Creme Brulee Pavlova Tarifi

Mutfakta çok becerikli olmayan ve tarifle anca bir şeyler becerebilen biri olarak bir tatlı uydurduğuma şaşmış bir haldeyim. Bezeyi çocukluğumdan beri çok severim. Hatta o zamanlar içiboş derdik. Evlendiğimden beri arada yapmaya çalışırım. Pavlova da bezenin kap gibi yapılmış hali. Böylelikle içine krema ya da meyve doldurup daha fresh bir tatlı yapıyor yabancılar. Bilen bilir beze için sadece yumurta beyazı kullanılıyor. Böylece yumurta sarılarına yazık oluyor. Kalan yumurta sarılarıyla ne yapılır diye araştırdığımda creme bruleeyi buldum. Ben de pavlovanın ortasına cream brulee yaptım. Gayet güzel oldu. Yumurtalar da ziyan olmadı. Hatta tatlının görüntüsü de yumurta gibi oldu.

Malzemeler:
4yumurta
Bir su bardağından biraz daha fazla şeker
2 küçük kutu süt kreması
vanilya

Önce pavlova yapıyoruz. Pavlova için yumurta sarılarıyla beyazlarını ayıracağız ve yumurta beyazını kullanacağız. Yumurta beyazlarına hiç yumurta sarısı kaçmamalı. Karışımı yapacağımız kabın da tamamen kuru olmasına özen gösteriyoruz. Yumurta beyazlarına bir su bardağından biraz az şeker ekliyoruz. Mixerle karıştırıyoruz. Bu işlem uzun sürüyor. Sonunda mixeri kaldırdığımızda mixerin kollarına yapışır kıvamda olacak. Akışkan olmamalı. Ve iki parmağımızın arasına aldığımızda hiç şeker parçası hissedilmemeli. Dandik mixerler bu kadar uzun süre çırpmayı kaldıramayabiliyor. Bu durumda iyi bir mixeriniz yoksa zorlanabilirsiniz. Çoğu elde edilen karışımı sıkma kabına alıyor ama ben kaşık yardımıyla fırın tepsisine diziyorum. Çukurlarını da kaşık arkasıyla yapıyorum. Önceden ısıtılmış 160 derece fırında katılaşana kadar pişiriyoruz. Bir saate yakın sürebilir.
Creme brulee için yumurta sarılarını çeyrek bardak şekerle açık sarı rengi görene kadar çırpıyoruz. Bir tencerede süt kremasını ısıtıyoruz ve içine vanilya ekliyoruz. Ben klasik vanilin değil de vanilya aroması kullanıyorum genellikle. Sonra çok iyi çırparak kremayı yumurta karışımına yavaş yavaş döküyoruz. Sufle kaplarına karışımı boşaltıp fırın tepsisine diziyoruz. Fırın tepsisine az su ekleyip yine önceden ısıtılmış 160 derece fırında yirmi dakika pişiriyoruz. Fırından çıkarıp salladığınızda kabın ortası sallanacak yani sıvımsı bir kıvamda olacak. Sonra kaşıkla creme bruleeden alıp pavlovanın ortasına koyuyoruz Sonra da üstüne şeker serpip pürmüzle yakıyoruz. Benim pürmüzüm yoktu o yüzden önerildiği gibi şeker döküp fırının en üst rafında yüksek sıcaklıkta pişirmeye kalktım ama şeker karamelize olmadığı gibi creme bruleelerim iyice katılaştı. O yüzden bunun için pürmüz ya da direkt şekeri yakabileceğiniz bir şey öneririm. Uydurduğum tatlının fotoğrafını buraya koymak için çekmiştim ama talihsizlik sonucu telefonum çöktü ve yedeklemediğim için silindi. O yüzden geleneksel pavlova ve creme bruleenin orijinal fotoğraflarını bilmeyenler için koyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir