Sır Yuvası (Aftermath) Netflix film incelemesi

Dün Netflix’te Aftermath isimli korku filmini izledim. En çok izlenilenlerde ilk ona girmişti. Filmin başında gerçek olaylardan esinlenilmiştir dediği için merak edip gerçek hikayeyi araştırdım ve Türkçe kaynak bulamayınca bu yazıyı yazdım.

Natalie ve Kevin çiftinin ilişkisi daha önce yaşadıkları bir aldatma olayından sonra sallantıya girmiştir. Uzun süredir gerdeğe giremeyen bu çift cinsel hayatımıza renk katarız diye büyük güzel bir eve taşınmaya karar verirler. Ancak ev almaya paraları yetmediği için perili bir ev alırlar. Hani hatun korkar sarılır hesabı galiba. Tabii ev perili değil aslında. Önceki sahipleri olan çift birbirini öldürmüş. Kevin de tesadüf ya olay yeri temizlikçisi. Adamın duvara dağılmış beynini falan temizliyor. Çok hoşuna gitmiş olacak ki evi satın almayı düşünüyor. Evin geçmişi böyle fena olunca tabii evi ucuza kapatıyorlar.

Filmi aslında ilk saatinden kapatacaktım. Çünkü bir saat boyunca sadece kendi kendine açılan kapılar ve musluklar vardı. Ama eşimin ısrarıyla izlemeye devam ettim.

Yazının devamı spoiler içerir.

Film aslında iki son yapmış gibi. İlk sonda ailenin arabasının yakılması ve bir anda gelen bir yabancının Natalie’ye tecavüz girişimini açıklıyor. Filme göre evi satan kadının kocası ırkçı bir paylaşım yapıp evin adresini verdiğinden araba biri tarafından yakılıyor. Ayrıca yine adreslerini ve Natalie’yi bir ilişki sitesinde saldırgan partner vs istiyormuş gibi paylaşıyor ve adamın biri bu yüzden Natalie’ye saldırıyor. Filme göre adamın, karısından habersiz çok borcu varmış bu yüzden aynı şeyleri akrabaları olan eski ev sahiplerine de yapmış. Evi ucuza satmak zorunda kalınca da evi tekrar almak için aynı şeyi Nat ve Kevin’e de yapmış.

Olayın orijinali San Diego’da yeni bir ev alan çift olan Jerry Rice ve Janice Ruhter’ın başından geçiyor. Aynı bölgede oturan orta yaşlı bir kadın evi almak istiyormuş. Aile hayatında sıkıntıları olan bu kadın Jerry ve Janice’e bunları yapmış. Film de bundan esinlenmiş.

Aslında bu hikaye, birinin adresini bilen herhangi birinin nasıl yerinden bile kıpırdamadan, internet üzerinden sahte paylaşımlar yaparak kötülük yapabilmesi açısından ibretlik bence.

Ancak film böyle bitmiyor. Aslında çözüme ulaşıyor ama yarım saat başka şeyler eklemişler. Evde bizim başından beri hayalet olarak düşündüğümüz şey evde yaşayan bir adam çıkıyor. Biraz Slenderman’a benziyor adam. Kadına tutulmuş ve adamı öldürmek istiyor. Ama her an kadını da öldürecek kapasiteye sahip öyle bir manyak. Meğer önceki ev sahibi olan kadın eve özel bölme yaptırmış. Slenderman ile bir ilişki yaşıyormuş. Ama kadın bunu değil de kocasını tercih edince slenderman ikisini de öldürüyor. Ama bizim çifti öldüremiyor tabii. Arada Nat’in kız kardeşi ölüyor. O ne alakaydı onu öldürdü de bir yerde mi sakladı, yok sakladı sonra mı öldürdü o kısmı hızlı geçti. Ayrıca önceki ev sahibi olan kadının Slenderman fantazisi mi varmış, neden kocasını aldatmak için o kadar eve bölme yaptırıp adamı içeriye almış, madem adamı içeriye almış neden sonra kocasını tercih etmiş, bizim Slenderman evsizmiymiş de böyle bir şeyi kabul etmiş, hadi kadın öldü neden orada kalıp Gollum’a dönüşmüş, o sapsarı dişlerle evin eski sahibi olan kadının nasıl bir zevki varmış gibi sorular filmin sonunda akılda kalanlardan.

Tabii araştırınca bütün bunlar Jerry ve Janice çiftinin başından geçmemiş. Bazıları bu kısımda senaristin Parazit filminden etkilendiğini söyleseler de ben buna benzer gerçek bir hikaye buldum.

Daniel Laplante’nin hikayesi

Belgesellere konu olan bu arkadaşın hikayesi aslında bu olayla sınırlı değil. Olay şöyle gelişiyor. Bu sapkın arkadaşın telefon sapıklığı yaptığı bir kız var. Kıza çok yakışıklı ve şık olduğunu söylüyor. Bir süre telefonda takıldıktan sonra sıra buluşmaya gelince kız, Daniel’in telefonda söyledikleriyle hiç alakası olmadığını görüp bir daha Daniel ile görüşmüyor. Daniel bunu obsesyon haline getiriyor ve kızın evine yerleşiyor. Evin çevresinde bütün odaları dolaşan duvarların arsında boşluklar varmış. Oralara yerleşiyor ve aylarca burada yaşıyor. Aylarca onları dinliyor. Bu ailenin annesi ölmüş. İki kız kardeş buna çok üzülmüş ve anneleriyle iletişime geçmek için annelerinin ruhunu çağırmaya karar veriyorlar. Sonra Daniel duvarları tıklatıyor, duvarlara yazılar yazıyor ve eşyaları devirmeye başlayıp ev ahalini korkutuyor. En sonunda ölü annenin elbiselerini giyip arada ortaya çıkınca baba polisi çağırıyor. Polis tarafından evdeki boşluklar keşfedilip Daniel yakalanıyor ve kısa bir süreliğine hapse giriyor. Bu olaylar olduğunda Daniel henüz ergenmiş.

Ancak dediğim gibi Daniel Laplante’nin hikayesi bununla sınırlı değil. Çocukken defalarca üvey babasından cinsel istismar ve şiddet gören Daniel 15 yaşlarında hırsızlığa başlamış. Üstte anlattığım olaydan sonra hapse girip çıkmış. Ondan sonra bir eve girip bir kadına tecavüz edip öldürüp ayrıca kadının 5 ve 7 yaşlarındaki çocuklarını da öldürünce ömür boyu hapse mahkum edilmiş. Bu da dipnot olsun.

Aftermath ile bağlayacak olursam film birden fazla gerçek hikayeden esinlenilip birleştirilmiş gibi. Gerçek hikaye yazınca hep insan merak ediyor ve araştırıyor. Ancak bana göre filmde çok fazla mantık hatası vardı. Ama paranormal olmayan bir korku filmi olması açısından iyi bir örnek olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir