8. Ay Alışverişi

8. ay, bebek gelişimi için dönüm noktalarından biri. Artık bebeğiniz desteksiz oturabiliyor hatta emekleme dönemi de başladı. Desteksiz oturabilmesiyle bazı zihinsel gelişim oyuncaklarını çok daha rahat oynayabilecek. Ayrıca bu ay ek gıdada pütürlü gıdaları rahat yiyebileceği bir dönem. Ek olarak bu ay bizim için bir yaz alışverişi oldu.

Güneş kremi:
Güneş kremi yazları bebişlerin narin tenleri için çok elzem. Ben yine kampanyaya denk geldim ve yanına küçük boy şampuan, krem ve çanta verdiler. Mustela’nın 50 faktör bebekler için olan güneş kremini aldım.

Mayo bez: Aslında bunun da Baby Neo’da yıkanabilirleri satılıyor. Ama ben şehir dışına gideceğim için atılabilir aldım. Kendim de sahil kenarında yaşıyorum ama Marmara denizini pek sevmediğim için çok girmiyorum. O yüzden bir paket atılabilir mayo beziyle idare ettik.

Şapka: En önemli şeylerden biri. Ben denizde yüzdürürken bile taktım. Yuvarlak şapka aldım ben. Aslında çeneden sabitlenen bulursanız daha iyi olur. Ben bulamadım ama sonra yurt dışından hediye geldi.

Yazlık ayakkabı: Daha önceki yazımda da söylediğim gibi bu ay ayakkabı sadece aksesuar oluyor. Yazlık kıyafetlerine aksesuar olsun diye giydirdim. Kumda oynarken kumu da hissetsin diye kumda giydirmedim hem ayakkabı da böylelikle çok kirlenmemiş oldu.
Kum oyuncakları: En basitinden kum oyuncakları aldık. Daha çok kendimiz oynadık tabii.

Şişme simit: Aslında simit de değil gölgelikli, çıngıraklı kompleks bir şey aldım. Böylelikle güneşten de korumuş oldım. Böyle diyorum diye hiç güneşe çıkarmadık sanmayın. Çocuk baya bronzlaştı.

Silikon meyve süzgeci: Daha önceki meyve filesini tek kullanımda atmıştım. Bu daha iyi geldi. Rahat temizleniyordu. Sanırım daha pütürlü çıkardığı için 8 ay üstüne öneriliyor. Hem bebeğim kendi yemeyi öğrendi. Bir ay sonra silikonun rengi biraz değişti. Ama o zamana kadar bunu kullanmayı bıraktık.

Lazımlık: Ben erken tuvalet eğitimi vermek istiyordum. Bezsiz bebekler yaklaşımı bana çok agresif geliyordu. Daha orta yollular 9. aydan sonra öneriyordu. Ama benimki belki de kumaş bezin etkisiyle altını açınca yapıyordu tuvaletini. Ben de vakit bu vakittir dedim. Ama bu ay için küçük bir lazımlık bulmak zor. Piyasadakilerin çoğu büyük o yüzden bu aylar başlamak isteyenler için en küçük boy lazımlık bulmak önemli. Bizde gerçekten işe yaradı. Önce küçük sonra büyük tuvaletini lazımlığa yapmaya başladı. Tabii tuvaletini söylemiyor. Biz bez değiştirme zamanı ya da yemekten yarım saat sonra oturtuyorduk. Ama bir ay sonra işler değişti. Ayağa kalkabilmeye başladı ve oturtamadık.

Diz koruyucu: Bunu emeklemeye başladığında dizi acımasın diye aldık ama çok saçma bir şeymiş çocuğu yerde kaydırarak emeklemesine engel oldu. Kullanmadık.

Fisher price kurabiye kavonozu: Bultak özellikli, bebek kavonozu doldurup boşaltabiliyor, kavonoz kapağını tutması ince motor becerilerini geliştiriyor, sesli ve şarkılar söyleyebiliyor, sayıları ve şekilleri öğreten iki ayrı modu var. Hem ince beceriler hem de madde devamlılığının öğrenilmesinde faydalı olabilir. Kurabiye dediği şekillerin içi boş olduğu için sonraki aylar hamur kalıbı olarak da kullandık.

Fisher price pop up oyuncağı: Etki tepkiyi öğrenmesi açısından faydalı bir oyuncak. Benim aldığımın düğmeleri basma, çekme, çevirme gibi farklı aktivitelere sahipti. Bu arada sonra fisher price başka pop up oyuncaklar çıkardı.

Halkalar: Bunu da fisher pricedan aldım.

Kopleks top: Hem dişlik hem de karın üstü aktivitelerde faydalı olabilecek bir topumsu aldım. Biraz pahalıydı.

Tef: Zilli, içi boncuk dolu aynı zamanda çubuğuyla vurarak davul gibi ses çıkarabileceği bir oyuncak tef aldım.

Boncuklu tel: Bu çok zor gibi duruyor ama çocuğum gayet rahat adapte oldu. İkeada bunun çok daha büyüğü var. Ben oyuncakçıdan küçük boyunu buldum.

Matruşka: Aslında bunu almadım. Daha önceden vardı. Kapları iç içe geçirmesi açısından faydalı olabileceğini düşündüm.
Yalnız küçük parçaları çıkardım.

Ahşap bultak: Bu bana hediye gelmişti. Böylece ahşap bir bultakımız daha oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir