Paris Gezisi

2007’de Hollanda’dan ayarladığım üç günlük bir turla gitmiştim Paris’e. Elbette kimine göre kısa bir gezi olabilir Paris için. Mümkün olduğu kadar gezdiğim gördüğüm yerleri anlatacağım. Fotoğraflar Hollanda yazımda olduğu gibi çok eski dijital olmayan bir makineyle çekildiği için eskitme gibi görünüyor.


Eyfel Kulesi’nin önüne gitmiştik. Tepesine çıkmadık çünkü korkunç bir sıra var. Eğer tepesine çıkmak istiyorsanız bir gününüzuiü ayırmalısınız sırayı göze alarak. Trocadero Meydanı’ndan hızlıca geçmistik. Akşam olduğu için Eyfel’i ışıklandırmasıyla görmüş olduk.
Seine nehri tekne gezisi Paris’i gezmek ve köprüleri görmek için iyi bir fikir.


Zafer takı en bilinen yapılarından biri. Şanzelize de tarihi yapıları be binaları olan bir cadde. Oturup kahve içmiştik.


İkinci gün turumuz alışverişe ayırdı ancak biz Louvre müzesine gitmeyi tercih ettik. Bir günde bitmedi. İslamik eserler de var. Meşhur Mona Lisa’yı gördük. Foroğraf çekmek yasaktı.


Notre Dame Paris’in en gözde katedrali. Maalesef duyduğuma göre şu an kapalıymış. Biz ana binayı gördük ama üst katına çıkılabiliyormuş. Farklı heykeller varmış ama yine korkunç bir sıra vardı. Biz yeltenmedik.


Paris’te sanatın kalbinin attığı Montmarte’ye gittik. Biraz tepelik olduğu için yorulduk. Montparnasse adında bir gökdelene çıktık. O dönem Avrupa’nın en yüksek gökdeleniydi. Gece çıktık ve şehrin tüm ışıklarını gördük. Oldukça keyifliydi.


Bir gece de Parislilerin arasına karıştık. Naneli bir likörleri vardı. Geç saatlere kadar eğlendik.
Yemek konusunda bir miktar hayal kırıklığı yaşadım. Kahvaltıları çok zengin değil. Kruvasanla kahve içiyorlar genellikle. Meydandaki lokantalar bana öğrenci olarak çok pahalı geldi. Daha çok fast food restoranlarına gittik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir