Duyu Bütünleme Odası Fikirleri

Hacettepe’de staj yaptığım dönem pediatrik bir duyu bütünleme odası vardı. Geçen sene iş için bu odaları tekrar gözden geçirirken neden kendi evimizde de bir tane yapmayalım dedim. Birkaç basit malzemeyle siz de bir odanızı duyu bütünleme odasına çevirebilirsiniz. Genel olarak bu odalar çocukları sakinleştirmek ve duyularını geliştirmek için kullanılıyor. İşte size evde basitçe yapabileceğiniz duyu bütünleme odası fikirleri:

Duyu bütünleme odası genelde ışıklı oluyor. Işıkların daha görünür olması için genelde bu odalar karanlık oluyor. Ben gece odayı duyu odasına çevirmeye karar verdim. Bana göre en olmazsa olmaz malzeme ışık projektörü.

uv ile birlikte projektör

Şişme bir havuzun içine yarı saydam toplar atabilirsiniz. Havuzun içine küçük led bir aydınlatıcı atarsanız çocuğunuz içinde oynarken rahatlayacaktır.

Ultraviyole ışıklarla glow malzemeler ayrı bir güzellik katıyor odaya. Ben hala evde hidroponik bitki yetiştirme denemeleri yaptığım için ekstra uv lamba almadım. Uv lambalar ayrıca bitki büyümesini sağlıyor. Bir taşla iki kuş. Uv lambayla beraber glow boyalarla süslediğiniz herhangi bir materyal ya da duvara astığınız resimler ortama renk katacaktır. Glow çubuklar alıp belli yerlere asabilir ya da bir tepsiye çocuğunuzun oynaması için koyabilirsiniz.

İlaç kutusunu glow boyayla boyama aktivitesi de artısı oldu

Akvaryumlar da güzel fikir. Çocuk balıkların yüzmesini izleyebilir. Akvaryuma koyacağınız glow aksesuarlarla uv lambaları kombine edebilirsiniz. Hatta neon balıklar alabilirsiniz. O da eminim uv ışıkta inanılmaz görünecektir.

Kendim ışıklı masa yaptım. Büyükçe plastik saydam bir kutu alıp içine led ışık attım. Kutunun kapağının üzerinde slime, kinetik kum, saydam, yarı saydam oyuncakları koyup ucuza ışıklı masanızı imal edip duyu bütünleme odasına dahil edebilirsiniz.

içinde led olan plastik kutu. Kapağında slime ve glow akvaryum aksesuarı

Son olarak duyu bütünleme odasında olması gereken bir şey de rahatlatıcı bir müzik. Bu doğa sesleri de olabilir. Rahatlatıcı hafif bir müzik de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir