BAE’de ücretsiz gezilecek yerler

Birleşik Arap Emirlikler’inde en fazla gezilecek emirlik tabii ki Dubai. Dubai’de gezilecek ücretsiz yerleri bir önceki yazımda sıraladım. Şimdi Dubai dışında gezilebilecek diğer yerlerden bahsedeceğim.

Şeyh Zayid Camii

Abu Dhabi’nin sembollerinden biri. Dünyanın en büyük camisi olmasının yanında en güzel camilerinden biri olma özelliği taşıyor. Giriş normalde ücretsiz ancak şu an için güncel pcr testi istiyorlar. Aşı yetmiyor. O yüzden biz içeriye giremedik.

Güncelleme: Türkiye’ye gidip geldikten sonra nasılsa yeni pcrımız var diye girdik. Gerçekten güzel bir yapı. Ama tavsiyem güneş batarken gelin. Karanlık oldukça inanılmaz güzel oluyor. Farklı bir ışıklandırma yapmışlar. Gerçekten ışıklar çok büyüleyici görünüyor. Onun dışında cami duvar ve yer süslemeleri güzel. Garip yanı camiye girmeseniz bile kadınların örtünmesini istiyorlar. Bizde genelde caminin içine girerken örtülünür. Üstünüzü örtecek bir şey getirmezseniz yanınıza örtüleri en az 40dirheme satıyorlar. Oradaki bazı satıcılar bir örtünün yetmeyeceğini emarat geleneksel kıyafetleri giymemiz gerektiği konusunda sizi yanıltmaya çalışsalar da kanmayın. Daha fazla şey satmaya çalışıyorlar. Erkekleri bazen kısa kolluyla almıyorlar bazen alıyorlar sanırım eşimde dövme olduğu için kısa kolluyla almadılar. Ama yazılı uyarılarda dövmeyle ilgili bir şey yoktu. Bende de açıkta dövme vardı ama eşimdeki giydirme dövme olunca benimkinden daha çok dikkat çekti galiba. Beni aldılar.

Abu Dhabi Louvre

Denizin ortasına yapılmış enteresan bir yapı. Müze girişi elbette ücretli ancak mimarisi görülmeye değer.

Fossil Dunes

Abu Dhabi çöllerinde oluşmuş fosiller. Ancak bu oluşumlardan araçla ulaşılabilir olanlar göründüğünden küçük.

Jebel Jais

Resül Hayme emirliğinde zirvesi Umman’a uzanan Birleşik Arap Emirlikleri sınırında uzanan en yüksek dağ. Manzaranın bir tarafı etkileyici. Dağ, taşlardan oluşuyor. Pek bitki örtüsü olmaması hayal kırıklığı yaratıyor. Dağ da çok yüksek değil. Ama ülke yüksek ve dağlık değil yapacak bir şey yok. Burada dünyanın en uzun ziplaynı var.

Red island

Yine Resül Hayme’de terk edilmiş bir köy. Bu köydeki evler deniz kumundan yapılmış. Duvarlarda midye kabukları net bir şekilde görülüyor. Bölgede deprem olmadığı için sorun olmamış galiba. Zamanında köy halkı inci avcılığı yaparmış ancak son yıllarında işler çok bereketli değilmiş. Petrol bulununca köy halkına Abu Dhabi’den yerler verilmiş. Böylece köy bir anda terk edilmiş.

Snoopy island

Fucaira’da küçük bir kayalık manzaralı deniz kenarı. Pek çok insan burada kamp yapıyor. Bölgede otel de var ama otelin çevresinde kıyıda kamp yapmak ücretsiz. Buradaki deniz taşlı. Bae’de dibi kum olmayan tek deniz bu bölgede olduğu için snorkel ve dalış burada yapılıyor. Yalnız deniz fena dalgalı. Beni havaya kaldırıp iki metre uçurdu. Sonuçta biraz berelendim.

Khorfakkan şelale

Fucaira’nın dalış merkezlerinden bir diğeri olan Khorfakkan’a yol üzeri şelale yapmışlar. Hemen yanında da kale var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir