felaketler üretme gibi yöntemler kullanılıyor ya da kullanılacak diyorlar.

Şu an için en büyük tehdit küresel ısınma gibi görünüyor. Son yıllarda artan fırtına, sel, orman yangınları gibi felaketlerin sebepleri küresel ısınmaya dayanıyor. Hatta bu yazımda yazdım covid dahi küresel ısınmadan kaynaklanıyor. 

Bu yazımda yazmıştım. Gelişen olanaklar sayesinde insan nüfusunun artması bekleniyordu. Ancak gelişmişlik arttıkça insanlar daha az çocuk yapmaya başladı. O yüzden gelişmiş ülkeler vasıflı göçe kapılarını açmış durumdalar. Kısaca nüfus sürdürülebilirliği tehlike altına sokacak kadar azalmaya başladı. Komplo teorilerini bilmem ama nüfus insanların şu anki kurdukları düzenle nüfus uyumlu gitmiyor.

Ayrıca bu yazımı yazarken fark ettim ki tüm devrimler nüfus patlamalarının ardından gerçekleşiyor. Yani nüfus aslında insanlık için kötü bir şey değil. İyi yönetildiği sürecede insanlık için iyi olacak.

Öte yandan nüfus artışı küresel ısınmayı hızlandırıyor. Az bir etkisi var ama nüfusla birlikte konut sayısı ve şehirleşme arttıkça ve sanayileşme arttıkça sera gazı salınımları artmaya devam edecek. Ayrıca iklim değişikliği yüzünde azalan kaynaklar da tuz biber ekecek. Bu yüzden savaşlar bile çıkabilir. Ancak hiçbiri önlenemez değil. Yenilebilir enerji tüketimini yaygınlaştırarak ve çevre dostu yaşam alanlarına geçerek bunu kontrol altına alabiliriz. Gelişen teknolojiyi kullanım tarım konusunda yaygın önlemler alarak gıda krizinin önüne geçebiliriz.

Komplo teorisi doğru mu?

Her şeye rağmen insanların kendi nüfusunu azaltmaya yönelik planlı aktiviteler yaptığına inanmıyorum. İnsanların bilinçli olarak kendini öldürdüğüne yönelik bir tane inandırıcı veri yok. Covid pandemisi kanserin öldüğünden fazla insan öldürmedi. Aşılarla herkesi çipleyecek bir bütçe olduğuna inanmıyorum. Ayrıca medya ve benzeri şeylerle insanlar yeteri kadar kontrol altında tutuluyor zaten. Kısaca çipe hiç gerek yok. Her ne kadar kendi kendimize anksiyete yaratacak komplo teorileri üretiyormuşuz gibi görünsek de üstün bir aklın bir şekilde her şeyi kontrol altında tuttuğu fikri normalden daha rahatlatıcı. Gerçek de felaketler ve küresel ısınmanın etkileri kontrolümüzün dışında, bilinmez ve umulmadık şekilde geliyor. Bu gerçek daha rahatsız edici olduğu için komplo teorilerine inanmak daha kolayımıza geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir