Disiplin ve Dezavantajları

Eğitimde olmazsa olmaz olan disiplin bugünkü konumuz. Ancak bir de dezavantajı var. Evet disiplinin de dozu ayarlanmalı ancak o iş pek de kolay olmuyor.

Disiplinin bir dezavantajı çocuğa hayır dedikçe çocuk da karşılığında size hayır demeyi öğreniyor. Zaten lafınızı dinletmeye çalışırken bir de çocuğun her şeye hayır demesi tuz biber oluyor.

İkincisi disiplin sağlarken çocuğun yanlış bir şey yaptığının altını çizdiğimiz için çocuk yanlış şeyler yapan bir kimliği benimsiyor. Bunu yapmamalıyım demiyor da ben yaramazım ve yanlış şeyler yaparım diyor. Sonra kısır döngü gibi istenmeyen hareketleri yapmaya devam ediyor.

Ancak çocuğun toplum kurallarını öğrenmesi ve daha da tecili okula adapte olabilmesi için disipline etmemiz şart. İnternetten araştırdığımızda pek çok farklı ve sürrealist yöntemden bahsediliyor. Mesela pozitif dil kullanın. Ama istenmeyen bir davranış gerçekleştiğinde takdir edersiniz ki yüzde yüz bir pozitif dille söylemeniz mümkün değil. Seni anlıyorum ama böyle yapma dediğinizde yine negatif oluyor. Seni anlıyorum kısmı tamam ama davranışına engel olununca yine kıyamet kopuyor. 

Bir diğer uzun süre işe yarayan yöntem seçenek sunmak. Ancak çocuk belli zeka seviyesine ulaşınca yine istediğinde tutturuyor. Yine bu yöntem yüzde yüz işe yaramıyor.

Kısaca sorun disiplinin dozuysa da tutturması ve yüzde yüz işe yarayan bir yöntem bulması neredeyse imkansız. Ayrıca toplum içinde yaşadığımız, insan ve çocuk doğasına tam olarak uyan bir topluma da evrilmedikçe disiplin elzem olmaya devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir