21. Ay Alışverişi

Yazdır tatildir derken ebeveynli montessori atölyesine bu aylarda başladık. Bilge montessori okulunun kurucusunun önerdiği renklikirtasiye.com’da çok harika şeyler buldum. Bu ay çoğu alışverişimizi bu siteden yaptık.

Alıştırma külodu: Bu aylarda çok fazla bezini çıkarıp lazımlığa oturmaya başlayınca alıştırma külodu aldım baby neodan. Ancak biraz acele etmişim anlaşılan bunu şimdilik kullanamadık. Sonraki aylarda umarım kullanabiliriz.

Lazımlık: 8. Ayda bir aylığına cidden işe yarayan lazımlık bu aylarda küçük gelmeye başlayınca konfor önemli olduğundan çocuğun boyunda yeni bir lazımlık aldım. Çok arada bir tuvalet adaptörünü çoğunlukla bu lazımlığı kullanıyor. Hem de temizliğini kendi yapıyor. Ama tuvalet eğitimi hala tamamlanmış değil. Herhalde biraz daha uzun sürecek.

Çam ağacı: Evet çocuğa baya orta boy yılbaşı ağacı aldım. Şimdilik mevsim yaz olunca elimdeki deniz yıldızlarıyla süsledik. Ayrıca çocuğum ağaç demeyi öğrendi.

Kinetik kum: Bu çok güzel bir şeymiş ya. Beraber oynuyoruz. Meyveleri ekip biçiyoruz, hayvanları üstünde gezdirip çiftlik yapıyoruz, golf çubuklarını içine çakıyoruz. İçinden birkaç kalıp da çıktı. Dokunsal anlamda faydalı bir oyuncak. Natürel renk aldık.

Kinetik kum kabı: Bu önemli bir şey. Çünkü kum yerde ya da başka yerde oynanmıyor.

Cırt cırtlı meyve sebzeler: Bununla çocuk hem meyve sebzeleri öğreniyor hem de oyuncak bıçakla meyveleri keserek ince motor çalışıyor.

Çiftlik hayvanları: Bununla da hayvanların isimlerini söylemeye başladık. Ayrıca kart nesne eşleştirmelerde de kullanılabilir.

Geçmeli abeslang: Bunlarla çiftlik inşaa etme hayallerim vardı ancak çocuğum çubuklara biraz sert davranınca şimdilik rafa kaldırdım.

Golf topu çubukları: Bunlar çiviye benzediği için kinetik kumla ya da sünger gibi bir şeyle çivileme çalışmaları yapılabilir.

Kozalaklar: Küçük boy kozalakları ormanda topladığım büyük kozalaklar, odun dilimleri, palamut ve at kestanesiyle birleştirip doğal materyellerimizi arttırdık.

Proje hamuru: Elimdeki oyun hamurları çabucak kuruyunca kurumayan bir alternatif arayıp buldum. Cidden oynaması çok keyifli. Straforlu slime benzeri ama zararsızmış. Ancak elimize biraz boya bulaştı.

Çift taraflı yapışkan film: Bu materyal yarı saydam olduğu için camlar için ideal. Özellikle camlara etkinlik ya da süs yapılacaksa kullanışlı oluyor.

Eva süsler: Bunları çift taraflı filmle kullanmak için aldım ama keçe etkinlik kitabı yaparken de kullandım.

Cırt cırtlar: Cırt cırtlar benim keçe etkinlik kitabımın ana malzemesi oldu. Başka pek çok etkinlikte kullanılabilir.

Çimoli: Bu küçük çim adamı her gün suluyoruz.

Damlalık: Çimoliyi damlalıkla suluyoruz. Böylece damlalığı da kullanmayı öğrendik.

Ev ayakkabısı: Aslında giyecek tarzı alışverişi sürekli yapıyoruz ama farklı bir şey aldığımda paylaşıyorum. Havalar soğudukça ayakları üşümesin diye aldım ama bazen giyiyor bazen çıkarıyor ayağından.

İş bankası yayınları hareketli kitaplar: Bu kitapları çok sevdim. Çocuğum da çok ilgilendi. Kesinlikle kitapları sevdirmek için birebir.

Dinozor/Aslan nerede hareketli kitaplar: Çocuğumun en sevdiği kitaplar oldu. Evin herhangi bir yerinden fırlayan dinozor ya da aslanın hikayesi var kitaplarda.

Dev dinozor hacıyatmaz: Aslında bu çok düşünmeden yaptığımız bir alışveriş oldu. Yazın bitmesiyle ister istemez parka daha az çıkacağımız gerçeği çocuğun enerjisini nerede atacağı konusunda bana endişe kaynapı olmaya başlamıştı. Bunu tekmeler falan dedim. Arada coşuyoruz.

Trambolin: İşte bu çocuk parlarında çocuğumun en sevdiği şeydi. Ben de evi trambolinle taçlandırarak çocuğuma doğum günü hediyesi yaptım. Yani bu alışveriş 24 aya doğru oldu.

Demir döküm tencereler ve tavalar: Bu alışveriş çocuk alışverişinden çok mutfak alışverişi gibi görünse de sağlık açısında daha çok çocuğu düşünerek yaptığım bir alışveriş oldu. Ayrıca dayanılırlığı düşünülerek fiyatları bence gayet uygun.

Çocuk tasması: Bu ürün birçok kişiye dehşet verebilir ama aldım. Sorun şu ki çocuk artık kendi başına yürüyüp koşmak istiyor. Elinden tutayım istemiyor. Ben de çoğunlukla serbest bırakıyorum ama her zaman ortam müsait olmuyor. Bazen trafiğin aktığı şehir ortamında bazen dikenlerin batabileceği ya da çocuğun düşebileceği ormanlık alanda oluyoruz. Çocuğun kolundan çekiştirmek beni endişelendirmeye başladı. Kolu çıkar ya da elbisesi boğazını acıtır endişesiyle tasma aldım. Bu tasmalar gövdeden bağlanıyor. Böylece çocuğu sırtından kavrayabiliyorsun. Her zaman olmasa da tehlikeli olabilecek ortamlarda yanıma alıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir