Doğum Sonrası Alışveriş

Doğum sonrasında yaptığım alışverişin bir kısmı doğumdan önce planladığım çoğunluğu da sonradan çıkan ihtiyaçlardan oluşuyordu. Doğumdan önce emzirmeyi çok kolay çözeceğimi zannettiğim için aldıklarımın çoğu emzirme ürünü.

Sling için 60cm×5metre penye kumaşı: Bebeklerin ilk doğduğunda annesiyle yakın olması gerektiği için özellikle ilk üç ay sling kullanımı çok öneriliyor. Ben ayrıca sling almak yerine penye kestirdim. Üstüne sarmak biraz meşakatli. O yüzden sling almayı düşünüyorsanız doğumdan önce nasıl sarılacağını öğrenin. Ancak ben pek kullanmadım. Zaten hep kucağımdaydı. Evde gerek kalmadı. Belki dışarı çıkarken kullanılabilirdi ama ilk üç ay kışa denk geldiği için pek dışarı çıkmadık.

İkea asılır katlanır raflar: Bu raflar askıya asılır gibi gardrobunuza asılıyor ve bebeğinizin küçücük eşyalarını düzenlemek için birebir. Hala severek kullanıyorum.

İkea çıngırak: İkea’dan alışveriş yapmışken yaptığım bir alışverişti. Doğar doğmaz çıngırakla oynamaya başlamıyorlar. Tutuş yerinin çocuğun küçük eline uygun olması dikkatimi çekmişti.

Fisher Price C yastık: Birçok kişi emzirmede rahat oluyor diye c yastık önermişti. Bir de onu pozisyonlayacağım diye uğraşmam diye düşünüyordum ve doğru tahmin etmişim. Cidden ilk dönem yastık görecek halim yoktu. Emzirebilsem yeterliydi. Ben c yastığı bir fizyoterapist olarak çocuğun motor yeteneklerini arttırmak için kullanacaktım. İlk üç dört ay boyunca baş kontrolü, yüz üstü duruş pozisyonunda sürünme ve emeklemeye geçiş, destekli oturma pozisyonlarında destekleyecektim. Müzikli ve titreşimli bu yastığı görünce almaya karar verdim. İçinde doğa sesleri bile var. Ayrıca titreşimleriyle bebeğin karın ve sırt kaslarını da uyardım. Belki artık yolculuklarda da destek olarak kullanabilirim.

Dr browns antikolik biberon büyük boy: İlk ayın sonlarına doğru hem sağdığım süt artmıştı hem de bebeğin içtiği süt artmıştı. Büyük boy alarak biraz kolaylık sağladım ama çok kullanamadan biberonu tamamen bıraktık.
Biberon emzikleri: Ekstra hijyen için biberon emziklerini sürekli değiştirmek gerekiyor. O yüzden fazladan emzik bile aldım ancak yine biberonu bırakınca hatıra kaldı.

Biberon ve emzik fırçası: Bu malzemelerin hijyeni çok önemli. Bu yüzden hem biberonun hem de biberon emziğinin içine tam girip temizleyecek yumuşak bir fırça edinmeniz gerekiyor. Ben bu konuda Avent’in fırçasından pek memnun kalmadım. Bebedorun fırçasından daha memnun kaldım.

Biberon deterjanı: Organik olduğu için normal deterjana tercih ettim.

Biberon kurutma aparatı: Sürekli kullanıldığı için nemli kalan biberonlar bu şekilde daha rahat kurudu.

Mama termosu: İlk başlarda amanda sütüm yetmeyecek derdine düşünce imdadına yetişebilecek güzel bir ürün gibi görünüyor. Özellikle dışarıda hızlı soğumaması için termos almak uygun gibi geldi. Mama çok hızlı bozulduğu için suya ayrı mama tozuna ayrı termos aldım ama dediğim gibi mama ve biberonu ikinci ayın sonunda tamamen bıraktığımız için bir iki defadan fazla kullanamadım.

Meme ucu koruyucu: Başlangıçta bebek mememi kavrayamadığı için sonra da meme ucum yara olduğu için kullandım. Benim için bir süre hayat kurtarıcı oldu diyebilirim. Birden fazla marka kullandım ama en memnun kaldığım Avent oldu.

Meme kalkanı: Aldığım meme kalkanının hem kapalısı hem açığı vardı. Kapalısı memeden sızan sütü toplamak için açığı da meme tahrişlerini önlemek için kullanılıyordu. Emzirme esnasında öteki memeden sızan sütü toplamakta faydalı oldu. Yalnız belli bir süreden fazla takılması önerilmiyor. Bu yüzden gece boyu sızan sütü toplamak için ya da meme ucunuz iyileşene kadar kullanmanız söz konusu değil. Meme ucu tahrişlerinde kısa bir süre de olsa hava almasını sağladı ve rahatlattı.

Meme pedi: Doğumdan önce pamukla idare ederim diye düşünmüştüm ancak pamuğun yetmesi mümkün değil. Hatta doğumdan önce almalıymışım ve hastaneye de götürmeliymişim.

Bebek kamerası: Açıkçası hediye gelmeseydi almayı düşünmüyordum. Cep telefonuna kurabileceğiniz görüntülü programlar var. Ama mesela android cihaza kuruyorsanız iki tane android cihazınız olması gerekiyor. Bende olduğu için böyle idare ederim diye düşünmüştüm hamileyken. Ama onu bile kullanmadım. Çünkü çocuğumu gözümün önünden hiç ayırmadım. Böylece kameraya gerek kalmadı.

Belediyenin hediyesi Dalin seti: Belediye doğumlara hediye paket veriyormuş biz de gidip aldık. Tavsiyem sizin belediyeniz de bu tarz hediyeler veriyor mu araştırın. Aslında belediye; fotoğraf çerçevesi, havlu, battaniye, önlük gibi başka işe yarar hediye vermesine rağmen en iyi gelen tam boy dalin seti oldu. Bebek çamaşır deterjanını bitirdim. Masaj yağı ve pişik kremini hala bitiremedim. Şampuana sıra gelmedi. Kullanmayacağım tek şey pudra.

Hastane hediyesi Sudo krem: Hastane birkaç deneme boy ürün verdi. Verdikleri arasında tek işe yarar şey Sudo kremdi. Ama çok küçük olduğundan yetmedi bir küçük boy aldım. Ama bereketli bir krem. Pişik oluşmasın diye kullanıyorum. En ufak kızarıklıkta anında iyileştiriyor.

Lactamil anne sütü arttırıcı çay ve sütlü içecek: Lactamil’in ürünleri diğer anne sütü ürünlerine göre çok daha lezzetli olmasına karşı süt arttırmada bende etkili olamadı. Çayında yüzde yetmiş oranda kuşburnu varmış ve kuşburnunun süt yaptığını hiç duymadım. Sütlü içeceği de demir ve kalsiyum desteği veriyor ve asıl amacı zaten süt arttırmak değil süt kalitesini arttırmakmış. Kakaolu ve sadesi var. Sıcak ya da soğuk içilebiliyor. Sadesinin tadını ben beğenmedim ama biraz tarçın ilave edince hiç de fena olmadı.

Arabada prens/prenses var uyarı levhası: Arabanızın arkasına asacağınız arabada prensinizin ya da prensesinizin olduğunu trafiğe haber veren bir levha doğum sonrası alışveriş için ideal.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir