El alem sorunsalı ve post modern yansımaları

Bugün günümüz sorunlarından biri olan el alem sorunsalını ele almaya karar verdim. Altını çizmek gerekir ki genellikle büyüklerimiz tarafından gördüğümüz bir baskı bu. 

Sadece el aleme göre yaşayan insanlar var. Gerçekten bütün hayatını elaleme göre şekillendiren var. Hatta bence bir jenerasyon böyle böyle heba olmuş. 

Bir türlü o el aleme uyamıyorsun. Başarılı olsan tavırların sıkıntı çıkarabilir. Çok farklı fikirlerin yoksa nasıl başarılı olacaksın zaten. Biraz sesin çıkıyorsa sıkıntı. Hanım hanımcık olacaksın. Eziklik seviyesine inersen de hor görülürsün. Kısaca hem mükemmel olacaksın hem de çok dikkat çekmeyeceksin.

Yıllarca insanlar çocuklarının hayatını dahi el alem ne der’e göre şekillendirdi. Kızının sosyal hayatını kısıtladı. Cehalet seviyesine göre okula bile göndermedi. Kendi istediği tarz insanlarla evlendirdiler. Çocukların baskı kurdular. Sonuç olarak özgüvensiz, sığ nesiller yetişti.

Kaç jenerasyon salonunu misafire ayırdı. Salonun kapısı sıkıca ev halkına kapatıldı. Halbuki evin en geniş ve ferah köşesiydi. Evdeki en iyi ve kaliteli eşyalar oradaydı. İnsanlar çocuklarına vermedikleri emeği ve ikramları misafire ayırdı. Kısaca kendi evlerinde elalem yüzünden rahat edemediler.

Artık yeni nesil hiç el aleme takılmıyor. Herkes kendi hayatını yaşamak istiyor. Kafasını hiç başkasının ne diyeceğine takmıyor. Evler bile değişti. Artık evin en güzel, geniş köşesine insanlar kendileri kuruluyor ve kendileri için yaşıyor, kendi konforuna bakıyorlar. Hani artık eskisi kadar sosyallik yok, komşuluk ilişkileri yok deniliyor ya. Bunun dezavantajlarının yanında avantajı da bu. Kimse kimsenin keyfini kaçırmıyor. Herkes kendi mahremiyeti içinde yaşamına devam edebiliyor.

Yeni nesil el alem

Derken aklıma enteresan bir fikir geldi. Evet yeni nesil çevresini takmıyor ama bu sefer de sosyal medya var. İnsanlar birbirlerine sürekli sosyal medyada bakıyor, hatta bazen öyle bir stalklıyorlar ki el alemden hallice oluyorlar. Sosyal medya için yaşayan var. Sosyal medya için kendini farklı gösteren var. Bunun için bir ton harcama yapan var. Sonuçta harcama yapan ve tüketime yönelen ötekini de yönelterek özenti başka bir grup oluşturuyor ve tıpkı elaleme takılan eski nesil gibi kendini sosyal medyaya göre kabul ettirmeye çalışıyor. Kısaca acaba dedim, aslında el alem zihniyetinde bir değişme yok mu? Sadece post-modernliğe mi uyum sağladı? 

Yine de eskiden el alem her an kapınızı çalabilecek ve kolay kandıramadığınız bir canavarken şimdi sanalda tek tuşla kolayca kapatılabilecek durumda. Ayrıca sanalda filtreyle yaşınızı bile farklı gösterebilir el alemi rahatça kandırabilirsiniz. Kısaca el alem konusunda bence yeni nesil daha rahat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir