0-2 Yaş Waldorf Materyalleri

Son dönem Montessori kadar olmasa da popülerleşmeye başlayan bir diğer eğitim metodu da Waldorf. En ünlü, en zengin kişilerin çocuklarını teknolojinin zararlarından uzak tutulduğu Waldorf okullarına verdiği ve bu çocukların bu okullardan mezun olduktan sonra en iyi okulları kazandıkları söyleniyor. Bu okullarda hiçbir şekilde yarışma, kıyaslama ve rekabete dayalı bir eğitim yok. İlk sene okuma yazma bile öğretilmezken her şey temelden komplekse çocuğa deneyimleyerek kazandırılırken çocuklar bir anda öğrenivermeye başlıyor hem de iç motivasyonla. Ben yine Montessori’de olduğu gibi ilk üç sene için araştırma yaptım. Waldorf eğitiminin Montessori’yle ortak noktaları bulunuyor. Duyu eğitimi gibi. Fakat ayrıldığı noktalar da var. Mesela Montessori zamanı geldiğinde gerekli davranışı kazandırırken Waldorf çocuğun doğal gelişimini sabırla bekliyor. Materyallerde ise Montessori mümkün olan en gerçekçi biçimde hayatı göstererek çocuğu adapte ederken Waldorf oyuna ve hayal gücüne çok önem veriyor. Açık uçlu oyuncaklar dediği çocuğun hayal gücüyle birçok şey yapabileceği oyuncaklar öneriyor. Bu arada fotoğrafları Etsy ve Pinterest’ten buldum.

Waldorf’a göre doğal materyaller de çok önemli. İnsanı doğanın parçası olarak görüyor. Pek çok çocuğun odasının bir köşesinde doğa köşesi var ve mevsim değişikliğine göre doğadan materyal topluyorlar. Hava soğuk olsa bile çocuklar her gün dışarı çıkarılıyor. Bazı okullarda doğayı keşif dersleri veriliyor. İlkokuldan itibaren bahçecilik ve bitki yetiştirme dersleri veriliyor. Aslında bu aynı zamanda biyolojiye erken giriş oluyor. Çocuk doğduğundan itibaren de bu materyallerden mobiller yapılabiliyor.

Waldorf eğitim metodunda en çok önem verilen materyallerden biri de ipek kumaş. Bu kumaşlar başta dokunma duyusunu uyarıyor. Ben üç renk eve getirdim ve gerçekten hayal gücü kullanılarak pek çok şey yaptık. Renklere göre top topladık. Park alanı yaptık. Çiçekler, pelerinler, oyuncak bebeklere kundak… Bu kumaşlarla oyun üretirken zaten açık uçlu oyuncağın avantajlarını anlıyorsun. Hatta daha da küçükler için küçük rengarek ipek parçalarını bağlayıp mobil bile yapmışlar

Yine bir doğal materyal olan dal parçaları. Biz bunları daldan kesip güzelce zımparalayıp doğal zeytin yağıyla da vernikledik. Doğal bloklar oldu. Bultaklarda bile kullanıyoruz. Kendi yaptığım oyuncakları başka bir yazımda paylaşacağım. O zaman fotoğrafını da sizinle paylaşacağım.

Bu ahşaplar yer cücesi yapmakta kullanılıyor. Keçeyle üstüne kıyafet yapıyorsun. Waldorf eğitim metodunda masallar ve ileri yaşlarda bu masalların canlandırması çok önemli. Bu yer cüceleri de en çok bu oyunlarda kullanılıyor. Başka renklere boyanıp matematik öğrenirken de kullanılabilir ileri yaşlarda.

Bu yay şeklindeki ahşap da açık uçlu bir oyuncak. Çocuk ters çevirip üstünde dengede durmaya çalışabilir veya bebek yatağı yapabilir ya da bu şekilde kullanarak arabalarına köprü veya kendine kaydırak yapabilir. Bu ahşapların daha küçük ve küçülerek renk renk iç içe giren versiyonları da var. Karşıdan bakınca gökkuşağına benziyor hatta. Bunu da yine açık uçlu her çeşit oyun kurmakta kullanabilir.

Waldorf bebekleri oğlan kız ayırmadan öneriliyor. Empatiyi öğretiyor. Yine açık uçlu olması açısından ayrıntısız ve basit olması önemli. Ben bir yaş öncesi için tülbetten basit bebek yaptım. Ama çok korkunç oldu. Neyse ki yavrum beğendi ve oynadı. Şimdi yukarıdakine benzer çok basit kundak bebeği yaptım çoraptan hem de dikişsiz. Yavrum bebeğin kollarını bozunca biraz matruşkaya benzedi. Ben içine bir kilo pirinç doldurdum ve biraz lavanta koydum. Böylece birden çok duyusuna hitap ediyor. Çocuğum çok beğendi.

4 thoughts on “0-2 Yaş Waldorf Materyalleri

 • Mayıs 2, 2019 tarihinde, saat 1:35 pm
  Permalink

  Waldorf için ipek kumaş alırken bi özeliği olmalı mı? Nerlerde sarılıyor acaba? Kendiniz mi boyadınız? Biraz fazla bilgi almak mümkünmü?

  Yanıtla
  • Haziran 18, 2019 tarihinde, saat 12:28 pm
   Permalink

   Merhaba. Kusura bakmayın mesajı geç gördüm. Ben baş örtüsü satan yerlerden aldım.

   Yanıtla
 • Aralık 4, 2021 tarihinde, saat 5:00 pm
  Permalink

  Benim özel eğitim için duyu materyali tasarlamam gerekiyor bu bebekler içinde pirinç ve lavanta varmış bunu yapabilir miyim

  Yanıtla
  • Aralık 4, 2021 tarihinde, saat 5:59 pm
   Permalink

   Tabii hatta burada çorap, pirinç ve lavantayla yaptığım çok basit dikişsiz bir bebeği koymuştum.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir