Güçlü kadın fobisi

Bugün güçlü kadın fobisinden bahsedeceğim. Daha önce bir yazımda yazmıştım. Türk erkeğinin özgüveni güçlü, akıllı, eğitimli kadınla olmaya yetmiyor. İlla ezebileceği, yönetebileceği kadınla olacak. Hatta ortamda bir şekilde hakkını savunan kadın görünce fellik fellik kaçanlar var.

Açıkçası bu fikir yeni nesilde yarı yarıya aşılmış gibi görünüyor. Hep derim yeni nesil daha akıllı.

Peki bu durumun sakıncaları yine erkek için ne? Güçlü olmayan kadın bir kere erkek beni yönetecek, bütün sorumluluğumu erkek alacak kafasında yetişmiş kadın oluyor. Gerçi bizim toplumumuzda kadın genel olarak böyle yetiştiriliyor ama bazı kadınlar sorgulayıp bu norma karşı çıkıyor. 

Böyle olunca kadın, erkek zorlandığında özellikle maddi olarak ona yardım edemiyor. Zaten öyle bir gücü olduğuna da inanmıyor. Erkek bu konuda yalnız kalıyor.

Bu yazımda da yazmıştım. Sosyal medyadan kopuk yaşayan artık yok. Ve gerek televizyon gerek internette özellikle kadına dayatılan bir tüketim kültürü de var. Buna biinçsizce özenen kadın eve bir getirisi olmamasına rağmen bir de tüketiyor. Erkeğin bunu karşılaması gerektiğini düşünen kadın az değil. Maaşın mazotuma yetmez diyen bir kadın ünlü olmuştu. 

Tüketime yatkınlık bence çoğunluk olsa da herkes için geçerli olmayabilir. Mutlaka bilinçli, mütevazı ve anlayışlı da pek çok kadın var. Ama güçlü olmayan ve erkek egemenliğini benimsemiş kadın ekonomik olarak erkeğe arka çıkamayacaktır.

Şimdi bunu erkek kabul ediyorsa sorun yok ama erkeklik algısı da değişti be anacığım. Artık erkek hem kadının üstünden egosunu kasmak istiyor hem de kadın bir işe yaramıyor diye vızırdanıyor da vızırdanıyor.

O zaman özgüven problemi aşılmadıkça aile kurulmaya çalışılmayacak. Akıllı ve güçlü kadın seçilecek. Bu trend arttıkça da aileler artık kendini savunan, güçlü kız yetiştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir