14. Ay Alışverişi

Bu ay artık desteksiz yürüme konusunda iyice ustalaştığımız ve farklı aktiviteleri yapabilir hale geldiğimiz bir ay oldu. İkea alışverişim oldu bir kere. İşte bu ay civarı aldıklarım.

İkea mama sandalyesi: Tavsiye üzerine aldım. Klasik pek çok yerde görülebilecek bir mama sandalyesi. Daha önce aldığım ikiyi bölünebilir fonksiyonel mama sandalyesinden çıkmaya başladı ve durmadı. Emniyet kemeri de biraz dandik çıktı. Ancak şu an masasını da sandalyesini de etkinlik yaparken kullanıyoruz yani boşa gitmedi. İkea mama sandalyesinin içi için şişme ve dışı yıkanabilir bir minderi de vardı onu da alınca çocuk mama sandalyesinin içine sıkıştı çıkamaz hale geldi. Kanguru gibi bir şeyin bile kalça çıkığına yol açtığını söyleyen biri böyle bir mama sandalyesinin kesin olarak kalça çıkığına yol açtığını söylemesini beklerdim ancak arattığımda böyle bir iddiayla karşılaşmadım. İkea rakip kanguru markası olmadığı için herhalde.

Mum boya: Resim öğretmeni olan eşimin de tavsiyesi üzerine her gün bir renk tanıtarak yabancıların crayon dedikleri mum boyalardan aldım. Normalde saklıyorum ve boya yaparken yanından ayrılmıyorum. İçinden fırça bile çıktı. Çocuğun kavramasına uygun kalınlıkta almaya gayret ettim. Doldurduğumuz kağıtları kapı arkalarında buzdolabı üstünde sergiledik. Dört beş ayda normal karalamadan da farklı çizgiler çıkmaya başladı.

İkea rulo kağıt: Resmen bir top kağıt. Şimdilik kolay biteceğe benzemiyor. Yalnız acelen varsa düzgün kesmek biraz işkence oluyor.

İkea akrilik boya: Bu da uzun süre dayanacak bir şey. Boyaların altındaki platformu da palet gibi kullanıyorum.

İkea mutfak araç gereçleri: Spatula, çırpma teli, kepçe, maşa. Kepçe dışındakilerin ne işe yaradığını pek kavrayamasa da bu araç gereçleri dağıtmayı seviyor. Mutfak işleri yaparken kullanırım diye düşünmüştüm ama gerçek mutfak araç gereçlerini daha çok seviyor.

Renkli hamur seti: Bu setlerin çok küçük boyları var. Ben büyük boylardan aldım. Daha önce un, su ve tuzdan kendim yapmıştım. Gayet de güzel olmuştu. Ama sonra hamur seti aldım.

Hamur için kalıp ve merdane: Çeşit çeşit şekillerde kalıplar ve merdane aldım. Şu an merdaneyi biraz öğrendi ama hala kalıp çıkaramıyor.

İkea tabak seti: Bu setten bir sürü düz, çukur tabak ve bardak çıkıyor. Bunlarla çocuk malzemeleri fırlatmış kırılmış derdim kalmadı.

İkea çatal bıçak seti: Aslında aldığım tabak setinin serisş içinden bir sürü kaşık çatal çıkan bir seri vardı ama ben çocuğun kavramasına daha uygun olsun diye daha küçük ve içinden tek çıkan bir çatal bıçak kaşık seti aldım. Her yemekte bunları kullanmaya çalışıyor.

İkea aktivite önlüğü: Bu önlük iki yaş üstü içinmiş galiba. Bize çok büyük geldi ama özellikle akrilik boya yaparken lazım oldu.

Çıkartmalar: Bunları da resimlerimize ekleyip renklendirmek için aldık.

Lego Duplo: Lego açık uçlu ve zeka geliştiren oyuncaklar arasından en güzelleri. Biz de ilk duplomuzu tam 14. ayda olmasa da yanlış hatırlamıyorsam 17. ay civarı aldık. Lego, 18 ay üstüne uygun olan büyük parçalı serilerine duplo ismini vermiş. Biz çok beğendik. Arabalı bir seri aldık. Böylece arabalarımızın da sayısı artmış oldu. Aynı parçalardan farklı farklı arabalar yapılabiliyor. Böyle bir şeyi insan kendisi oynuyor zaten. Bizimki önce hep söktü. Şu sıralar arabaları sürmeye başladı.

İç içe geçmeli kutular: 10 adet iç içe geçmeli kutu aldık. Bu kutular üst üste konulunca bebişin boyunu geçiyor. Ayrıca üstünde sayılar da var.

Temizlik seti: Maalesef piyasadaki tüm temizlik setleri kız oyuncağı şeklindeydi. Ben de pembe de olsa ponyli de olsa aldım. Epey büyük boy bir şey. Çocuğun kullanabileceği boyda büyük fırça, vileda seti ve küçük fırça, faraş ayrıca hepsinin üstüne dizilebileceği çek çek bir arabası var. Çocuğum gayet çok sevdi. Arabasını çekti oynadı. Fırçayla da epey temizlik yaptı. Şimdi ben temizlik yaparken veriyorum eline fırçayı viledayı ciddi ciddi benimle temizlik yapıyor. Aldığım en yararlı oyuncaklardan biri oldu.

Basketbol potası ve topu: Küçük bir potayı çocuğun ulaşabileceği antrede bir yere astım. Önce kendim oynadım. O beni izledi ve koşuşturdu. Ve üç beş aydır artık kendisi de basket atabiliyor.

Fisher price eğitici tablet: Bunu aslında bizim telefonlara tabletlere çok saldırıyor diye aldık. Ama maalesef yemedi ve çok ilgilenmedi bu oyuncakla. Ama bence dil eğitiminde işe yarayabilecek bir oyuncak. Bu oyuncak sayesinde çocuğum ‘at’ demeyi öğrendi.

İkea klozet adaptörü: Daha önce lazımlık aldığım için bu sefer klozet adaptörü aldım ama biraz erken oldu çünkü henüz tuvalete yetişemiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir