4 Yaş Aktiviteleri

Bir seneyi daha geride bıraktık. Bu sene aktivite olarak neler yaptığımıza değineceğim.

Dil aktiviteleri:

Bu sene telaffuzla ilgili r harfi dışında pek çalışmadık. Daha önce mirket yayınlarının kitaplarından bahsetmiştim. Sonra yazma alıştırmalarına geçtik. Montessori’ye göre 4yaş yazma için hassas yaş. İlk başta harfleri tanıttım. Önceden aldığım magnetli tahtalı sete harfleri yazarak tanıtıyordum o da çizgilerin üstüne nokta magnetlerden yapıştırıyordu. Sonra tuz tepsisi yaptım. Burada parmağımızla harfleri çiziyorduk. Ayrıca kitap okumayı sevdirmek amaçlı masal kitapları almaya ve okumaya devam ettim. Çizgi roman kitabı da aldım. Oluş sırasına göre masal kartları aktivitesi yaptık.

Dikkat ve zeka oyunları:

Banbinoyup, adeda yayınlarının 4yaş için olan setlerini alıp yapmaya devam ettik. Minik çocuk, minika go ve meraklı minik gibi dergileri maalesef Dubai’de bulamadım. Türkiye’ye geldikçe alıp yaptık.

Matematik aktiviteleri:

Saymayı iyice pratikleştirmek için tek zarlı basit tavla oynadık. Yılan, ludo gibi oyunlar oynadık. Çubukları sayarak ilgili sayıyla eşleştirme aktiviteleri yaptık.

Yemek yapma aktiviteleri

Bu sene daha çok kek ve kurabiye gibi tatlı şeyler yaptık. Amacım biraz da meyveleri tanıtmaktı. O yüzden her çeşit meyveden kek yaptık.

Bilim-kültür aktiviteleri

Meyvelerden çıkan tohumları çimlendirip inceledik. Google mapsten ve dünya haritasından dünyayı inceledik. Türkiye’nin ve Dubai’nin nerede olduğunu öğrendik. Türkiye’deki en çok bilinen turistik yerlerini mapste gezdik. Türk bayrağı çizip boyadık. Kurucumuzun Atatürk olduğunu öğrendik.

Geri dönüşüm aktiviteleri

Şişeden ve kilden pek çok şey yaptık. Birkaçını ekliyorum. Müzik aktivitesi gibi daha çok ama rulolardan rainstick yaptık. Yine rulolardan ve kutulardan başka şeyler yaptık.

Rainstick fikrini ezo sunalın kanalından aldım. Rulolar birleştirildikten sonra içeri çubuklar sokulup metal halkalar takılıyor. Ancak ruloları birleştirdikten sonra çubukları sokmak ve fazlalıklarını kesmek çok zor oldu. O yüzden şekli çok bozuk oldu. Ama sesi iyi oldu. Belki çubuksuz da yapılabilir.

El işleri

El beceri işlerine ayakkabı bağlama aktivitesiyle başladık. Bol bol dokuma yaptık. Atık kartonlardan tangram yaptım. Çocuklen kağıt katlayarak yaptığımız gemi uçak gibi şeyler yapıp eğlendik. Kendi tariflerimizle oleg ve oyun hamuru yaptık ve renklendirdik. Ayrıca çok parçalı puzzle yapmaya devam ettik. Ve tamir setimizle 2 boyutlu tasarımlar yaptık.

Yabancı dil aktiviteleri

Bu aktivitelerde çevrimiçiydik. Daha önce Türkçe için yüklediğim kelimelerim uygulamasını ingilizceye çevirerek çalıştık. Lingokids ve Montessori school isimli uygulamalara abone olduk ve onlarla çalıştık. Twirlywoos izledik

Spor aktiviteleri

Yüzme derslerimize devam ederken artık kolluklarımızı da çıkardık. Yüzme aktivitemizi yazları oldukça sık yaptık diyebilirim. Bodyboardinge başladık. Küçük pinpon setiyle pinpon tanıtımı yaptım. Raketli oyunlardan bad münton ve goodmintona başladık. Goodminton cidden çok kolay bir raket oyunu tavsiye ederim. Ayağa göre ayarlanabilen ve ayakkabıya monte edilen patenlerden aldık. İki tekerli bisiklet binmeye başladık. Tabii destek tekerleklerle.

goodminton tüyleri

Müzik aktiviteleri

Bu sene orgla derslere başladık. Basit şarkıları çalmayı öğretmeye çalıştım. Şimdilik iyi gitmiyor. Onun dışında üstte anlattığım müzik geri dönüşüm ortak aktiviteler yaptık. Mini steel drum ve def vurmalılar için iyi örnek oldu. Şarkılar söyledik.

Resim aktiviteleri

Bu sene resim aktivitelerini gelişigüzel yapmadık. Sınırlı boyama aktivitelerine başladık. Ancak bazı eğitim metotları sınırlı boyamanın yaratıcılığı öldürdüğünü söylüyor. Ancak ben sınırlı boyamanın da yazma aktivitelerine yardım ettiğini düşünüyorum. O yüzden her sınırlı boyama aktivitemize bir serbest çalışma ekledim. Artık resimde materyal tanıtma dönemi bittiği için daha çok materyaller üzerinde uzmanlaşmaya başladık. Yağlı pastel boyayla epey çalıştıktan sonra keçeli kalem markerlara geçtik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir