Mevsime göre cilt bakımı

Daha önce bu yazımda günlük cilt bakımı konusundan bahsetmiştim. Aslında o günden beri çok fazla değişme olmadı. Son dönemlerde cilt bakımı denilince serumdan çokça bahsediliyor. Ben de serumlara başlamıştım.


Sabahları gece bakımından dolayı yüzümü derinlemesine temizlemek mantıklı gelmiyordu. Çünkü sabah yüzümde anca gece sürdüğüm şeyler oluyordu. Ben de önerilen bir temizleme yöntemi olam misel suyuyla temizlemeye başladım. Sonra cadı fındığı toniği kullanıyorum. Sonra hyalüronik asit serumunu yüz temizleme aletimle yayıyorum.

Göz için kafeinli hyalüronik asit serumu aldım. Bu serumun üç tane bilyesi var sürmek için. Gözaltı morluklarına engel oluyor.

Sonra da güneş korumalı gündüz kremini kullanıyorum. Elimdeki bitince kullanmak glikolik asitli, güneş korumalı bir krem buldum.


Akşam işten eve gelince yüzümü daha derinlemesine temizliyorum. Türkiye’de sanırım yok ama afrika siyah sabunu kullanıyorum artık. Gerçekten yüzüm çok aydınlandı. Karite yağından yapılıyor. Lokal Afrikalı marketlerden aldım. Sonra yine cadı fındığı toniği kullanıp c vitamini serumu kullanıyorum. Elimdeki bitince Garnier’in niacinamidli ve salisilik asitli serumunu alacağım.

Yine göz altı serumunu da kullanıyorum. Sonra da sadece kuruyan bölgelerime karite yağı kullanıyorum.


Ayrıca retinol serumu kullanmaya karar vermiştim ancak hamilelik ve emzirmede tavsiye edilmeyince almadım. Bu serumun gün aşırı kullanımı öneriliyor. Ve cildi yavaş yavaş alıştırmak gerekiyor.


Benim kış bakımım bu. Yaz için akşamları yüzüme serum yerine aloe vera jeli kullanıyorum. Yaşadığım yerde yılın yarısı yaz olduğu için yarıya yarıya bu bakımları kullanıyorum. Mümkün olduğu kadar karışık içerikli olmayan sade ürünleri kullanıyorum.

Güncelleme: Retinol’ün özelliği ciltteki kolojen üretmini stimüle etmesiymiş ve önemliymiş. Emzirmede kullanılabilen ve benzer etkiye sahip başka bir serum bulup kullanmaya başladım. Bakır peptit serumu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir