1 Yaş Alışverişi

1 yaş bizim için bir başka dönüm noktası oldu. Bu ay desteksiz yürümeye başladık. Ayrıca bizim için kış alışverişi oldu.

Musluk uzatma aparatı: Artık desteksiz yürümeye başladık. Kendi elimizi de yıkamaya başlamak için musluk uzatıcı sevimli bir ördek aldık. Çok hızlı adapte oldu. Emekleme döneminde aldığım basamak yardımıyla elini kendi yıkayabiliyor. Hatta suyu hiç kapatmak istemiyor çok seviyor.

Uyku tulumu: Geçen kış da torba tulum almıştık. Benimki yine üstünde örtü bırakmayınca aldık. Çok tatlı kuzucuk kostümü gibi bir şeydi. Kışın çok soğuk günlerde de giydik ama altına bir şey giydirmedim çünkü bu sefer de çok terledi.

Astronot tulum: Bu da soğuk kış günlerinde kullanışlı oldu.

Bornoz: Ayıcık kostümü tarzında çok tatlı bir bornoz havlu takımı hediyesi almıştım. Yürümeye başlayınca bunu rahat kullanmaya başladık. O yüzden bunu bu ay kullanmaya başladık.

Avent’in sulukları: Avent’in alıştırma bardakları sayesinde bardak kullanmayı öğrendikten sonra dışarı çıktığımızda kullanmak üzere bir suluk bir de süt içirmek için pipetli suluk aldım. 12 ay üstü için inek sütü yasağı kalkınca süt vermek istedim ama alerji yaptı. Normal süt, çocuk devam sütü denedim ama alerji devam etti. En son laktozsuz süte reaksiyon vermedi. Ama bir süredir direkt kutudan içiyor. Bozulmaması açısından küçük kutu alıyorum. Bir kutuyu nadir bitiriyor ama pediatrist arkadaşım hala anne sütü aldığı için çok da önemli olmadığını söyledi. Neyse sonuçta özellikle suluk dışarı çıktığım zamanlar işe yaradı.

Ayakkabı: Yürümeye başlayınca tabii ki bir ayakkabı aldık. İyi ki aynı anda bir sürü almamışım ayağı çok hızlı büyüyor.

Ev botu: Çok tatlı araba şeklinde ev botu aldım özellikle kış ayları için gerekliydi ama pek memnun kalmadım. Çünkü ayağından sürekli çıkıp durdu. İyi bir ürün olursa bence bu kış ayları için lazım.

Kırtasiye kutusu: Kırtasiyeden aldığım bükülebilir renkli teller, küçük renkli toplar ve renkli tüyler aldım. Renkli telleri istediğimiz gibi bükebiliyoruz. Renkli tüyler de farklı bir duyu girdisi sağlıyor. Tellerin ucunu kıvırarak batmasını önledim. Topların da saçaklarını yoldum çünkü etrada dökülüyordu. Hepsini herbalife bardağına koydum. Böylelikle büyük açılıp kapanabilir pipetinden de kaba atabiliyor malzemeleri. Ama bu oyuncağı oynarken ağzına sokma riskinden dolayı yanından ayrılmıyorum.

Ahşap iç içe geçirmeli bultak: Bu hem iç içe geçirmeli halkalara benziyor hem de içlerinde farklı şekiller olduğu için bultak özelliği taşıyor. Ayrıca ahşapların hepsi yuvarlak ben de biten bir humana kutusunu delip yuvarlakları içine atabileceği bir kutu yaptım. Oyuncağı çok pahalıya jokerden almama rağmen ambalajını açınca fark ettiğim üzere parçalardan biri çıkıktı. Özel bir yapıştırıcıyla yapıştırdıktan sonra sorun olmadı ama.

Clementoni soft blok: Bu soft blokların görüntüsü çok hoşuma gidiyor. Benim aldığım tekli basit bloklar. Yanında kullanışsız bir karton mukavva çıkıyor resimli. Bloklara takılabilen hayvancıklar parmak oyuncağı da yapılabilir.

Ahşap çakçak: Bir süre kafamıza ahşap çekiçle vurulmasını engellemek için ahşap çekici saklamak zorunda olsam da bunu da bir süre oynadık.

Çiçek sulama aparatı: Küçük ucu çiçeğin dibine ulaşacak kadar uzun ve sivri bir su kabı aldım. Bu aslında bir oyuncak değil ama normalde ben evde böyle bir şey almam normal şişeye su doldurup çiçekleri sularım. Ama bu çocuğun bitkileri rahat sulaması için aldığım bir şeydi. Balkon bahçeciliğine başladım. Domates, biber, çilek, maydonoz, nane, fasülye, ıspanak, roka, marul, biraz çiçek ve limon ağacı diktim. Burada amaçladığım bitkilerin soframıza gelme aşamalarını göstermek.

Uğur böceği gırgır: Ebebek alışverişi sırasında görüp hiç düşünmeden aldığım bir ürün oldu. Hem çocuğun döktüklerini gırgırlıyorum hem de çocuğa temizlik bilinci vermenin ilk aşaması gibi oldu.

Diş fırçası ve macunu: Dişlerimiz onikinci ayda çıkmaya başlayınca bu alışverişi de bu ayda yaptık. Rocs marka diş frçası ve macunu aldık. Rahat kavrayabileceği bir fırça seçmeye çalıştım. Hala kullanıyoruz memnunuz.

Oto koltuğu: Kilomuz az olduğu için ana kucağına oniki aya kadar sığdık. Ama son aylar hareket fazlalığından dolayı yolculuklar işkence olmaya başlamıştı. Gerçi şu anda yeni oto koltuğumuzla da hareket fazlalığından dolayı durmuyoruz ama yeni oto koltuğu etrafı izlemeye izin verdiği için altı ay kadar iyi idare etti. Bu diğerlerine göre pahalı bir alışveriş ama güvenilir bir şey almak önemli. Ben oniki yaşa kadar kullanılabilen bir şey aldık.

Külotlu çorap: Bence kışın vazgeçilmezi. Dışarı çıkarken pantolonun altına iyi gidiyor. İki yaş altı bulamasam da büyük müyük üç tane aldım dışarı çıkarken mutlaka kullandım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir