Erkeklere de hak verin

Bu yazıyı yazmak 8 Mart’a nasip oldu. Şu ana kadar kadınlar ve kadın haklarıyla ilgili sayısız yazdım. Ve bugün erkeklere de hak vermeyle ilgili yazacağım.

Bu kargaşa, vahşi kapitalist düzen ve ekonomik kriz ortasında erkeklere de haksızlık ediliyor. Askerlikle başlayan haksızlıklar ekonomik olarak devam ediyor.

En büyük haksızlık aile kurduktan sonra ekonomik sorumluluğun tamamının erkeğe yüklenilmesi. Yani aslında pratikte öyle olmadığını bu yazımda açıklıkla yazdım ama toplumsal rol olarak temel kazanç erkekte olmalı. Erkeğin işsiz kalma, işten atılma, işten çıkma gibi bir durumu yok. Hani kadın aynı durumda kalsa kabul edilebilir ama erkek için kabul edilemez. 

Şimdi buradaki çok bahsedilmeyen iki yüzlülük şu. Erkekler kendine yetememe üzerine yetiştiriliyor. Önce annesi sonra karısı tarafından bakılıyor. Yani evlendikten sonra karısı tarafından el bebek gül bebek bakılmıyorsa bile kadına eşek kadar adama annelik yapması için baskı yapılıyor. Sonuç yumurta bile kıramayan daha kendi temel ihtiyaçlarını tek başına gideremeyen erkekler. Eh ortam da çok müsait değil ki bu beceride bir insan şu ortamda bir aileye yetecek parayı kendi nasıl kazansın?

Ortam zaten süper. Çalışıp paranı alması zor. Paranı istemek işten çıkarılma sebebi. Çoğu iş yeri sigorta bile yapmıyor. Bir değil beş asgari maaş bile düzgün beslenme, düzgün eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşmak için yeterli değil. Yani ne yapsın bu erkekler. Mafya mı olsun illegale mi girsinler, iddia mı oynasınlar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir