Diplomatik Aile Olmak

Tutumlar açısından her ailenin bir yöntemi vardır. Ağırlıklı özelliklerine göre aile tipleri belirlenir. Otoriterden sınırları geniş aile modelleri yelpazesi içinde sekiz on tane farklı model olsa da üç temel modeli bilmek konuyu kavramamıza yetecektir. Bu modeller otoriter, diplomatik ve serbest aile modelleridir. En sağlıklı model diplomatik aile modelidir ve bu yaklaşımla yetiştirilen çocuklar ruh sağlıkları düzgün ve faydalı çocuklar olacaktır. Diplomatik modelde çocuğun özgüveni gelişir. Bilinçli aileler diplomatik olmak isterler. Peki ne yapsak da diplomatik aile olsak? Ya da ne yapmasak da diplomatiklikten uzaklaşmasak?

Otoriter Aile Modeli

Eskiden otoriter aile modeli çok yaygındı. Yani muhtemelen bizim ailelerimiz otoriter modellerden çıkmadır. Belli bölgelerde hala çok yaygın olduğu için yüksek ihtimal biz de otoriter modelden gelmiş olmalıyız. Otoriter modelde çocuğun ihtiyacı arka plana itilir önemli olan ebeveynin ihtiyacıdır. Çocuk birey yerine konulmaz. Tek karar merci ebeveyndir. Bu modelde kurallar çok sert ve keskindir. Çoğu zaman çocuk kendi hayatında söz sahibi bile olamaz, kendi kararlarını veremez, hayatı başkaları tarafından belirlenir. Eskide kalma bir model olduğu için şimdi bilinçli aileler arasında otoriter aile olmamak çok kolay.

Sınırları Geniş Aile Modeli

Otoriter aile olmak istemeyenlerin en sık düştükleri tuzak sınırları olmayan aile modeli olmak. Özellikle otoriter aileden gelen ebeveynler çocuğun kişiliğine aşırı saygı göstererek sınırları olmayan halk aradında şımarık denilen çocuklar yetiştirebilir. Özellikle çocuklar yedi yaşından önce ebeveynler tarafından belirlenen sınırlar içinde yetiştirilmelidir. Her şeyin kararı çocuğa bırakılmamalıdır. Çocuğun makul olmayan her davranışı desteklenir ve sınır konulmazsa çocukta hem sizi hem de çevreyi rahatsız edebilecek istenmeyen davranışlar meydana gelebilir. Sorumluluk almak istemeyen bir çocuk olabilir. Fakat sınır koymayı bilmeden sınır koymak zor olabilir. O yüzden her ebeveynin çocuk iki yaşına girdiğinden itibaren sınır koymayı öğrenmesi gerekir.

Diplomatik Aile Olmak

Ne çok baskıcı ne de çok sınırsız, ortada ve dengede bir aile olduğumuzda; sorumlu, bilinçli, örnek, mutlu ve özgüvenli bir çocuklar yetiştirebiliriz. Bu şekilde çocuğa hem saygı duyacak hem de çocuğa saygı duymasına öğretiriz. Böylece çocuğu bireyselleşmesinde önemli adımlar atmasına yardımcı olabiliriz. Bu şekilde yetişen çocukların yetişkinlik döneminde mutlu ve çevresine faydalı insanlar olmasını sağlayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir