Ölümsüzlük Mümkün mü?

İnsanlığın en merak ettiği şeylerden biri de ölümsüzlük mümkün mü? Bu yazımda öldükten sonra olabileceklerden bahsetmiştim. Bulabildiğim en bilimsel ve mantıklı açıklama buydu. Ancak bu açıklamaya göre öldükten bir süre sonra tam bir boşluk var. Yani ölünce bitiyor. Aslında daha adil bir son. Sonunda sadece bir enerji olarak doğaya katılacağımızı bilerek yaşamak daha bilgece bence.


Ancak insan değil de insanlık olarak düşündüğümüzde her bireyin bu insanlık denilen kollektif şeye katkısı olduğu düşülürse belki de ölümsüzüz. Elbetteki herkesin insanlığa katkısı çok farklı. Kimi kitleleri etkilerken kimi de insan topluluklarını etkiliyor. İhtiyaçlar hiyerarşisine göre eser verme seviyesine herkesin ulaşması mümkün değil. Bana göre de bu doğru. Ancak kimi aile kurarak çocuklarına ya da ailelerine etki ediyor. Belki çocuğu ya da belli bir kuşak torunu insanlığa katkıda bulunacak ve aslında o kişinin de bunda parmağı olacak.


İnsanlığı bir bina olarak düşündüğümüzde fikir, kültür olarak her birey ortaya bir şey koyuyor. Bu bina inşaasında kimi çimento sürüyor kimi tuğla koyuyor. Dediğim gibi kimi az kimi çok. Şu anki yaşantımızda ilkel avcı toplayıcıların rolü olmadığını söyleyebilir miyiz? Onların deneyimleriyle neyle besleneceğimizi biliyoruz. İşte bireysel bakınca ölünce hiçlik olsa da bütün olarak bakıldığında hepimiz tek bir bedeniz ve bu bedenle ölümsüzlük mümkün olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir