Yaşlara Göre Lego

Lego hepimizin sevdiği orijinal bir ürün. Zeka geliştirici ve açık uçlu bir oyuncak. Ancak o kadar çok çeşidi var ki insan hangisini alacağını şaşırıyor. Ancak benim deneyimime göre yaşa uygun almak önemli. Çocuğu hem sıkmamalı hem de eğlendirmeli. Bir miktar da gayret gerektirmeli.


Lego Duplo
İşte ilk lego setlei bunlar. Bu seri 1.5 yaştan başlıyor. 1.5 yaş olanlar biraz sıkıcı olsa da 2 yaşta epey zenginleşiyor. İlk oğlum döneminde lego duplo şimdiki kadar çeşitli değildi. Şimdi neredeyse sadece duplolarla bir şehir inşaa edilebilir. Duplo 3 yaş üstü için çok fazla seçenek sunmuyor. Ancak biraz para verip direkt büyük setler alarak uzun süre oynatabilirsiniz çocuğunuza.


3 yaş üstü daha karmaşık duplolar

Lego Classic
3-4 yaş arası lego classic harici çok bir alternatif yok. 3+ duplolar yeni çıktı. Şu zamana kadar klasikler vardı. Ben almayı tercih etmesem de güzel açık uçlu bir alternatif.


Lego City
En sevdiğim seri. 4 yaştan itibaren başlıyor. Artık çocuğunuz klavuz kitabından bakıp lego yapabilir. Şehirler kurabilir. 4 yaş olanlar daha büyük parçalar içerirken 5 yaştan itibaren daha zor bir hale geliyorlar.


Lego Friends
Diğerlerinden farklı olarak daha özellikli karakterler içeriyor ve kızlar için daha hoş görünüyor. Ama gerçekte erkeklere de rahat bir şekilde alabilirsiniz. Ve elbette kızlarınıza da diğer setlerden alabilirsiniz.


Lego Creative
Bu tek sette üç farklı oyuncak çıkarılabilen seri 7 yaştan itibaren başlıyor.


Bu set orijinal lego değil. Muadil bir ürünü. Ama birebir kopya çok da ucuza aldım. Bulabilirseniz muadilleri de iş görüyor.

Lego Technic
Bana göre Lego Creative’den bir tık zor olan bu seri de 7 yaşından itibaren başlıyor.


Tabii Disney, Marvel gibi başka serileri de olan Lego’yu temel olarak tanıttım. 18 yaş üstü maket gibi serileri de var. Elektronik takılıp modifiye edenler gördüm. Ama şunu söyleyebilirim Lego aslında 7 yaş üstüne daha çok alternatif sunuyor ve kesinlikle zeka geliştirici güzel bir oyuncak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir