Harry Potter ve Naziler

Çoğu eserin dünya tarihindeki önemli olaylardan ilham aldığı söyleniyor. Mesela Yüzüklerin Efendisi’nin dünya savaşlarından ilham aldığı söyleniyor. Ben de gençliğimizde çok sevdiğimiz artık klasikler arasında yerini alan fenomen Harry Potter’ın nazilere benzediğini düşünerek bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Karanlıkla aydınlığın savaşı

Harry Potter’ın kurgusuna göre Voldemort ve ölüm yiyenlerin amacı büyücü dünyasını saf büyücü ırkından olmayan, mugglelardan olan bulanıklardan temizlemek. Bunun için resmen ava çıkıyor ve bir çeşit soykırım yapıyorlar. Bu nazilerde de böyleydi. Amaçları saf aryan ırkından olmayan herkesi kovmak ya da katletmekti. Bu şekilde topraklarında yaşayan milyonlarca insanı katlettiler.

Medyanın baskısı

Harry Potter’ın en sevdiğim kitaplarından olan beşinci kitabında ve hatta yedinci kitabında da rastlayacağımız üzere medya iktidarın elinde istenildiği gibi yönlendirilebiliyor. Harry Potter ve Dumbeldore karalanıyor, insanlık dışı pek çok şey halktan saklanıyor. Nazi Almanyası’nda da medya Nazilerin elindeydi ve halk Naziler sayesinde Almanya’nın çok iyi yerlere geldiğini sanıyor manipüle ediliyordu.

Voldemort Hitler Benzerliği

Voldemort saf kanı bu kadar savunurken baba tarafından muggle olması, sülalesi saf kanı korumak için akraba evlilikleri yapması ve bunun sonucu pek çok özürlü çocuk doğması, annesinin de kofti olmasından kaynaklı ondan utanması, babasının da çapkın olduğu için annesini terk etmesi ve Voldemort’un babasından nefret etmesi gibi şeyler Hitler’in hayatına benziyor olabilir. Bir iddiaya göre Hitler anne tarafından yahudiymiş. Hitler annesinden pek bahsetmezmiş. Hitler’in de sülalesinde akraba evlilikleri varmış. Annesinin önceki evliliklerinden olma diğer kardeşlerinin özürlü olduğu biliniyor. Ayrıca babası çok çapkınmış ve pek çok evlilik yapmış. Hitler babası çok katı olduğu ve onu çok dövdüğü için ondan nefret ediyormuş. Bir iddiaya göre Hitlerin ailesinin özürlü olduğu için sır gibi sakladıkları bir kız çocukları varmış. Bu aslında bana Dumbeldore’nin sakladığı Ariana isimli kız kardeşini hatırlattı. Voldemort yetimhanede büyümüş. Çocukluğunda da tuhaf uyumsuz bir çocukmuş. Bu yönden de Hitler’e çok benziyor. Hitler de çocukluğunda tuhafmış. Ayrıca anne babası öldükten sonra evsiz ve aç kalmış, sokaklarda yatmış.

Sevdiğimiz bir çocuk romanındaki baş kötü karakter tarihin en çok bahsedilen, kanlı bir diktatörüne benzerliğinden bahsettik. Ancak Hitler’in kurgu karakter olan Voldemort’tan farklı olarak sadece bir piyon olup olmadığı halen tartışılmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir