Mutluluk ve Değerler

İyi bir insan olmak mutluluk getirir mi? Bu yazımda ego empati geri beslemesi sonucu iyilik ve kötülük kavramlarının nasıl ortaya çıktığından bahsetmiştim. Bugün o yazıda bahsettiğim iyilik kavramını biraz daha detaylı inceleyeceğim.


Yazıda da belirttiğim üzere iyilik aslında yüksek zekalıların yaptığı bir şey. Çünkü ayna nöronları daha fazla ve gelişmiş. Ayrıca hem bu kişiler iyilik yaptıklarında karşısındakilerin mutluluğundan hem de çevreden daha çok kabul aldıkları için mutluluklarına mutluluk katıyorlar. Bir kişi kötülük yaparsa mutlaka bir süre sonra kötü olarak biliniyor. Zaten eline bir şey geçmiyor ve çevreden de kötü tepki aldığı için mutsuz oluyor. Ancak iyilerde çevreden kabul arttıkça mutluluk, tatmin artıyor.


Başka değerler için de aynı durum geçerli. Mesela tevazu göstermek iyilik değil bir değer. Ama bu değer sayesinde kibirli birinden çok daha fazla kabul görüyor insanlar. Bu durumda mutlu olmak isteyen böbürleneceğine mütevazı olması daha mantıklı.


Şimdi böyle bakınca insanlar sırf mutlu olmak için iyilik yapıyorlar gibi görünüyor. Ah bu iyiler ne yapsalar yaranamadılar. Ancak bu durum aslında iyilik ve kötülüğün olmadığı, bunun bir sonuç bir çıkarım olduğu asıl mesele beyindeki bu bölgelerin ne kadar gelişmiş olduğu ve bunun sonucunda bu sosyal becerilerin ne kadar geliştiğiyle ilgili.

2 thoughts on “Mutluluk ve Değerler

  • Mayıs 17, 2023 tarihinde, saat 5:46 pm
    Permalink

    Makaleniz açıklayıcı yararlı anlaşılır olmuş ellerinize sağlık

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir