Corona Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

Corona virüsü nasıl ortaya çıktı ğına dair pek çok soru işareti hala var. Bu yazımda covid’in üretilmiş olma ihtimali üzerinde durmuştum. Covid’in ortaya çıkışında bir fikrim daha var.


Küresel ısınmanın etkisiyle buzulların eridiği biliniyor. Bu buzullar milyonlarca yıldır buz halindeydi ve şimdi eriyor. Bu buz katmanlarının arasında milyonlarca yıl önce dünyada yaşamış ya da bir şekilde dünyaya gelmiş pek çok organizma olabilir. Bu organizmalar buza dayanıklı olabilirler -özellikle de virüsler- ve buzların erimesiyle yeniden ortaya çıkabilirler. İşte corona virüsü de belki bu şekilde ortaya çıktı. Ancak işin kötü tarafı bu daha fazla virüs ortaya çıkabilir ve gelecekte daha fazla salgın olabilir anlamına geliyor.


Yıldızlar yaşlandıkça genişler. Güneş de binlerce yıl içinde genişleyecek. Bunun sonucu olarak gezegenimiz daha çok ısınacak, kuraklaşacak ve buzullar kaçınılmaz olarak eriyecek. Ancak son yıllarda çevreyi bilinçsizce kullanımımız sonucu bu ısınma durumunu neredeyse on kat hızlandırdık. Artan sera gazları salınımı sonucu küresel ısınma çok daha erken başladı ve çok hızlı ilerliyor.


Küresel ısınma etkilerinden kurtulmamızın bir yolu da şehirleşmeyi yavaşlatmamız ve ulaşımda kullandığımız kaynakları azaltmamız. Covid salgını aslında küresel ısınmanın bir sonucuysa kendi ilacını buldu. Çünkü kapanmalar sırasında dünya nefes aldı, sera gazı salınımı azaldı ve kaynak tüketimi azaldı.


Gelecekte daha büyük bir felaketten korunmak için fosil yakıt tüketimini azaltacak yöntemler geliştirmemiz lazım. Bu çözümlerden biri yine covidin bize öğrettiği çevrimiçi çalışma. Yine de bunun için enerji üretmeye devam etmemiz gerekiyor. Burada da devreye temiz enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji kaynakları girmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir