Dubai’de Ücretsiz Gezilecek Yerler

Dubai her ne kadar pahalı olmasıyla nam salsa da ücretsiz yapılabilecek pek çok aktivite mevcut. Gerçi en son Türkiye’ye geldiğimde fark ettiğim üzere Türkiye pahalılıkta Dubai’yle yarışır hale gelmiş. Halbuki gelirler arası ciddi fark varken. Türkiye’de hayat zor cidden.

Dubai’ye dönecek olursam vize zaten çok pahalı ama yeşil pasaporta vize istemediğini belirteyim. Uçağa da çok harcadım diyorsanız Dubai’de bir şeyler yapmak için daha fazla para harcamanıza gerek yok. Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki emirlikler yakın. Sharjah’a bilet alıp uçak biletinizi daha ucuza getirmeniz mümkün. Ancak vizeyle geliyorsanız bu dediğim mümkün mü bilmiyorum çünkü sanırım vizeleri emirlik bazında veriyorlar.

Dubai Marina’da gezmek

Evet Dubai’deki pek çok bölgeye girip gezmek ücretsiz. Dubai’de en bilinen yerlerden biri de Dubai Marina. Pek çok gökdelen manzarası bulabileceğiniz bu yerde kanal boyu yürüyebilirsiniz.

Dubai Mall ve Burj Khalifa manzarası

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall’a giriş ücretsiz.Tek başına bu alışveriş merkezinde dev şelaleler, arap pazarı (souk) bölgesi, dinozor iskeletleri sergisi, akvaryumu görebilirsiniz.

Burj Khalifa çıkışından çıkıp Burj Khalifa’yı dışardan görebilirsiniz. Özellikle de geceleri Burj Khalifa önünde fıskiye şovu yapılıyor. Ayrıca tüm Burj Khalifa üzerinde ışık şovu yapılıyor. Bu da görmeye değer.

Bu bölgeden karşıya Souk Al Bahar tarafına geçerseniz de yine kanal çevresinde çok güzel manzaralara denk gelebilirsiniz. Buradaki binaları klasik arap mimarisine uygun yapmışlar. Souk Al Bahar’ın içinde de klasik arap pazarları var. Aslında bu kültür bize hiç yabancı değil. Birebir Kapalı Çarşıya benziyor diyebilirim. Tabii Kapalı Çarşı gibi tarihi değil.

Time Out Dubai bir restorant pazarı gibi Souk Al Bahar’ın üst katında. Konsept olarak enteresan olduğu için görmeye değer.

Ücretsiz Halk Plajları

Dubai’de bir sürü ücretsiz halk plajı var. Soğuk deniz seviyorsanız ocak ayı dışında tüm aylar denize girilebilir aylar. Ocak bence deniz için çok soğuk oluyor. Ama kasımda Türkiye’de denize giriyorsanız ocakta da Dubai’de denize girebilirsiniz. Temmuz, ağustos, eylülde deniz hamam suyu gibi. Sıcak deniz sevenler için güzel bir deneyim olabilir. Bu aylar hava çok sıcak olduğu için akşama doğru girmek daha iyi. Peki nerelerde bu halk plajları? En sevdiklerimden başlayarak sıralayayım:

Al Sofuh Beach (Hidden Beach)

Hidden diyince acaba halkın keşfettiği bir yer mi diyorsunuz ama devletin can kurtaranı ve güvenliği var bu bölgede. Ancak google mapste göstermediği için bir miktar gizli. Girişini bulmak mesele. Devasa bir sahil. Beyaz kumlar. Sağda sarayın orman manzarası ve Burj Al Arab hatta hava sisli değilse sol ilerde Atlantis The Palm’ın gölgesini görebilirsiniz. Çünkü burası palmin bir ayağında. Deniz sığ birazcık dalgalı.

Kite Beach

Uçurtmaların uçtuğu bu sahil de çok geniş. Burası çok dalgalı. Farklı bir konsepti var. Kaykay parkı ve basketbol sahaları var.

Lamer Beach

Gezmeyi çok sevdiğim Lamer bölgesinin sahili. Burası diğer sahiller kadar geniş değil. Sahildeki rengarenk kulübeler güzel bir konsept olmuş. Bir sürü lokanta ve mekan var. Aralarında Türk lokantası da var. Tuvaletler çok güzel. Lamer’in arkasını dolaşırsanız başka bir sahil ve deniz var. Burası koy gibi ve hiç dalga yok. Burayı da ayrıca seviyorum.

Jebel Ali Beach

Burayı kalabalık cuma günleri tercih ediyorum. Evi bu tarafta olmayanlar için uzak çünkü. Abu Dhabi sınırında diyebilirim. Burası da dev, bakir bir sahil. İleride ikinci palm inşaatını görebilirsiniz. Karavan kampı var ama Dubai’deki çoğu otele göre pahalı geldi bana. Kaliteli bir yermiş galiba.

JBR Beach

Jumeirah’la Bluewater Island’ın birleştiği noktada olan bu sahil de küçük bir sahil. Bina manzaralı olan bu sahil oldukça kalabalık oluyor. Ayrıca Dubai Eye manzarası var.

Jumeirah Beach

Kite Beach’le Sofouh beach arasındaki bu alanda uçsuz bucaksız bir sahil. Dalgalı değil. Ancak kalabalık.

Al Mamzar Beach

Burası da Dubai’nin diğer tarafı Sharjah sınırında. Dar bir sahil. Üç tane koydan oluşuyor. Hiç dalga yok.

Bluewater adalarında gezmek

Dünyanın ikinci büyük dönme dolabının inşaa edildiği bu bölgede gezebilirsiniz. Jbr sahiline köprü bulunuyor. Sahil boyunca pek çok mekan var.

Madinat Jumeirah

Yaz kış gezebileceğiniz bu yer Burj Al Arab manzaralı dev bir Souk. Kapalı olmasına karşı binadan çıkıp kanal çevresinde dışarıda da dolaşabilirsiniz. Burj Al Arab manzarası geceleri hoş oluyor. Burada dijital sergiler ve barlar da var.

Eski Dubai bölgesini gezmek

Eski Dubai evlerini gezip görebilirsiniz. Özellikle eski havalandırma yapıları bizim için farklı. Bu evler restore edilmiş galiba pek eski görünmüyor. Farklı bir deneyim. Gold Souk’a gidip arapların altın yönünden ne kadar zengin olduklarını gördükten sonra deniz tarafından kanalın karşısına geçerseniz eski Dubai evleri başlıyor. Kanalda belli bir yere kadar geniş bir bölge burası. Sanırım bu evler artık yerleşimde kullanılmıyor. Bazı yerlerde sanat atölyeleri ve hatıra dükkanları var. Bol bol arap lokantası var. Kanalda karşıya nostaljik sandallarla çok ucuza geçebilirsiniz. Bu bölgede baharat ve tekstil pazarları da var. Yalnız dikkatli olun. Araplar ürün satma konusunda oldukça başarılı. Bu bölgede bizim dikkatimizi çeken bir de hint tapınakları ve hint dükkanları var. Hintlilerin hiç bilmediğimiz türlü ürünleri buralarda aşırı ucuza bulmak mümkün.

Başka fıskiye şovları

Araplar fıskiye şovlarını seviyor. Kıyıda izlerken insan serinliyor gerçekten. Ayrıca bazı elektronik arap müzikleri tahminimden çok daha güzel çıktı. Tek fıskiye şovu Burj Khalifa önünde değil. Dünyanın en büyük fıskiye şovu Palm’de The Point’te. Palm’e toplu taşımayı sağlayan monorail biletleri aslında çok pahalı. Gidiş dönüş kişi başı 30dirhem. Biraz yükseltilmiş olduğu için manzara var mı bilmiyorum. Ancak arabanız varsa Palm’e giriş ücretsiz. Fıskiye şovlarını izlemek de ücretsiz. Ayrıca Festival City’de Festival Mall’da da lazer şovlu fıskiye gösterisi var. Bu şovlar akşamları oluyor bu arada.

Dubai Water Canal Board Walk

Business Bay’in yakınında kanal boyu uzanan bu yürüyüş yolunda köprüden dökülen ışık şovlu bir şelale var.

Al Qudra vaha

Evet Dubai’de vaha var. Merkezden biraz uzak. Doğal bir vaha. Pek çok aile burada piknik yapıyor. Vaha çevresinde kuşları inceleyebileceğiniz ahşap gözlem kuleleri var. Bu bölgede yapay başka bir vaha var. Kalp şeklinde yapmışlar. Ben doğal vahaya gittim ve gittiğimde kalbi görmedim. Bu bölge çölün ortasında. Biraz dolanıp kum tepeleri görebilirsiniz. Ayrıca bu bölgeden bisiklet yolu geçiyor. Işıklandırma olmadığı için daha çok gündüz tercih edilen bu yol çok uzun bir bisiklet yolu.

Palm Board Walk

Palm’de Board Walk yapabileceğiniz pek çok yer var. The Point tarafında Atlantis The Palm manzaralı kıyıda pek çok mekan var. Dış kıyısında yürüyüş yolu var. Bu bölgeye Crescent deniliyor. Palm başlangıcında sağ ve sol tarafındaki marinalarda The West ve The East Beach tarafında yürüyüş yolları var. Yine sapta Al Ittihat Park var. Galeria alışveriş merkezine girip arkasından çıkarak da bu parka çıkabilirsiniz. Bu park tam monorailin altında kalıyor. Çocuk parkları da var.

Lahbab çöl gezisi

Turuncu kumlara geziye de çıkabilirsiniz. Çöl bölgesi çoğunlukla elektrikli tellerle çevrilmiş durumda. Açık bir alan bulmak zor olabiliyor. Bu bölgeleri kapatma sebepleri çölün aslında tehlikeli olması. Arabayla girmeye kalkarsanız arabanız kuma gömülebilir. Çöl derya deniz. Profesyonel bir araçla çıkarsanız kaybolabilirsiniz. Gps, internet bir yerden sonra çekmeyebilir. Yakın yerleri yürüyüşe çıkmak da tehlikeli olabilir çünkü çok fazla araç aniden çıkabiliyor. Çöl düz değil her yerde kum tepesi var. Yaya olarak görülmeyebilirsiniz. Lahbab tarafı şehre uzak ancak kum tupturuncu çok güzel bir manzara var. Bu bölgede pek çok atv safari aracı kiralayan şirket var. Ücretler dolgun. Ne olursa olsun ben atv ile çöl gezisi yapmaktan vazgeçtim. Çünkü dediğim gibi çöl düz bir alan değil. Tepeden düşüp ciddi sakatlıklar geçirenleri görünce hiç plan yapmadım. Çöle girecek sağlam bir toprak bulup güvenli bir yer bulursanız sürüngenlere dikkat edin. Çok değişik sürüngenler var. İzlemesi zevkli ancak zarar verirler mi fikrim yok.

Ras Al Khor kuş gözlem yeri

Bu bölge belediyeye ait olduğu için giriş saatlerine dikkat edip gitmek lazım. Pembe flamingoları çok yakından gözlemleyeceğiniz mükemmel bir alan. Tamamen ücretsiz.

Riverland

Jebel Ali bölgesine yakın Dubai Parks and Resorts’ta bulunan bu alanda Legoland, Bollywood ve Motion Gate tema parkları var. Tabii bu parklara giriş ücretli ancak Riverland’a giriş tamamen ücretsiz. Bu bölgeyi eski bir Avrupa kasabasına benzetmişler. Çok küçük bir yer de değil. Görülmeye değer. Bölgede lokantalar var. Genel olarak fiyatlar uygun. Ücretsiz çocuk parkları da var.

Hatta’da manzara izlemek

Dubai’nin tek dağlık bölgesindeki bu göl çok güzel manzaralar sunuyor. Sanırım Dubai’nin en uzak noktası burası. Burada daha çok kano sporu yapılıyor ancak ücretli tabii. Ama tepeden manzarayı izlemek ücretsiz. Kamp alanı da var ancak ben gittiğimde aktif değildi.

Lamer’de gezmek

Bu bölgeyi çok güzel dizayn etmişler. Her yerde sanat var. Ücretsiz ahşap çocuk parkları da var.

Al Meydan bisiklet yolu

Burada yaz sıcaklarından kurtulunan aylarda bisklet sporu çok moda. Bu bisiklet yolu 8km civarı ve çok güzel manzaralar sunuyor. Benim favori bisiklet yolum oldu.

Al Awir uçak kazası

Aa burada uçak kazası olmuş adı altında merak edip gittiğiniz bu yerde aslında biri merakından kazalı uçak satın alıp koymuş. Hatta sanırım iki tane uçağın parçaları var. Sonradan turist atraksiyonu olmuş. Bu uçak parçaları o kadar arada bir yerde ki gerçekten uçak kazası bölgesine benzetmişler. Bir nevi kara turizm bölgesine benziyor.

Half desert road

Trafiğe kapalı yarı çöl bir yol. Fark ettiğim üzere bazı ünlüler burada klip çekiyor. Lüks arabaların yarış yaptığına denk gelebilirsiniz.

Al Serkal Avenue

Çoğunlukla sanatsal mekanların olduğu bu bölgenin farklı bir dizaynı var.

City Walk.

Bu bölge de bol ışıklandırmalı iki yanı mekan dolu bir cadde. Daha çok yerliler takılıyor.

Al Khawaneej Walk

Temelde bir Avm olan yeri çok güzel tasarlamışlar. Çevresinde yapay bir göl ve onun üzerine köprüler kurmuşlar. Köprülerde sayısız asma kilit var. Akşam ışıklandırmalar çok güzel oluyor. Instagram’a koymalık pozlar için bol malzeme var. Ayrıca bitki tünelleri var.

Al Seef

Dubai’nin sevilen eski yerleşimlerinden biri de Al Seef. Burada Dubai mimarisini net bir şekilde görebilirsiniz. Burası bir balıkçı köyünü andırıyor. Burası da kanal kenarında. Abralarla 10 dirhemden az bir ücretle karşıya geçebilirsiniz.

Expo City

Expo 2020’den sonra yapılan devasa arena ziyaretler için açık kaldı ve giriş bedava. Hala pek çok restorant hizmet vermeye devam ediyor. Surreal isimli yapma şelale ve Dünyanın en büyük projeksiyonu olan Al Wasl plazayı görebilirsiniz. Ayrıca bu alanda farklı zamanlarda farklı aktiviteler oluyor. Bu sene noel için gittik. Noel marketleri kurulmuştu. Çektiğim birkaç fotoğrafı yüklüyorum: Ayrıca expo 2020’yi merak ediyorsanız yazım burada.

Caretta Kurtarma Merkezi

Medinat Jumeieah’a çok yakın olan Jumeirah Otelin içinde bir Caretta Rehabilitasyon Merkezi var. Caretta görmek istiyorum derseniz otele girebiliyorsunuz. Belli günlerde Caretta beslemeye de gidebiliyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir