Ev işleri sadece kadının görevi değildir hareketi

Bu yazımda ‘ev işleri sadece kadının görevi değildir hareketi’ başlatıyorum. Bu yazımda kadının olmayan haklarından ve genel sorumluluklarından bahsetmiştim. Bu yazımda da bir çözüm sunmuştum. Ancak bu çözüm bugünün şartlarında sürdürülebilir değil. Çünkü tıklayıp okumayanlar için söyleyeyim bu yazımda direkt kadılara evlenmeyin demiştim.


Önceki çogu yazımda bahsettim. Şimdi evin ve çocuğun tüm sorumluluğu tek başına kadına veriliyor bizim toplumumuzda. Önceden temel para kazanma görevi de erkeğe verilirmiş. Ama şimdi o sorumluluk eşitlendi. Artık hem erkeğin hem kadının görevi. Biz bu sorumlulkta erkeği artık yalnız bırakmazken erkekler bize bir nevi kazık attı ve ev sorumluluğunda bizi yalnız bıraktı. Biz de erkek yapmıyorsa kim yapacak diyip sahiplenmekle belki de hata yaptık. Şimdi paylaşalım desek de erkek bir şekilde başından savmayı bildiği için benim önerim direkt olarak ev işlerinin sorumluluğunu artık almamamız. Kısaca evlendiğiniz ya da evleneceğiniz eşinize ev işlerinin göreviniz olmadığını güzelce işleyin. Hatta mümkünse bunu kafasına sokmadan evlenmeyin.


Herkes bir şekilde kendi işini ve ortak işleri ortak yapsın ve kadınlar bu yükün altından çekilsin diyorum. Ve ilk kez bu blogda bir hareket başlatıyorum. ‘ev işleri sadece kadının görevi değildir hareketi’ Bugün herkes bu hareketi yaparsa gelecekte işler değisecek diye düşünüyorum. En azından ev işini kadın yapar fikrinden vazgeçilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir