Aşağılayan Erkek

Hazır trollere cevap yazısını yazmışken toplumda çok görülen aşağılayan erkek ve ona cevap vermek konusunu işleyeceğim. Ve işin garibi bu durumla mücadele için yanlış bir yol izlenildiğini gözlemledim.


Daha önce modern orta doğulu kadınların rollerinden bahsetmiştim. Bunlar evin maddi gelirini sağlama, ev işleri ve çocuk yetiştirilme sorumluluğunun tamamını yüklenme gibi şeylerdi. Bunlara bir şey daha eklemiştim o da kadının aşağılanma rolü.


Türk erkekleri de benzer zihniyetteki ailelerden çıktığı ve kadının evde hizmetçi olarak görüldüğü evlerde yetiştikleri için kendi kendine yetemeyen bireyler olarak hayata atılıyor. Aradaki istisnalar bile bazen çoğunluk olan bu tiplerden etkilenebiliyor. Haliyle özgüveni çok düşük profiller ortaya çıkıyor ve bu kişiler günlük hayatlarına ve iş hayatlarına ya özgüvenleri çok düşük ya da narsist bireyler olarak devam ediyorlar. İşte bu durumda çoğu evde eşini aşağılayarak ve ezerek tatmin olmaya çalışıyor. Böylece aşağılayan erkek sendromu ortaya çıkıyor.


Benim bu yazıda vurgulamak istediğim şey toplumda kadının cevap vermemesi gerektiği düşünülüyor. Hatta bunu öneren psikolog bile var. Yani kadın alttan alacak, idare edecek, kabul edecek kısaca yine top kadında. Ancak ben buna katılmıyorum. Gerek sözlü gerek başka şekilde kadın mutlaka cevap vermeli, altta kalmamalı, kendini ezdirmemeli. Zaten siz sessiz kalınca sorun çözülmez, devam eder. Sessiz kalmanız karşınızdaki eksik bireyin aşağılamalarını kabul etmeniz demek. O yüzden kadın her daim duruşunu bozmamalı, kişiliğini korumalı. Ancak şiddet riski varsa yine boyun eğmemeli. Olay sırasında susuluyorsa da profesyonel yardım alınıp o kişiden uzaklaşılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir