Türkiye 2021 Yangınları

Birkaç haftadır ağlayıp duruyoruz haberleri, sosyal medyadaki paylaşılanları izleyip. Hafta sonu kendimizi eve kapattık. İnsanlar devletten yardım görememiş olacak yardım edin diye paylaşımlar yapmaya başladı. Bu sadece influencerların ya da ünlülerin bir tane grafik paylaşmasıyla sınırlı değildi tabii. Katıldığım canlı yayınlarda farklı illerden katılan insanlar sürekli yardım istiyorlardı. Ben utandım. Zaten öncesinden bir yabancı çevrem var artık yabancı ülkede yaşıyorum. Rezil olduk diye yardım paylaşımlarını paylaşmadım. Ama ne fayda. Herkes sormaya başladı “Türkiye’de ne oluyor? Bu kadar yangın çıkması normal mi?” diye. Sanki bütün dünya benim paylaşımlarımdan mı öğrenecek her şeyi?

Terör eylemi mi?

Bu kadar yangın normal olamaz diyerek bir sorumlu arıyoruz. İlk gün haber çıkıyor PKK’nın Ateşin çocukları adındaki grubu üstlendi diye. Bir video yayınlanıyor. Video yayınlamakta ne var herkes video yayınlayabilir. Haberler çıkıyor ama zaten bazı haber organlarını artık kimse izlemiyor ve inanmıyor. Kim yakalandı? Hiçkimse. Elle tutulur bir kanıt olmayınca kimse tatmin olmuyor bu iddiadan. Zaten haberler daha fazla sürdürülmüyor. Kafalarda büyük bir soru işareti kalıyor. PKK genelde doğuda eylem yapardı. Batıya mı geldiler diye soruyoruz. Ateşin çocuklarının eylemleri yayınlanmış. İncelendiğinde hep bilmemkim zengininin arabası, çiftliği var. Ama artık rastgele ormanları, düz köylülerin evlerini falan yakmaya başlamışlar anlaşılan. Son zamanların ünlü filozofu Sedat Peker’e göre o kadar ormanı yakmak için bidon bidon benzin gerekli. Bu benzinler izinle alınıyor. Polisin haberi olması, eğer biri yaptıysa şimdiye yakalanması gerekirdi. Cevheri Güven, hiçkimsenin yakalanmamasını garip buluyor. Sonuçta bu ülkenin polisi var, askeri var, istihbaratı var. Bu kadar büyük çapta bir terör eylemi olup bir kişinin bile yakalanmaması imkansız diyor. Yine Cevheri Güven’e göre video çekip eylem üstlenme Pkk değil, İşid’in tarzı.

Çok güvenemediğimiz medya kuruluşları sürekli fail bulundu şeklinde haberler yapmaya devam ediyor. Hatta bazılarına göre adamlar ateş saçan dronelar falan gibi teknolojiler de kullanıyor Ama sürekli emniyetten ya da valiliklerden yalanlama geliyor. Zaten bu yayın organlarını hükümet nasıl yönetiyor anlamadım. Kısaca hala fail yok.

İklim değişikliği mi?

Son iki yılda tüm dünyada bir yangın artışı var. Avustralya’daki California’daki ormanlar kül oldu. Havaların ısınmasıyla ve sıcak rüzgarlar eklenince başlayan bir yangın kısa sürede yayılıyor. Fakat araştırmalar gösteriyor ki bu iklim değişikliği ormanları yakmaya başlamıyor sadece başlayan yangını yayıyor.

Garip tesadüfler

Tam da yangınların başladığı gün yeni bir kanun yürürlüğe giriyor. Bu kanuna göre orman arazilerindeki yapılaşma yetkisi kültür ve turizm bakanlığına bırakılıyor. Otel yapılacak yerler de bizzat cumhurbaşkanı tarafından belirlenecekmiş. Yalan falan demişler ama kanun, resmi gazetede yayınlanmış. Bir kanuna göre yanan alanlar ağaçlandırılırmış. Ancak Bodrum’da yanan ormanlık bir alana otel dikilmiş. Ona da diyorlar ki oraya yapı iznini biz çıkarmadık. Gerçekten de o bölgeye yapılaşma izni Akp’den önce çıkmış. Ama yangın ve otel yapımı Akp dönemine denk gelmiş.

Ayrıca mevcut iktidarın ağaçları pek sevmediği bilinmekte. Hal böyleyken insan önyargılı olmadan edemiyor.

2013 Gezi Parkı.

Başka bir garip tesadüf daha var ki o da yangınla mücadelemiz. Bir de yangın söndürme uçaklarımızın hiç edildiği zamana denk gelmiş olması tesadüfü var.

Yangınla mikkemmel mücadelemiz

2019 Teknofest’te gördüğümüz taklalar atan yangın söndürme uçaklarının hiç edildiğini öğrendik bu vesileyle. Nafile helikopterle söndürmeye çalıştılar. Olmayınca başka ülkelerden kiralandı. Rusya uçakları uygun değil bizim coğrafyamıza denildi. Denildi de denildi ortalık yangın yeriyken.

Anlamak için çaba sarfetmedim desem yalan olur. Orman bakanlığı THK’yı devre dışı bırakacak şekilde ihaleye çıkmış. THK cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren orman yangınlarıyla mücadele ve pilot yetiştiren bir kurumumuzmuş. Orman bakanı 2 yıldır bütün dünyada orman yangınları sürerken bizim de ormanlarımızın olduğunu ve yanabileceğini hesap etmemiş. Aşırı malca görünüyor. Kabul edilecek gibi değil o yüzden belki başka şeyler vardır dediğim noktada yangınla mücadele için anlaşılan yandaş firmaya maliyetin çok üstünde para verildiğini öğreniyoruz. İlk değil son değil. E millet de alıştı zaten.

THK’nın bir sürü uçağı var ülke yanıyor birisi THK uçaklarını havalandırsın dediğimiz noktada bir çok kişinin olayların başında THK’yı aradığını görüyoruz. Bazı insanlar parasını ben vereyim kullanın uçakları demiş. Ama o da ne? Meğer THK dükkanı kapatıp düğüne gitmiş. Komedi filmi gibi ama değil. THK zamanında iflas edince başına kayyum atanmış. O da diyor ki ben ne anlarım havacılıktan. Yahu ülkede bir tane mi havacılıktan anlayan adam kalmadı? THK’nın da iflas bayrağını çektiğini öğreniyoruz. Pilotları işten çıkarmış ve yangın söndürme uçaklarının bakımı için bütçe bulamamış. Kısaca uçak yok.

THK nasıl iflas etti diye aratınca çok şey buldum. Zaten kötü durumdaymış. Orman bakanlığının ihaleyi vermemesi son darbeyi indirmiş. Aslında bir kurban derileri meselesi var. Önceden kurban derilerini THK topluyormuş. Fakat Turgut Özal döneminden başlayarak THK’nın aldığı yüzde azaltılmış. Zaten aralar da gerilmiş. Kurban derilerini bizi marsa uçuracak olan dini cemaat öğrenci yurtlarına gitsin istiyorlarmış. Sonuç?

Yüzlerce bölgede yangın, ormanların yok olması, onlarca ölü, yüzlerce yaralı, binlerce ağır hasarlı bina, onlarca kül olmuş köy…


Artık kurban derilerinizi kendi elinizle mi THK’ya verirsiniz bilmem. Tabii kurbanlık alacak paranız kaldıysa.

Suçlu kim?

Peki suçlu kim? Orman bakanlığı mı, THK mı, PKK mı, terör örgütüyse çalışmayan istihbarat mı? Kafanız karıştı değil mi? Erol Mütercimler’e göre yeni başkanlık sistemine göre gerçek bir bakan yok. Onlar sekreter. Çünkü bazılarının tek adam rejimi diye adlandırdıkları bu sistemde her şeyi sadece bir kişi idare ediyor. E adam hangi birine yetişsin be ya?

Suçlu bulundu.

Vee suçlu bulundu. Suçlu, sosyal medyada yardım paylaşımları yapan vatandaşlarmış. Nasıl yani? Bir dakika. Konu yangın değil miydi ya? Sosyal medya ne alaka şimdi? Hedef şaşırtma diyeceğim de millet de o kadar aptal değil ki. Anladım medyanın görevi algı, manipülasyon falan da. Bu beyin manipülasyonu değil ki; beyin mıncıklanması. Bunları yöneten nerenin malı anlamış değilim. Manipüle edemezsek korkuturuz kafası mı acaba? Biz böyle korkak bir millet miyiz?

Biz kendi kurtuluş savaşını vermiş, kendi topraklarını kazanmış bir milletiz. Milletimizin korkak bir millet yerine konulması daha da ağırıma gitti. Yangınla mikkemmel mücadelemizden bahsetmemiştim, utanmıştım. Ama bundan daha da utandım ve bu yazıyı yazdım. Korkak mıyız lan biz?

Tesadüfün böylesi. Geçenlerde Aleyna Çakır’ın katili bir kızcağız daha öldürmüş. Katiller, tecavüzcüler fink atarken ülkesine yardım eden ünlülerin peşine mi düştünüz?

Cumhurbaşkanımız tarihimizi yaşatmaya çalışıyor

Biri hedef şaşırtma mı dedi? Ortalık yanıyor yok efendim cumhurbaşkanı çay atıyormuş. Adamcağız kalkmış gelmiş. Kötü bir şey mi yapıyor? Çay veriyor işte insanlara. Aslında dahası var. Zaytung haber harareti alsın diye dağıttığını söylemiş ama bence tarihimizi yaşatmaya çalışıyor.

Evet böyle vatandaşa bir şeyleri kim fırlatırmış biliyor musunuz? Osmanlı padişahları ve sultanları. 17. yüzyıl öncesinde herhangi bir zaferde ve kutlamada kulları olan halka, ayak takımına yiyecekler, altınlar, paralar fırlatırmış. Adamın sarayı var. Bu bağlantıyı da mı kuramadınız? Altınları ne zaman fırlatacak merakla bekliyoruz.

Şimdi yok efendim Osmanlı halkı küçümsüyormuş vıdı vıdı yapmayın. O dönemde Avrupada insanlar cadı diye yakılıyormuş. Kısaca cumhurbaşkanımız tarihten ilham almış. Hem kötü bir şey yapmıyor ki. Çay atıyor. Tekme mi atsaydı?

301 madencinin öldüğü Soma Maden Faciasında bir madenci tekmelenirken. Şimdi çay atılıyor. Bence gelişme var.

Kaynaklar

https://www.instagram.com/p/CSHXXcoLMcG/?utm_medium=copy_link

https://www.krttv.com.tr/m/gundem/turkiye-den-global-call-cagrisi-yapildi-h87381.html

https://teyit.org/dosya-buyutec-ormanlari-atesin-cocuklari-mi-yakti

https://www.google.com/amp/s/www.cumhuriyet.com.tr/amp/haber/sedat-peker-yanginlari-hdpliler-cikariyor-demek-halkimizi-hdp-binalarina-saldirtma-amacindan-baska-ne-ise-yarayabilir-1856683

https://haber.sol.org.tr/haber/manisa-valiligi-gozaltina-alinan-pkk-suphelilerinin-yanginlarla-iliskisini-yalanladi-310317

https://www.cumhuriyet.com.tr/amp/haber/egm-provokatif-paylasimda-bulunan-gokceki-yalanladi-1856715

https://www.usgs.gov/faqs/will-global-warming-produce-more-frequent-and-more-intense-wildfires?qt-news_science_products=0#qt-news_science_products

https://www.nbcnews.com/news/amp/ncna1235071
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ormanlar-yanarken-yururluge-giren-kanun-tartisma-cikardi-1856846

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-58115817.amp

https://www.yenisafak.com/amphtml/gundem/her-yangin-sonrasi-otel-icin-yakildi-diye-paylasilan-bodrumdaki-bolge-1987den-beri-turizm-tesis-alani-3675644
https://www.dogrulukpayi.com/amp/dogrulama/bodrum-guvercinlik-te-yesillendirilecegi-soylenen-araziye-bina-yapildigi-iddiasi
https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/yanginlar-surerken-cikan-kanun-kafalarda-soru-isareti-birakti-tesaduf-mu-6568818/amp/

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/feyzi-acikalin/kurban-derisi-savaslari-1858069

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/bakan-pakdemirli-44-ildeki-197-orman-yangini-cikti-6577215/

https://www.evrensel.net/haber/439542/sosyal-medyadaki-helpturkey-paylasimlari-hakkinda-sorusturma-baslatildi

https://www.haberturk.com/son-dakika-umitcan-uygun-un-ifadesi-ortaya-cikti-haberler-3154904

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/cumhurbaskani-erdogan-marmariste-cay-dagitti-6567732/

http://zaytung.com/videohaberdetay.asp?newsid=394977

https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/479-yillik-gelenek-mesir-macunu/1424914

https://m.bianet.org/biamag/insan-haklari/149050-gezi-meselesini-anlama-kilavuzu

9 thoughts on “Türkiye 2021 Yangınları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir