Trendyol Rezaleti

Hadi reklamın iyisi kötüsü olmaz. Bana sponsor da olmadınız yine de reklamınızı yapıyorum. Hadi yine iyisiniz.

Sorun Trendyol’un ürünü ulaştıramadığı ya da benzeri durumlarda para iadesini yapmaması. Valla bana yapmadı. Yapıyor da bin dereden su mu getiriyor göreceğiz. Ben kendi başımdan geçeni yazacağım ama Twitter’dan gördüğüm kadarıyla herkes Trendyol’un para iadesinde sorun çıkardığını yazıyor.

Ben Nisan ayında bir eğitim seti almıştım. Teslimat tarihleri genelde 3 güne hadi bilemedin bir hafta olmasına rağmen bu sefer uzun bir süreç verdi. Koronadandır dedim çok sorgulamadım. Karşı taraf kargoladı kargolamasına da, ürün Sürat Kargo’ya verildikten sonra Esenyurt aktarmada sanırım 2 haftaya yakın kaldı. Ben kaybolduğunu düşündüm. Sürat Kargo’yu aradım. Hatta pek çok şubeyi aradım. Ya açan olmadı ya meşgul çalıyor ya da direkt numara düşmüyor. Ulaşmak imkansız. Sitesinden mesaj attım cevap veren olmadı. Son teslim tarihi gelip çattı. O zaman da sonunda kargo bulunduğum semte geldi. Tabii o gün bana kargo teslim edilmedi. Neyse dedim bari şubeden ben alayım. Şubeye gidince bir de ne göreyim. Şube kapalı. Açık olduğu saatlere de dikkat ettim. Hatta abarttım o gün farklı saatlerde 3 kere gittim. Yok şube kapalı. Baya hafta içi bir günden bahsediyorum. Hafta sonu değil, bayram değil, seyran değil. Kargo şirketi bayağı kapanmış. Yav ben de şunu anlamıyorum. Madem kapatacaksın neden kargo alıyorsun? Neyse doğal olarak ben para iadesi talebinde bulundum ve ürünü başka bir yerden satın aldım. Ama söylemeden geçemeyeceğim kargo şirketi de arabayla 45 dakikalık mesafeden bir ayda kargoyu getiremedi. Seni tebrik ediyorum Sürat Kargo. Bir daha Sürat’la çalışan yerden alışveriş yapmayacağım.

Aslında önce internet üzerinden para iadesinde bulunmak istedim. Ama garip bir şekilde kargoyu şu kodla iade edin diye cevap geldi. İyi de kargo bana ulaşmadı zaten sorun o. Yok alternatifini bulamayınca telefon ettim. Bana 2 güne mail atacaklardı. Mailden eser olmayınca tekrar aradım. Yok efendim kargonun göndericiye ulaşmasını bekleyecekmişim de onlar uygun görürse geri ödeme yapacaklarmış. İyi de bana bir ayda kargo ulaşmadı ben göndericiye ulaşmasını kaç ay bekleyeceğim ki? Ya hiç göndericiye ulaşmazsa? Senin görevin bana söylediğin tarih aralığında ürünü ulaştırmak. Bunu yapamıyorsan benim sözleşmeyi fesih etme hakkım doğar. Para iade talebinde bulunduğumda en fazla 14 gün içinde paramı iade etmek zorundasın yasalara göre. Burası muz cumhuriyeti mi yasalara uymuyorsun. Hadi öyle diyelim, piyasada bilinen bir firmanın göz göre göre yasaları böyle çiğnemesine inanamıyorum.

Yasal süre geçeli günler oluyor. Hala parayı iade edecekler sözde. Arada hala aradığımda ya da Twitter’dan kargo şirketinde ürününüz aranıyor diyorlar. Para iadesi dediğimde duymazdan gelme gibi bir strateji geliştirmişler. Artık mecbur bakanlığa bildirdim durumu.

Bu blogda yazdığım ilk memnuniyetsizlik yazısı. Yıllardır da sürdürdüğüm bir blog. O aralıkta memnun olmadığım başka şeyler de oldu elbette ama ucuza kaçmışımdır, zaten dandik almışımdır açıkçası pek de hatırlamıyorum. Ancak Trendyol bilinen bir firma. Ama böyle etik olmayan taktikleri olduklarını duyurmak lazım. Bilemiyorum belki batıyorlar şu an işlerine geleni yapıyorlar. Belki parayı kaptırmış olacağım, geri gelmeyecek. Twitter’da benzer pek çok şikayete rastlamak da mümkün Trendyol’la ilgili. Ben bir daha Trendyol’dan alışveriş yapmayacağım. Kimseye de önermem.

Edit: Siparişimden tam 2 ay geçti. Yasal süre geçtikten sonra hem bankaya harcama itirazı yapmıştım. Birkaç gün önce banka itiraza olumlu dönüp paramı geri aldı.

Edit2: Tüketici heyetinden ses çıkmadı.

Sonuç: Trendyol ürünü ulaştıramadığı durumda para iadesi yapan bir firma değil. Parayı kaptırırsanız kendi yöntemlerinizle almanız gerekiyor. Bu duruma düşmek istemiyorsanız Trendyol’dan alışveriş yapmayın.

Görüş: Devletin de bu tarz durumlarda karşı tarafa ceza kesmesi gerekiyor bence. İnternetteki şikayetlere bakılırsa bu şekilde çok mağdur var. Böyle yüzlerce kişinin parasına yasadışı el koysa faizinden ihya olabilir. Haksız kazanca girer. Ancak devlet daha çok paranızı nasıl kurtarabileceğiniz konusunda yardım ediyor. Bence bir caydırıcı olmazsa işte böyle ortalık dolandırıcı kaynar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir