Tükenmez Tarifi

Sürekli farklı şehirler gezmemin avantajlarından biri de farklı kültürler öğrenmem. Çoğu zaman o yörenin yemeklerini de öğreniyorum. Trakya’da yaşamaya başladığımdan beri bir doktordan bu yöreye ait çok da şifalı bir içecek öğrendim. Tükenmez denilen bu içecek, tarif ve tat olarak sirkeye çok benziyor. Tabii sirkeden daha hoş, meyvemsi bir tadı var. Sabahları sirkeli su içmenin çok şifalı olduğunu duymuşsunuzdur. Ben de bir süre sirkeli su yerine kullandım.

Bu içeceğe tükenmez denilmesinin sebebi kullanıldıkça üstüne su ekleyerek ve içindeki meyveler eridikçe meyve ya da meyve kabuğu atarak çoğaltılabilmesi. Böylelikle yaptığınız içecek kış boyunca tükenmiyor. Ana malzemesi muşmula. Hatta hastalarımdan sadece muşmuladan yapıldığını da duydum. Ben başka mevsim meyveleri de koydum.

Malzemeler:
10-15 tane muşmula
Yarım cennet elması
Bir avuç nar tanesi
4-5 tane nohut
Yarım mandalina
Aldığı kadar elma
Aldığı kadar armut
Su

Ben bir litrelik cam kavanoza yaptım ama daha büyük bir kavanoza da yapılabilir. Başka mevsim meyveleri de denenebilir. Kavanozu doldurana kadar meyvelerden koyduktan sonra kavanozu doldurana kadar su doldurup fermente olması için nohutu da koyuyorum. Birkaç hafta bekletiyorum. Kapağını yarı aralık bıraktım. Arada taşabilir dikkat etmek lazım. Sonuç konsantre bir ürün olduğu için tüketirken bardağınıza damak tadınıza göre su eklemeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir