Şeker Hiperaktivite Yapar mı?

Kimi aileler var, herhangi bir çocugu şeker yerken gördüğü anda panikliyor. “Aman çocuğa şeker vermeyin hiperaktif olur!” diyen mi ararsın, verdiği partiye şekerli gıdaların sokulmasını engelleyen mi ararsın… Peki gerçekten doğru mu efsane mi?

Öncelikle birkaç gerçekten bahsetmek istiyorum. Fazla şeker hem çocuklar hem de yetişkinler için zararlı. Ayrıca şekerin vücuttaki dopamin ve adrenalini arttırdığı biliniyor.

Hiperaktiviteyle ilgili tezlerimden biri de son dönemde ortaya çıkması. O yüzden geçen yazımda eskiden yok muydu bu meret diyerek şüpheli yaklaşmıştım. Ancak şu bir gerçek: Hazır gıdaların artması; tükettiğimiz yiyeceklerin içindeki kıvam arttırıcı, iştah açıcı ve koruyucu olarak konulan maddelerle birlikte vücudumuza giren zararlı şeker ve gluten oranını arttırdı. Hatta gluten alejisinin artma sebeplerinden biri de bu. Yani evet, eskisine oranla daha fazla şeker tüketiyoruz.

Gelelim şeker hiperaktiviteyi arttırıyor mu yoksa her hareketli çocuğa hiperaktivite teşhisi koymak kadar efsane mi? Birçok kişi hiperaktivite ve dürtüsellik gibi semptomları arttırdığını gözlemlediğini söylüyor ancak şekerin hiperaktiviteyi arttırdığıyla ilgili yeterli kanıt bulunamamış. Hatta çok enteresandır bazı araştırmalar şekerin çocukların hiperaktivite davranışlarını arttırdığından çok ebeveynlerin hiperaktivite inancını arttığını ortaya çıkarmış. Bazı uzmanlar da doğum günü gibi aktivitelerde, çocukların hiperaktivitelerinin sebebinin yedikleri doğum günü pastaları ve şekerlemeler değil, ortamın heyecanı olduğunu söylüyor.

Özet olarak, kanıtlanana kadar şeker hiperaktiviteye sebep olmuyor diyebiliriz. Yine de pek çok zararı düşünüldüğünde çok şeker vermemekte fayda var. Ancak hiperaktivite konusunda şimdilik içiniz rahat edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir