İngilizce öğrenmek neden zor?

Bugün Türkler için İngilizce öğrenmenin neden zor olduğunu tartışacağım. Çoğu kişi İngilizce konuşmakta zorlanırken asıl mesele İngilizcenin kendisini öğrenmek.
Zamanında ülke olarak kendimize yeter, geçimimizi bir şekilde sağlarken şu an Dünya ortalamasının oldukça gerisine düştük. İnternet sayesinde de çoğu insan özellikle de gençler bu gidişatın farkında. Biz de yaşamak istiyoruz diyen elbette yurtdışı düşünüyor. Ancak ülkeleri düzensiz göçmen akınından korumayı görev edinen ülke biziz. Biz çıkmak istesek tahsil, dil, deneyim, üzümün çöpü, armudun sapı…


En zorlandığımız şeylerden biri de dil öğrenmek. Maalesef dil konusunda Hintlilerin, Arapların, Filipinlilerin gerisinde kalıyoruz. Çölde yaşayan bedevi dahi şakır şakır İngilizce konuşuyor. Ama bize geldi mi hep zorlanıyoruz.

Neden Türkleri İngilizce zorluyor?

  1. Türkçe farklı bir dil: diğer pek çok dil çekimli dil iken Türkçe sondan eklemeli dil. O yüzden bence çekimli dillere sahip olan milletler İngilizceyi daha rahat öğreniyor. Elbette dil benzerliği bir kriter. Mesela bir Hollandaca konuşan kişi İngilizceyi rahat konuşurken Fransızca ana dilli daha çok zorlanıyor. Düşünün Türkçe daha da farklı bir dil.

2. Türkçe kelime sıralaması farklı. Birçok dile kıyasla Türkçe cümlelerde kelime sıralamaları diğerlerinden farklı.

3. Türkçede artikel yok: artikel olmayan başka diller de var ve emin olun onlar da zorlanıyor. Biz şu the artikelini hep karıştırıyoruz. Ama çoğu dilde de artikel var. Arapçada bile var.

4. Türkçedeki ses farklılıkları: Her dilde Türkçeyle farklılaşan sesler var. Türkçe ses çeşitliliğiyle zengin bir dil ancak bazı sesler yok. Bunun karşılığında bizdeki bazı sesler çoğu dilde yok. Çoğu dilde sessizler seslisiz birleştiriliyor. Bu da bazen bize zor geliyor.

Her ne kadar dil olarak çok farklı da olsa en azından alfabemiz benzer. Bu konuda Atatürk’e ne kadar şükretsek az. Biraz düşününce bazı farklı diller de alfabeleri farklı olmasına rağmen ingilizce konuşuyor. Dili bahane etmemek lazım. Sonra düşününce İngilizce konuşamamamızın asıl sebebini buldum.


Çoğu ülke İngiltere tarafından sömürülmüş. Böyle olunca çok küçük yaşlardan itibaren okullarda İngilizce öğrenmeye başlamışlar. Bize dönersek biz okullarda İngilizceyi yabancı dil olarak görüyoruz. Ana dil gibi görmüyoruz. Fransızlar, İspanyolların işgali altında olan ülkeler de var ama dediğim gibi Fransızca, ispanyolca nispeten ingilizceye daha çok benziyor.


Kısaca evet Türkler olarak düzgün İngilizce konuşamıyoruz ama bunun çok güzel bir sebebi var. Herhangi bir ülke tarafından sömürülmemiş olmak.
Ancak bugün ekonomik olarak ülkece bağımlı olma yoluna girdik. Artık zamanında ulus devlet değimiz pek çok ülke, göçmenlerle karışık bir ülke hemen hepsi İngilizceyle hayatını devam ettiriyor. Biz de gerek içten gerek dıştan müdahalelerle ulus devlet olma özelliğimizi gelen düzensiz göçle kaybetme yoluna girdik.


Hep olumsuz yanından da bahsetmek istemiyorum. Olumlu bir yanı Türklerin diğerlerine kıyasla telaffuzu daha iyi becermemiz. Bunun sebebi de ses çeşitliliğine dilimizin alışkın olması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir