Doğum Sonrası Alışveriş

Daha dün gibi doğum sonrası alışveriş yazım. Halbuki 6 seneyi geçmiş. Bu sefer farklı olarak önceden tahmin edemediğim değil planlayarak sonraya attığım alışveriş çoğunlukta. Nasıl iki doğum öncesi yazımda travel sistem puset ortaksa burada da gördüğüm fisher price yastık ortak. Evet ilk çocuğuma aldığım bu yastığı ikinci çocuğumda da kullandım. C şeklinde bir yastık. Ama titreşimli şarkı çaları kaybolmuştu.

Saç bakım ürünleri

Saç bakım alışverişi: Doğumdan sonra saçımın döküleceğini bildiğim için bu alışverişe aslında doğum öncesinden başlamıştım. Yıllar süren bir seboreik dermatit problemim vardı. Head and shoulders clinical strength serisinin işe yaradığını duydum. Ve en azından bir problemimin çaresine bakayım dedim. Gerçekten işe yaradı. Şimdi sadece bir noktada var. Önceden bütün kafama yaygındı. Ancak saçım çok yağlanıyor. O yüzden kullandığımda iki kere kullanıyorum. Normalde dökülmeyi önlemek için saçımı haftada bir yıkamaya alıştırmıştım ama bu şampuanla mümkün değil. Hatta haftada iki bile mümkün değil. Baktım üçe dörde gidecek haftanın bir günü Bioxin’e geçtim. Bioxin’i aslında eşime almıştık. Bence dökülmede işe yarıyor. Dökülme için biotinli spreyler çok popülerdi ama araştırınca işe yaramadığını görüp almaktan vazgeçtim. Onun dışında yine sosyal medyada popüler olan saç masajlı fırça aldım plastikten. Bu hem masaj yapıp saç diplerini güçlendiriyor hem temizliğe yardım ediyor. Ayrıca saç açma fırçası hayat kurtardı diyebilirim. Detangled olarak geçiyor. O da kafa masajlı. Gerçekten saçımı en iyi açan fırça oldu. İki ürünü de aşırı ucuza buldum burada.

Yeni doğan fotoğraf seti

Yeni doğan fotoğraf seti: bu yazımda kendi bebek fotoğraflarınızı çekebileceğinizden bahsetmiştim. Yine uygun fiyata profesyonel yenidoğan fotoğrafçılarının bulduğu malzemelerden buldum.

Bira mayası: süt arttıran kurabiyeleri araştırırken bulmuştum. Burada da pek çok tariften bahsettim.

Bebek slingi: Doğum sonrası alışveriş listesine dahil edilmeli. ilk üç ay çocuk içinde rahat hissediyor. Ayrıca dışarı çıktığımızda da kullandık.

Kanguru

Kanguru: Aslında bunu 3. Aydan sonra alacaktım ama Türkiye’den takip ettiğim bir butik mağaza vardı. O yüzden Türkiye’ye gelmişken alayım dedim. Ergonomik kanguru satıyordu. Daha önce aldığım ergonomik değil diye laf yemiştim millet bu butik mağazalardan alıyordu. Ama açıkçası pek beğenmedim. Hem benim için ergonomik gelmedi sırtımı ağrıttı. Hem bebek içinde bunaldı ağladı. Tabii bu yaz Türkiye sıcaktı. Dubai hep sıcak derken belki o yüzden. Ayrıca Dubai’ye gelince bir gariplik fark ettim. Videosunu çekip attım. Meğer ürün defoluymuş. Ama mağaza kibardı. Değiştirelim dedi ama sonuçta artık Türkiye’de olmadığım için değiştiremedim. Belki o yüzden sırtımı ağrıttı. Kısaca ilk çocuğumda kullandığım sözde ergonomik olmayan kanguru çok daha iyiydi.

Ahşap halkalar: Kendim dişlik yapmak için ahşap halkalar aldım. Genellikle amigurumiden yaptım. Yaptığım amigurumi çıngıraklara set gibi oldular.

Emzirme sütyeni: Aslında bunu almadan önden açılır spor sütyenlerle idare edeyim dedim. Ama rahat edemedim. O yüzden aldım.

Emzirme önlüğü: Bunu da almadan idare edeceğimi düşündüm. Hatta aldığım slingi kullandım birkaç kere. Ama sonra baktım aşırı ucuz. Açılmış etmiş derdiyle uğraşmayayım alayım dedim. Zorda kalınca çocuğa bile örtü olarak kullanıyorum.

Bebek Çantası

Bebek çantası: Doğum sonrası alışveriş listesine dahil edilebilir. Daha önce çantasız idare etmiştim. Ama yazı Türkiye’de geçirmeye karar vermiştik. Bununla her yere gidebilirdim ve çantanın arkası açılıp alt değiştirme ünitesi oluyor. Ayrıca beşik gibi bebeği yatırabilirsiniz. Mobil asma aparatı hatta içinde mobilleri de var. Sinekliği var. Ayrıca biberon koymak için cepleri var. Bu ceplerin bazıları termal. Ayrıca su geçirmez bölüm de var. Kısaca bu çantayı çok sevdim. Tek sıkıntısı çanta hacminin yarısını bebek alt değiştirme ünitesi kaplıyor. Ayrıca bu ünite bebek çok küçükken için uygun. Bebek biraz büyüyünce sığmaz.

Mobil biberon ısıtıcısı: usbli biberon ısıtıcı. Katlanabilir olduğu için her yere götürmeye uygun. Ancak biberonu ısıtmıyor daha çok sıcak biberonu sıcak tutmaya yarıyor. Yani suyu ısıtacak güçte değil. Bir kere işe yaradı. Kısaca almasam olurmuş.

Mustela şampuan: Önceden de yazmıştım. Mustela yenidoğan köpüğü hızlı bitiyor. Ama şampuanı bereketli. Köpük bitince şampuan aldım.

Mustela konak kremi: Cradle cap kremi olarak geçiyor. Ben konak kremi olduğunu yeni öğrendim. Bunu çocuğun kafasına sıvıyorsunuz. Saçlar yapış yapış oluyor. Sonra birkaç saat bekliyorsunuz. Saçtan iki yıkamada ancak geçiyor. Anında konağı siliyor. Ancak konak tekrar oluşuyor.

Şapka: bu alışverişim aynı zamanda yaz alışverişi oldu. Çift taraflı ve çeneden sabitlenebilir bir şapka aldım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir