Doğum sonrası cilt bakımı

Doğum esnasında ve sonrasındaki koşuşturmacadan bazen doğum sonrası cilt ve vücut bakımı atlanılabiliyor. Ayrıca doğum olayının ve hamileliğin vücudu yıprattığı bir gerçek. O esnada cilt de yıpranıyor elbette.


Doğum sonrası cilt bakımı için en temel dikkat edilmesi gereken şey cildi nemlendirme ve besleme. Doğumda çok kan kaybı olabiliyor. Lohusalıkta su kaybına dikkat etmek gerekiyor. Bu durumda yüz ve dudak nemlendirmeye dikkat edilebilir. Cilt nemlendirme için cilt tipiniz önemli. Ayrıca bulunduğunuz ortamın nem derecesi de önemli. Ortamın nemi için buhar makinesi kullanabilirsiniz. İçine biraz esansiyel yağ koyarak aromaterapi özelliğini de kullanabilirsiniz. Eğer yağlı bir cildiniz varsa jel bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ürünün emzirmeye uygun olmasına dikkat edebilirsiniz. Aloe vera jeli gibi doğal ürünler kullanabilirsiniz. Kuru ciltler için daha ağır nemlendiriciler kullanılabilir. Vazelin ya da karite yağı gibi yine doğal ürünler kullanılabilir. Ekstra nemlendirici serumlar kullanılabilir. Dudağınız için meme ucuna kullandığınız lanolinli kremler de öneriliyor.


Hamilelikte en çok karşılaşılan şeylerden biri de lekeler. Bunun için güneş kremi kullanılması ve güneşten korunmak şart. Fiziksel mineralli güneş koruyucular daha doğal olduğu için tercih edilebilir. Ancak ne yapılırsa yapılsın leke oluşabiliyor. Emzirme esnasında glikolik asit kullanılabiliyor. Bu ürün kimyasal bir peeling olarak kullanılabiliyor. Yalnız bazı serumlar salisilik asit de içeriyor. Salisilik asit emzirirken önerilmiyor. Buna dikkat edilmeli.


Kilo alıp verimi ve nemsizlik gibi durumlardan kaynaklı kolajen üretiminin desteklenmesi istenilebiliyor. Kolajen takviyesi emzirme esnasında kullanılabiliyor. Ancak en çok kolajen üretimini destekleyen retinol emzirirken önerilmiyor. Ancak peptit ve seramid içeren serumlar kullanılabilir.
Özellikle karındaki sarkma için aloe vera kullanılabilir ve sonik kavitasyon yaptırılabilir. Ancak sporla daha rahat toplanma olacağı göz önünde bulundurulmalı. Ancak spora başlamak için mutlaka doktorunuza danışın.


Çatlaklar en büyük problemlerden. Çatlaklar için de hyalüronik asit serumları kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir