Bütçe dostu kumaş bebek bezi

Sanırım bebek sahiplerinin en büyük giderlerinden biri bezken kumaş bebek bezi kullanmak sağlıklı bütçe dostu bir alternatif. Türkiye’de büyük bir gider kalemi diye biliyorum. Halbuki kumaş bebek bezi tekrar kullanılabilirliği açısından çok daha ucuza geliyor. Burada hazır bezlerin zararlarından da bahsetmiştim. Bu zararlar da varken neden o kadar para döküyorsunuz ki?

Kumaş bezleri biraz daha sık değiştirmek gerekiyor. Gece uykusu bölünmesin diye gece hazır bez kullanıyorum sadece. Bu durumda günde sadece bir bez harcamak mümkün. Ben gece organik bez kullanıyorum. Ancak organik bezler hem çok pahalı hem de bu yaz deneyimlediğim üzere artık Türkiye’de bulması çok zor.

Kumaş bezi bir kere aldıktan sonra havludan keserek ara bez masrafından kurtulmak mümkün. Yalnız kestiğiniz havlunun çevresini dikmelisiniz. Onu da kenarlarından bir el havlusundan keserek kurtulabilirsiniz. Ancak bu durumda bir el havlusundan iki tane ara bezi çıkıyor.

Liner kullanmak zorunda değilsiniz ama bu da kolay oluyor ve büyük tuvalette su kullanımını azaltabilir. Bunu da tülbentten kesebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir