Hollanda’da Gezilecek Yerler

İtalya gezisi yazımdan sonra blogu açmadan önce gezdiğim yerleri de yazmaya karar verdim. Aslında Hollanda’ya gezmeye gitmedim. Erasmus’la sonra da staj programıyla gidip bir süre Hollanda’da yaşadım. Benim yaşadığım yer Almanya sınırındaydı. Ama tabii ki Hollanda’yı epey gezdim. Çok oldu aslında. 2007, 2008 ve 2009 yıllarında oradaydım. Sonra bir daha gitmedim.

Amsterdam

Amsterdam Hollanda’nın başkenti ve en turistik yeri. Tüm caddeleri kanallarla dolu. Çevresinde bir sürü bisikletin park ettiği kanalları gezmek bir harika. Ayrıca kanallarda tekne gezisi yaparak Amsterdam sokaklarını gezebilirsiniz. Amsterdam’da tekneyle ulaşım bile sağlanabiliyormuş.

Şehrin ana meydanı Dam Meydanı. Burada hayatımda ilk kez Madam Tussaunds müzesine girmiştim. O dönem Türkiye’de yoktu. Bana enteresan gelmişti. Hareketli Madam Tussaund Müzesi şeklinde geçiyordu.

Vondelpark’ta dinlenip fotoğraf çekilebilirsiniz. Rijk Museum’un hemen önünde. Rijk Museum Rembrant’ın tablolarını görebileceğiniz büyük bir sanat müzesi. Van Gogh müzesi de buraya çok yakın.

Farklı olarak ben bir de orta çağ işkence aletlerinin sergilendiği Torture Museum’a girmiştim. Bedava olduğu için çok sevinmiştim.

Anne Frank’ın günlüğünü beğenerek okumuştum. Ve Anne Frank ve ailesinin ikinci dünya savaşı sırasında saklandığı evi Amsterdam’da görebilirsiniz.

Amsterdam’ın en enteresan yerlerinden biri de Red Light District. Burada uyuşturucu satılan Coffee shopları bulabilirsiniz. Burada cam vitrinlerin arkasında yarı çıplak dans eden hayat kadınları var. Ben ilk başta buranın turistik olabileceğini düşünmemiştim. Ama bayağı turistik bir bölgesiymiş. Sex oyuncakları satan erotik shoplar da bolca mevcut.

Rotterdam

Hollanda’nın ikinci büyük şehri olan Rotterdam, Amsterdam kadar tarihi değil çünkü ikinci dünya savaşında çok hasar görmüş. Sonra tekrar inşaa etmişler o yüzden mimari şehri olarak geçiyor. Ünlü Erasmus köprüsünü burada görebilirsiniz. Benim çok dikkatimi çeken küp evler olmuştu. Bir sürü küp şeklinde ev yapmışlar. Bunlardan birine girip içini görebiliyorsunuz. Rotterdam’da da pek çok müze var.

Denhag

Daha tarihi binaların olduğu bu şehirde hükümet binaları bulunuyor. Ayrıca deniz kenarında olduğu için çok güzel manzaraları var. Burada Escher Müzesine gitmiştim. Nispeten daha yeni olan bu ressamın beyin yakan eserleri var. Her eserin başında uzun süre geçirebilirsiniz.

Keukenhof

Lale mevsimine denk gelmem münasebetiyle gittim. Çiçekleri, bitkileri seviyorsanız burası tam size göre. Envai çeşit lale ve çiçek var. Ama rengarenk. Gerçekten görmeye değer. Oldukça da büyük. Biz içerde kaybolmuştuk.

Ben gezmek için buralar harici bir de Utrect’e gittim. Burası da Amsterdam gibi ama daha küçük kanallardan oluşan bir şehir. Birçok üniversitesi var.

Hollanda’da ne yapılır, ne yenilir, ne alınır?

Öğrenci olmam nedeniyle Hollanda’da yurtta kalıyordum. Onun dışında birkaç kez arkadaşlarda kaldım. Herkes mutlaka bisiklet kiralayın demiş ama ben gezdiğim yerlerde bisiklet kiralamadım. Bence bisiklet sürerken etrafı görmeye çalışmak pek mantıklı değil. Onun dışında bisikletle yaşadım diyebilirim. Bakkala bile bisikletle gidiyordum. Epey de kilo vermiştim:)

Hollanda’da tren yolları çok gelişmiş. Tam da vaktinde geliyordu. Staj dönemimde okulun yurdunda kalıyor staja farklı bir şehire gidiyordum. Metroyla semtten semte gitmek gibiydi şehirden şehire geçmek. Her şehirde de bisikletim vardı. Staj yaptığım yer bana bisiklet vermişti. Okulda da ekstra derslerim vardı o dönem.

Hollanda’da eşcinsellik oldukça yaygın sokakta kadın kadına öpüşüldüğünü falan görürseniz şaşırmayın.

Hollanda’da Christmas, yeni yıl, paskalya ve Sait Nicholas gününü geçirdim. Tabii yeni yıl harici bizim kültürümüzde olmadığı için tam yaşayamamış olabilirim. Noel’de bütün hastalarım bana hediye getirdi ve çok duygulandım. Ailem yanımda olmadığı için çok üzüldüler ama bizde o kültir olmadığı için neden o kadar üzüldüklerini anlayamadım. Yeni yılı Türk gruplarıyla oldukça şenlikli kutladık. Yeni yılda çılgınlar gibi havai fişek patlatıyorlar. Ertesi gün her yer havai fişek çöpü olmuştu. Pek çok kişi de kendini yaktığı için hastanelik oluyormuş. Saint Nicholas gününde sokakta bir sürü Noel babanın yardımcısı türedi. Yeşil kıyafetler giyiyorlar. Her yere tarçınlı kurabiye saçıyorlar. Paskalya da panayır kuruldu. Lunapark gibi yani. Bol bol eğlendik. Bir de milli bayramları Queen’s day’e denk geldim. Orange Day de diyorlar. Herkes turuncu giyiyor ve herkes sokaklarda dans edip eğleniyor. Pek çok kişi sokakta evde kullanmadığı eşyaları satıyor. Pek çok kişi de satın alıyor. Fazla tükemin önüne geçiyorlarmış böylece. Türkiye’de olsa kınanır ama fikir benim hoşuma gitti.

Paskalyadan

Hollanda’ya ait çok fazla mutfak keşfedemedim. Patates kızartması yapıp üstüne mayonez sıkıyorlar. Benim bulunduğum bölgede ayrıca balık kızartıyorlardı. Üstünde mayoneze benzer bir sos sıkıyorlardı. Biraz ağır oluyordu ama ben kalamarlısını seviyordum. Bir çeşit küçük karamelli waffle ünlü. Karamelli olunca löp löp atmıştım ancak biraz fazla şekerli. Siyah garip bir şekerleri var. Şekerli mi tuzlu mu belli değil. Yerliler ciddi ciddi seviyor ama ben tadını hiç beğenmedim. Hatta o şekerlerden satın alıp epey eşek şakası yaptım. Peynirleri Gouda mükemmel bir şey. Tekerlek olarak satın alıyordum ve çok ucuzdu. Küflü, isli farklı çeşitleri de vardı. Biraları Heineken benim favorim oldu. Hala favori bira markamdır. Coffee shoplarda esrarı direkt sarıp veriyorlardı. Onun dışında esrarlı kekler de satılıyor. O dönem magic mushrooma da denk geldim ama hiç denemedim. 2008’de yasaklandı artık sadece trüf olarak satılıyor. Hayal gören bazı turistler ölmüş galiba o yüzden yasaklandı. Mantarlı sakız, çay falan da satılıyordu. Onun dışında enternasyonel bir yer. Her çeşit mutfak bulmak mümkün. Dönerci ve Türk mutfağı bol. Pek çok yerde Türk marketleri var. Noele doğru sıcak şarap satmaya başlıyorlar. Noel marketleri kuruluyor. Amerettolu, kuru üzümlü, portakallı kışın harika gidiyor.

Hollanda’dan yiyecek harici özel peynir bıçakları, dikmek için lale soğanları alabilirsiniz. Tahta ayakkabılar ünlü ancak çok büyük olduğunu söylemem gerek. Biblo olarak satın alabilirsiniz. Hollanda’ya dair başka biblo fikirleri yel değirmeni, lale olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir