Erkek neden var öyleyse?

Geçen bir videoya denk geldim resmen erkek neden var öyleyse diye sorduruyor. Burada. Kısaca özetleyeyim. Hocaymış kendileri ben pek tanımıyorum. Şunları diyor: Kadın çamaşırımı yıkayacak 1, yemeğimi yapacak 2, evladıma bakacak 3, evladımı temizleyecek 4, evimi temizleyecek 5, yatağımı serecek 6 diye devam ediyor. Sonra Allah emrediyor falan işin bahanesi tabii. Kuran’da bırak bunları, bunların yanından geçecek bir emir yok ama neyse bu farklı bir yazının konusu. Anan yapmıyor muydu diyor. Benim anam yapıyordu da babamla birlikte yapıyordu.

Kadının ne mecburiyeti var


Şimdi şunu anlamıyorum, kadının ne mecburiyeti var? Şu evlen toplum ve aile baskısı harici bir şey yok. Artık devir değişsin. Doğurduğunuz kızı sevin saygı gösterin ve evlenmemesi için baskı yapın temalı bir yazı yazmıştım. Bakınız burada kadına mecbur olan erkek. Neredeyse kadınsız hiçbir işini yapamayan engelli durumunda. Neden kadın bu duruma kendini mahkum etsin? Evlenmeyin başkasına bakmayın çocuk gibi. Kendi işinize odaklanın. Başarılı olun.

Çocuk istiyorsanız evlat edinin. Şu koşullarda evlenmek evlat edinmekle aynı. Ama neden yetişkin evlat ediniyorsunuz ki bebek varken. Ayrıca her şey sıfırdan kolay. Başkasının yetiştiremediği kendi işini yapmaktan aciz engelli gibi bireyle evlat edineceğinize yumuşak bebekler evlat edinin. Erkekler de kadınsız kalınca kendi işlerini yapmayı bir şekilde öğrenecekler ve onlar bile başarılı olacaklar. Emin olun bu şekilde bir toplum ilerleyecek. Siz evlenmeyi ve hizmetçi olmayı reddettikçe toplum artık bu durumu kabul edecek. Kimse böyle çıkıp kadın her yönden hizmet edecek erkek karpuz gibi, süs biberi gibi yatacak demeyecek.


Altta bir yorumda denk geldim, videonun tamamını izleyin demiş biri. Dediğine göre hoca erkeklerin de sorumluluklarını sayıyormuş. Eğer kadın evde hiç para kazanma sorumluluğu yoksa tamamı erkekteyse hoca haklı bak ona bir şey demiyorum. Ama bu işsizlik, ekonomik krizde evin parasını getirmeyen kadın kaldı mı emin değilim. Ben çevremde hiç görmedim. Hatta erkek işsiz kalıyor kadın getiriyor evin parasının tamamını neredeyse bir de bu hocanın dediklerini yapsın, ee erkek neden var o zaman? Yukarıda dediğim gibi kadın tek başına daha iyi değil mi?

Algı Operasyonu mu?


Bir taraftan ciddi ciddi trol ordusunun bile isteye kadın üzerinden algı yaptığın düşünüyorum. Trollerin birden fazla misyonu var ve birkaç farklı odak tarafından yönetildiğini düşünüyorum. İnsanları zayıflatmak için toplumun yarısı olan kadınları aradan çıkarmak işlerine geliyor gibi görünüyor. Sonuçta vatandaş çalışacak ve güçlüolan ise işte toplum, din vs bahane edip üstünden geçinecek. Bunun için de çoğunluğu uyutup iyi bir algı oluşturmak gerekiyor. O yüzden onca algı operasyonunun yanında bir de kadın hakları konusundaki algıyı da promosyon vermişler.

Algıların olası sonuçları


Ancak hesap edilmeyen şey bu algıları nereye varacağı. Şimdi gençlere bakıyorum. Kimse çalışmayan kadınla evlenmek istemiyor. Hayat zor artık erkeğin tek başına ev geçindirdiği günler geride kaldı. Her şeyden önce zor geliyor artık erkeklere. Eğer özgüveni hasarlıysa ve kadını ezerek hayatına devam edecekse bunu çoğu kadın çekmiyor. Bir şekilde önceden ev işlerini beraber yaparız denilip evlenildi ve sonra hocanın dediğine gelindiyse evlilik boşanmayla bitiyor. En fazla kenarda köşede köyde muhtaç bir kız bulunur ona denilir böyle şeyler. O da zaten yukarıda dediğim gibi evin geçimini sağlamayacağı için istenilen makul olur.


Bu saydıklarım harici bu zihniyet aşılanırsa boşanma oranları artacak ya da evlilik oranları düşecek. Çünkü yukarıda dediğim gibi kadınlar neden yetişkin yetiştirecekler ki. Ayrıca erkekleri engelli yerine koymak neden? O yüzden bu algının ters tepki oluşturacağını düşünüyorum. Öyle olunca erkek dımdızlak kalacak ve ona bakacak biri olmayacak. Kadının zaten erkeğe ihtiyacı yok ki. Yani karşılıksız neden bunları yapsın. Kısaca evlenmez. Dinin alet edilmesi de benzeri bir ters tepki olan ateistliği yaygınlaştıracağını düşünüyorum. Bir taraftan eğer gerçekten hoca programda hem kadın hem erkeğin sorumluluklarından eşit olarak bahsettiği halde sadece kadın tarafı paylaşılıyorsa ya yukarıda bahsettiğim algı operasyonu ya da daha basit olarak daha çok tepki çekeceği düşünülüp tıklanır diye bu şekilde paylaşılmış. Bu tarz daha masum bir sebeple bu video ortaya çıktıysa da tık uğruna yukarıdaki sonuçlara sebep olabilir. Yani eski uç anlayışlar yarın ters tepki sonucu eskizihniyetlerin tamamen silinmesine sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir