Yeni Dolandırıcılık Yöntemine Dikkat

Bu yazıda hem size yeni bir dolandırıcılık yöntemini dikkatli olmanız için tanıtacak hem de korunmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Bu yöntem bana sorarsanız her türlü internet satışı yapan kişi tarafından gerçekleştirilebilir. Ancak işin piri olanlar datacılar ve bu kişiler data satıyorlar.

Şimdi sonradan öğrendiğim ve pek anlamadığım üzere data satmak zaten yasal değilmiş ve ciddi cezaları varmış. Bu kişisel bilgilerin korunması kanunu kapsamına giriyormuş ve bunu bozan ciddi cezalar alıyormuş. Benim anlamadığım nokta, internetten bulunabilecek, mesela, bir sektördeki iş yeri numaralarını toparlayıp paylaşsan bunun neresi suç oluyor tam anlamadım. Zaten iş yeri numaralarını oraya buraya dağıtanların amacı herkes tarafından bilinmesi. Ama bazı datacılar bariz illegal işler yapıyor. Son senelerde tüm TC vatandaşlarının kişisel bilgilerinin çalındığından haberdarsınızdır. İşte bu illegal datacılar mernis bilgilerini, e-okul verilerini satıp ayrıca bahis işi ve kredi kartı dolandırıcılığı yapıyorlarmış.

Data dolandırıcılığı

Şimdi bu şahsiyetler sahte data satıyorlar. Ancak alıcılar dataların sahte olduğunu elbette parayı verdikten sonra anlıyor. Size şikayetvar linkini ekliyorum:

https://www.sikayetvar.com/datasepetimcom

Buradan anlayabilirsiniz. Buradaki enteresan şikayet bizimki bir sonraki paragrafta anlatacağım. Biz aslında para kaptırmadık zaten amacımız da data satın almak değildi.

Dolandırıcılık ayyuka çıkınca

Şimdi bu şikayetvardan kaynaklı olsa gerek, adamlar yeni bir dolandırıcılık yöntemi bulmuşlar ve bu çok enteresan bir yöntem. Tabii data satın almak isteyenden muhtemelen hatırı sayılır bir miktar istiyorlar ki insanlar Google’dan aratırken şikayetvar linklerinden adamların dolandırıcı olduğunu anlıyor. Muhtemelen bu şekilde epey müşteri kaybetmişler. Neyse şimdi yeni yöntemleri şöyle: siz bu kişilerle müşteri olarak whatsapptan iletişime geçiyorsunuz. En başta her şey güzel. Sizden bir takım kişisel bilgiler istiyorlar. Ondan sonra başlıyorlar durduk yere küfür edip tehdit etmeye. Telefonunuzu yayacaklarını söylüyorlar. Birkaç saçma sapan yerde yayıyorlar ve böylece başka yerlerde de başkalarını kandırmış oluyorlar. Çalınan mernis bilgileri aracılığıyla da isim soyisimden nüfus bilgilerinize ulaşıp bu bilgileri de yayacaklarını söylüyorlar. Mailinize olta yöntemiyle mailler atıp kredi kartı bilgilerinizi çalmaya çalışıyorlar. Kimlik bilgilerinizle de sizi cimere teröristmişsiniz gibi şikayet edecekleri konusunda tehdit ediyorlar.

Şimdi diyeceksiniz ki bunlara kim kanar. Ama özelliklede devlet dairelerine şikayet konusunda pek çok kişi panikleyebiliyor. Aslında acı bir durum çünkü alelade vatandaşlar durduk yere, ortada hiçbir kanıt yokken terörist diye ya da fetöcü diye gözaltına alınabileceklerinden korkuyorlarsa adalete inanç kalmamış demektir. Tabii biz yemedik hemen polise ihbarda bulunduk. Bulunduğumuz ülkenin bile polisine ihbarda buluduk. Çünkü bulunduğumuz ülkeye de asılsız ihbarda bulunacağı konusunda tehdit etti. Bulunduğumuz ülkede böyle şeyler olmadığı için çok güldük tabii.

Dahası…

Tabii koparamayınca daha ileriye gidiyor artık ne kadar çaresiz kalmışlarsa. Sosyal medya hesaplarından kişinin karısını kızını bulup bu sefer onları rahatsız edip, tehdit etmeye başlıyorlar. Burada ben mağdur oldum tabii. Bizli konuştum ama açıkçası konuyla hiç alakam yoktu. Durduk yere küfür, hakaret ve iftira yemeye başladım hiç tanımadığım biri tarafından. Cevap vermedim hemen hakkında polise ve konsolosluga şikayette bulundum. Garip bir yöntem sonuçta herkes bundan kurtulmak için para vermez ki. Polise ihbar yeme olasılığın da var. Ki bu vatandaşta böyle oldu. Daha önce de böyle ihbar edilmiş. Avukatların da teyit ettiği üzere para koparmak için yapılıyor bu tarz şeyler. Yoksa neden bir insan hiç tanımadığı bir insana böyle saldırsın ki? Sonuç itibariyle para koparamayacağını anlayınca vazgeçti ve yeni hedeflere yelken açtı sanırsam. Ancak nasıl böyle şerefsizler ülkede elini kolunu sallayarak gezebiliyor. Nasıl daha önce ihbar edilmiş biri tekrar site açıp insanları kandırmaya devam edebiliyor akıl almaz bir durum.

Çocuklarınıza dikkat

Aşırı küfürlü olduğu için sansürledim. Görüyorsunuz bir bayanla konuşurken hiç utanmıyorlar.
Burada bir parantez açmak istiyorum. Bunları çoğunlukla z kuşağı yapıyor. Bazı çocukların çok akıllı çok zeki olduğundan bahsettim ama kimi de maalesef dolandırıcılık yapmayı seçiyor. Ülkemizde oldukça yaygın. Hatta sokak röportajlarında bile milleti kopardığını, yan kesicilik yaptığını itiraf eden gençler var. O yüzden çocuğunuzun bilgisayarda, akıllı telefonda yaptıklarına çok dikkat edin. Çocuğunu iyi eğitim alsın diye yurtdışına göndermeyi veya yurtdışına taşınmayı düşünen ebeveynler çocuklarını bu korkunç ortamdan da korumayı göz önüne alabilir. Ayrıca bu arkadaşın yaptığı azıcık akılsızca yöntemden dolayı uyuşturucu kullandığını düşünüyorum. Maalesef bazı sentetik uyuşturucular da gençler arasında oldukça yaygınlaşmış duyduğum kadarıyla Türkiye’de. Tabii bilemiyorum bu benim yorumum oldu. Ciddi protein eksikliği de olabilir ama o zaman o kadar siteyi, tezgahı nasıl kurdu. Bana uyuşturucu daha mantıklı geldi. Güncelleme: adam resmi şikayet sitesine açık açık olta dolandırma yönteminde iyiyimdir istesem sizi dolandırırdım demeye getirdi. Gerçekten kafası normal değil. Aşağıda bir güncelleme paylasacağım onu araştırırken ne olduğunu anladım. Bu çocuğu araştırırken sitesiyle alakalı Google’da çıkanlar bu çocuğun olta sitelerinin loglarıymış..

Nasıl korunulabilir?

Sonuçta para vermeden bile dolandırılabilir ya da hiç olmadı başınız ağrıyabilir. Bundan korunmak için iki uyarıda bulunacağım. Birincisi internet alışverişi yapmadan önce hatta alışveriş bile değil internetten tanımadığınız biriyle iletişime geçmeden önce karşınızdaki kişinin gerçek kişi olduğundan emin olun. Yani adı soyadı, kim olduğu belli olsun. Ya da telefon numaranız, whatsapp numaranızın bile anlaşılamayacağı başka bir güvenilir sistemden iletişime geçin. Mesela bu şahıs sanırım sitesinin ismine dolandırıcı yazıp Google’da aratınca şikayetvardaki dolandırılmış müşterilerin yorumları çıkıyor diye kendi sitesinde bir postuna dolandırıcı data listesi diye gerçek isimlerin olduğu bir liste eklemiş. Biraz araştırınca bu kişilerin gerçek kişi olduğunu fark ettim. Bu şahıs gerçek kimliği hakkında yalan söylediği ve tüm whatsapp numaralarının da woip yani sahte olduğundan dolayı Türk emniyeti beni bulamaz diye dolaşıyor. Kendisi de pişkin pişkin bunu söylüyor. Gerçekten bu durumda Türk emniyeti bulamıyor mu buluyor mu bu konuda yorum yapmayacağım. Ancak şu an soruşturma yapılıyor.

İkinci bir uyarım da eğer yurtdışında yaşıyorsanız whatsapp numaranıza dikkat edin. Çünkü sitedeki whatsapp linkine tıkladığınız zaman otomatikman yurtdışı numaranız düşebiliyor. Öyle olunca dolandırıcılar bu kişilerde döviz vardır diyerek daha çok salyalarını akıtarak saldırıyor.

Güncelleme

Ben bu yazıyı yazdıktan sonra tesadüf Youtube’da Charmquell isimli bir yayıncı bir ifşa videosu yayınladı. Dediklerine göre yıllar önce birtakım veletler sosyal medyada gruplar kurmuş. Kendilerine göre bir kara mizah grubuymuş ancak kara mizahın ne olduğunu bilmiyorlar herhalde çünkü yaptıkları kara mizah değil. Her neyse gruba girmek için Allah’a, Atatürk’e ve tüm değerlerimize küfretmek gerekiyormuş. Ailenle de alakan olmaması gerekiyormuş ki bir zaafın olmasın. Gruba girdikten sonra yükselmek için kredi kartı dolandırıcılığı yapıp bu çalıntı paralarla iphone alıp göstermeleri gerekiyormuş.

Yaptıkları bunlarla sınırlı değil. Yayıncı kız çocukları ya da Discord’da buldukları yayıncı kız çocuklarıyla konuşup az bir kişisel bilgiye ulaşıp oradan ellerindeki mernis bilgileriyle ailelerine, adreslerine ulaşıp tehdit etmeye hatta çıplak fotoğraflarını göndermeye ikna ediyorlarmış. İddialara göre devlet panellerine girip ücret karşılığı sizi öldü, şehit yakını, memur, emekli gibi gösterebiliyorlarmış. Bütün bu yöntemleri bizim yaşadıklarımıza çok benzettim. Zaten bu veletler de sürekli küfür ve tehditle bütün bunları yapıyorlar. Videoyu yayınlayan yayıncının da başına benzeri gelmiş. Bu veletler çocuğun ailesine ulaşıp onları rahatsız etmeye başlamış.

Peki bu siber suçlulara ne oluyor? Anladığım kadarıyla bu suçların çoğunluğu Discord isimli bir uygulama üzerinden yapılıyormuş. Sorun Discord’un Türkiye’ye veri vermemesi ancak bu durum her an değişebilir. Popüler Twitch yayıncısı Jahrein de mağdurlardan biri olmuş. Twitch, bir dönem bunların kredi kartiiı dolandırıcılığıdan kazanılan paranın aklanıldığı bir platforma dönüşmüş. O dönem sanırım soruşturmalar olmuş fakat anladığım kadarıyla bu kişiler buna rağmen hala illegalliğe devam ediyorlar. Ancak dediklerine göre bu sefer biraz daha ciddi bir soruşturma başlamış ve iş istihbarat ve terörle mücadeleye kadar gitmiş. Terörle mücadele bile girmiş çünkü bu veletler yurtdışından da kredi kartı çalıyor ya da türk kredi kartlarıyla yabancı sitelerden alışveriş ediyorlar. Misal bizim başımıza gelen veleti kimlik bilgileri yüzünden bulunduğumuz ülke polisine de bildirmek durumunda kaldık. Uluslararası arenada ülkemizin şöhretini iki paralık ediyorlar. Herkes yakın zamanda alakalı herkesin yakalanacağını düşünüyor.

8 thoughts on “Yeni Dolandırıcılık Yöntemine Dikkat

 • Aralık 12, 2023 tarihinde, saat 2:38 pm
  Permalink

  verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Aralık 12, 2023 tarihinde, saat 3:51 pm
  Permalink

  verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Aralık 12, 2023 tarihinde, saat 5:37 pm
  Permalink

  detaylı bir bilgilendirme olmuş fayda gördüm teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Aralık 12, 2023 tarihinde, saat 6:10 pm
  Permalink

  detaylı bir makale olmuş epey faydasını göreceğimi düşünüyorum teşekkürler

  Yanıtla
 • Aralık 17, 2023 tarihinde, saat 5:41 pm
  Permalink

  Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir