21. Ay Aktiviteleri

Daha önce 18. Ay aktivitelerini yazmıştım. Aktiviteleri biraz daha çeşitlendirdim ve günde en az iki aktivite yapmaya başladık.

Doğal duyusal materyaller: Genel olarak kinetik kum oynuyoruz. Bazen de ormandan topladığım ağaç dilimleri, palamutlar, at kestanesi, kozalaklarla oynuyoruz. Kule yapıyoruz, palamutların şapkalarını takıp çıkarıyoruz. Aktiviteleri yaparken başından ayrılmıyorum. Kinetik kumla da kalıplarla şekiller, ahşap tokmakla golf topu tutacağı çakma, çiftlik oyunu, hayvan saklama bulma, meyve sebze yetiştirip toplama ardına onları kesip servis etme (kesilebilir plastik meyve sebzelerle) oynuyoruz.

Resim Hamur aktivitesi: Mum boya, akrilik boya, parmak boyası, makasla kağıt kesme ve hamur oynuyoruz. Bir de balon baskısı yapıyorduk akrilik boyayla ama 24 aydan itibaren kuru boyaya başlayacağız.

Müzik: Artık serbest dansa başladık, yine Ezo Sunal’ın kanalından öğrendiğim oyunları oynuyoruz.

Dil aktiviteleri: Daha önceden devam ettiğimiz magnetler ve manyetik tahta dışında piapolyadan indirdiğim kartları oynuyoruz. Henüz çok başarılı bir eşleştirme yapamadığımız için 24 ay üstü kartları çıkarmadım.

Aktarma çalışmaları: Kepçeyle fasulye aktarma, delikli süzgeçle sudan top toplama, damlalıkla çim sulama, maşayla keçe top aktarma gibi aktarmalar yapıyorduk ancak artık bu aktivitelerin kolay gelmeye başlamasıyla 24 ay itibariyle aktarma aktivitelerine son verdik.

Kitap: Kitapları en çok zaman geçirdiğimiz odaya düzenli bir şekilde koymam çocuğumun kitaplara ilgisini çok arttırdı. En çok aktiviteli kitapları gösteriyorum. Çocuğum şu sıralar en çok hareketli kitaplarla benim yaptığım aktiviteli keçe kitapla ilgileniyor.

Zeka geliştiren oyunlar: Puzzle, takmalı oyuncaklar, lego, ahşap bloklar, geçirmeli ahşap oyuncaklar, ip geçirmeli ahşap ağaç ve montessori kilit aktiviteleri gibi oyunlar oynuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir