1 Yaş Üstü Bebekler İçin Aktiviteler

Çocukların fiziksel ve zeka gelişimleri için aktivitelerin ne kadar önemli olduğu artık herkes biliyordur. Bence ne kadar erken aktivitelere başlanırsa o kadar iyi. 12 aydan önce aktiviteden çok eğitici oyuncak ve materyallerle gelişimi destekledik. 12-14. aylardan sonra yavaş yavaş beraber yapabileceğimiz aktivitelere başladık. Ben yaptığım her şeyde düzen ve rutin isteyen biriyim. Bu yönden aktivitelerde belli bir rutin oluşturduk.

Resim günü: Bugün mum boya, akrilik boya ve fırçayla kağıda resimler yaptık. Sticker yapıştırdık kağıda. Eserlerimizi de asarak sergiledik.

Hamur günü: Bu günlerde oyun hamuru oynadık. Merdane ve kalıplarımız da vardı.

Yemek günü: Bugün beraber yemek yaptık. Merdiven yardımıyla ocaktan uzak olmak koşuluyla mutfak rafına yetişmesine izin verdim. Özellikle meyve sebze yıkamayı çok sevdi. Beni dikkatle incelemeye başladı. Bir süre içinde bulaşıkları yerleştirip boşaltmada, aynı şekilde çamaşırlara da yardım etmeye başladı.

Temizlik günü: Çocuğa aldığım temizlik oyuncaklarıyla ev temizliğini kendim için çok daha kolay hale getirdim. Çocuk basbaya eline fırça alıp yerleri temizliyor ya da mendille etrafı temizlemeye çalışıyor. Böylelikle ben temizlik yaparken ayağıma dolanmıyor, meşgul olduğu için beni engellemiyor.

Kitap günü: Evimizdeki bir sürü kitaptan bir iki kitap seçip okuduk.
Dışarıya çıkma günü: Hava güzelse dışarıya kötüyse avm içinde bir çocuk parkına götürmeye çalıştık. Böylece ilk sosyal becerileri de gelişmiş oldu.

Çiçek sulama günü: Balkonuma domates, biber, nane, maydonoz gibi pek çok şey ektim. Ona özel aldığım çocuğun taşıyabileceği bir sulama kabıyla çiçek sulamayı da öğrettim böylelikle çocuğum bitkileri öğrenmiş oldu.

Belli bir aya kadar bu döngüyü haftanın her günü uygulamaya çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir