Öbür Dünya Kuramları

Bugün anlatacağım atmasyon kuramım biz öldükten sonra ne olacağıyla ilgili. Ahiret ya da kabirde sorguya çekileceğimiz fikri herhalde sadece benim aklımda kalmamıştır. Bu konu Kuran’da geçmese de dini eğitimde mutlaka öğretilir.


Fakat bunu biraz daha mantığa dayandırmaya çalıştığımda ileriye gidemiyorum. Çünkü bugün taşıdığımız bilinç beynimizin içinde tamamen fizyolojik olarak var. Öldüğünde yok olacak ve ortak enerjiye katılacak. Bu durumda nasıl bir sorgulama olabilir ki?
Burada ölümün aslında ne olduğunu biraz daha irdeledim. Biz kalp durunca ölümün gerçekleştiğini düşünüyoruz. Ancak beyin çalışmaya devam ediyor olabilir mi?


Cevap evet. Bazı araştırmalar ölümden dakikalar, bazı araştırmalar saatler sonra beynin durduğunu gözlemlemiş. Öldükten sonra beyin aktivitelerini kaydeden araştırmalar olmuş. Hatta ölüm anında beynin daha da çok çalıştığı serotonin patlaması olduğu anlaşılmış.


Peki ölümden sonra beynin aktivitesi nasıl oluyor? Uyku anında nasıl beyin çalışmaya devam edip bizi rüyalar alemine götürüyorsa ölümde de benzeri olabilir. Rüya zamanıyla gerçek zaman arasındaki farkı bilmiyoruz. Belki ölümden sonraki 20 dakika o alemde 20 yıl yapıyor.
O zaman her şey beynimizin içinde oluyorsa belki de önce kendimize hesap verebiliyor olmamız gerekiyordur. Bu durumda madem her şeyi Allah yazıyor benim iradem yok beni neden sorguluyor fikri geçersiz kalıyor. Her şey beynimizin içindeyse kendi yaptıklarımızdan biz sorumluyuz ve demek ki kendi içimize sinmeyen şeyleri yapmamalıyız. Bu noktada inançlar elbette önemli rol oynuyor. Ancak yine herkes kendi inancıyla yüzleşiyor.


Peki beyin de ölünce ne oluyor? Bilinç tamamen yok oluyor. Ancak ruhumuz gerçekten yok oluyor mu? Fizikteki enerjinin korunumu kanıtlandıysa yok olmuyor. Bu aslında ölümden sonra yaşamın bilimsel kanıtı. Ancak bilinçli değil ve çoğunun tahmin ettiği gibi bir şey değil.


Evet bugünde uydurduğum teorilerin sonuna geldim. Bir dahaki uyduruk teorimde görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir