Nohut Mayalı Ekmek

Epeydir ekşi mayaya akternatif arıyordum ve nohut mayalı ekmek buldum. En önemli sebebi ekşi mayalı ekmeğin eşimin midesine dokunması oldu. Ayrıca ekmeğe başlamadan önce 2 hafta beklemek gerekiyordu ve bunun için her gün mayayla ilgilenmek. Sonra da bir sorumluluk alıp devam ettiriyordun. Seyahate gitmek dert. Hadi seyahati de geçtin bazen ekmek yapmak istemeyebiliyor ya da ilgilenmek istemeyebiliyorsun.

İmdadıma nohut mayalı ekmek yetişti. Bu da çok eskilerden bir tarifmiş. Tatlı maya da diyorlar. İster devam ettirin ister tek seferlik yapın. Ben tek seferlik yaptım.

Malzemeler:

1 su bardağı nohut

2 su bardağı sıcak su

3 kaşık un

Biraz tuz

Önce nohutları havanda dövün. Bu işlem aslında kolay değil çünkü nohutlar sert. Nohutlar en azından ikiye ayrılmış olsun. Döverken çok sıçrıyorlar o yüzden bir tülbentin içine alıp öyle dövebilirsiniz. Sonra diğer malzemelerle karıştırıp bir gün bekleteceğiz. Ben yoğurtta yaptığım gibi çalışmayan fırının içinde beklettim. Sonra kıvamına göre beyaz un, peynir altı suyu ekleyerek ekmeğimi hazırladım. Ben nohutları atmadım. Nohutlu ekmek oldu. Bu şekilde 4-6 saat bekledim. Sonra kalıba döküp fırında bir yarım saat tepsi mayası beklettikten sonra ekmeğimi pişirdim. Gerçek mayalı ekmekten hiçbir farkı olmadı. Tek seferde de başardım.

Ekşi mayalı ekmek tarifi için buraya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir