Sıfır atık

Sıfır atık felsefesini eve getirerek hem tasarruf edebilir hem de israftan kurtulabilirsiniz. Bunun için benim yaptıklarım, aklıma gelenleri de paylaşıp fikir vermeyi amaçladım. 

Etin kemiklerini, büyük balıkların kılçıklarını ve kafalarını atmayın. Bunlardan çorba için et suyu çıkarabilirsiniz. Pişirirken içine soğan, havuç ve kereviz yaprağı atarak zenginleştirebilirsiniz. Piştikten sonra bu sebzeleri atmayın. Suyu blenderdan geçirin sebzeli et suyu olsun. Ayrıca et ve balığın değerli kolojenini de böylece almış olursunuz. Tam bir şifa deposu. Ayrıca soğan kabuğu, havuç sapı gibi sebze atıklarını kaynatıp sebze suyu çıkaranlar da var.

Bu yazımda yazmıştım. Bazen kendim evde lor peyniri yapıyorum. Bunun suyunu asla atmıyorum. Ben genelde ekmek yaparken su yerine kullanıyorum. Ama çorbalarda da kullanılabilir. Peynir altı suyu sporcuların da kullandığı çok değerli bir süt proteini içeriyor.

Kalan ekmekleri atmayın. Çok sertleştiyse biraz sulanabilir. Sonra rondodan geçirin. Muhammara yapılabilir. Köftelere konulabilir. Ekmekten çok güzel mantı yapanlar var. Burada

Kalan pirinci atmayın. Birleştirip pirinç köftesi yapıp kızartabilirsiniz. Kadın budu köfte yapabilirsiniz.

Kalan yemekleri değerlendirmeye çalışın. Meze yapabilisiniz. Buzluğa atabilirsiniz. Pizzanızın üstüne koyabilirsiniz.

Baklagil ve pirinci beklettiğiniz suyu dahi bitkilerinizi sulamakta kullanabilirsiniz.

Bazı meyve kabuklarından şekerleme yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Limon, portakal, karpuz kabuğu bile yapılabiliyor. Burada bir tarif buldum.

Meyve suyu yaparken meyve kaldıysa atmayın. Şeker ya da bal ekleyerek reçel ya da marmelat yapın. Bunu keklerinize de kullanabilirsiniz. Bu yazımda

Bazı atık plastikler ve karton kutuları kap veya çocukla etkinlik yapmak üzere kullanabiliyorum. Burada bazı örnekler var.

Kalan çayı dökmeyin. Meyve suyu ve buzla karıştırıp soğuk çay yapın.

Kalan kahve? Peeling yapabilirsiniz. Ya da içine tohum dikmeyi deneyebilirsiniz.

Çocuğu yıkadığım suyla balkonu yıkıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir