Türkiye’den gitmek daha mı kolay?

Bugün size Türkiye’den gitmek kalmaktan neden daha kolay hale geldi, bir sebebinden daha bahsedeceğim. Kalmanın zorluğu ülkedeki genel hak ve hürriyetin belirsizliği.

Covid döneminde ne oldu?


Covid döneminde öncelikle covid salgını yok gibi davranıldı. Buna da başka bir yazımda değineceğim. Sonra artık reddedemeyecekleri bir noktaya geldiğinde de tüm sağlıkçıların yıllık izin, istifa ve emeklilik hakları durduruldu. Zaten yıllardır sağlıkçıların hasta olduğunda rapor almaları yasaktı buna da başka bir yazımda değineceğim yine. Çocuğun kreşi pat diye kapandı. Çocuk kaldı mı ortada. Yıllık iznimi ayarladım ama ertesi gün aradılar hastaneden “Fatma Hanım yıllık izin hakları kaldırıldı!” Ama nasıl olur. Temel haklardan olan yıllık izin, istifa ve emeklilik bizzat devlet tarafından nasıl kaldırılabilir?

Kanun ne diyor?


Bu tarz haklar kanunlarda net olarak belirtilmiş. İşte o dönem bizzat devlet bu temel hak ve hürriyeti sağlıkçıların elinden aldı. Bu haklar ancak savaş hali, ohal durumu ve afet durumunda alınabilirmiş kanunlara göre. Ve yine kanunda belirtilene göre salgın afetten kabul edilmiyor.


Birçok insan, çoluğu çocuğuyla ortada kalıp izin almak isteyen sağlıkçılara vatan haini falan dedi. Gerçi yalaka trollere göre artık normal vatandaşların hepsi vatan haini oldu da. Sonuçta ben fizyoterapistim. Enfeksiyon ve salgın hastalık en alakasız olduğum konu. Hani oraya araba tamircisi koy ancak o kadar bilgisi olur. Bu durumda pandemide zorla adamı dışarı çıkarmak riskli değil mi? Bir de sokağa çıktığımdan ceza yerim korkusu var. Gel şimdi cezayı kesen kapasitesizse sağlıkçı olduğunu anlat. *


Kısaca kanunda net olan şey nasıl değişebiliyor? Vatandaşa verilen hak ve hürriyet nasıl kanunlara uymayan şekilde kısıtlanabiiyor?


Yeni başkanlık sistemiyle cumhurbaşkanlığı genelgesiyle her şey değilebiliyormuş dostlar. Bugün hala yok efendim şunu yapamazlar çünkü kanun var, kanun böyle diyor diyenler var. Yok arkadaşım kanun seni korumuyor. Hatta kanunun var olmasının hiçbir anlamı yok. Tek adam rejiminde kanun tek adam. İstediğini de yapar. Her şeyde ona bağlıyız.


İşte yıllarca kanun kurala bağlı insanlar olarak bu duruma hala alışamayan çok. Hala kabullenemeyen de çok. Ben hızlı kabullenip kendini ülke dışına atanlardan biriyim. Bana göre artık Türkiye’den gitmek kalmaktan daha mantıklı olmaya başladı.

Dipnot:

*O da oldu gerçi devlet göreve cezaevine gönderdi. Siyasi suçluların daha çok olmaya başladığı dönemde hükümlü yakınlarına rastgele ceza kesiyorlardı. Arada bana da kestiler. Dedim ki ‘bakın ben hükümlü yakını değilim devlet gönderdi göreve geldim benden haksız ceza kesmeyin’ Gelen ceza soldaki yola girmek için sola dönmekten. Böyle bir ceza olamaz diyorum itiraz etmek için önce cezayı ödemek gerekiyor diyorlar. Ödeyip itiraz ettim ama tabii İtalya yazımda anlattığım Tcdd trenlerinin saatlerce geç kalmasından dolayı benden ekstra aldıkları paraya itiraz ettiğim zamanki gibi cevap gelmedi. Her neyse konuyu saptırdığım için dipnot olarak düştüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir