Ekran Hiperaktivite Yapar mı?

Hiperaktivite yazılarımdan bir diğerinde fazla ekran süresinin hiperaktivite yapıp yapmadığını yerli, yabancı kaynaklardan ve bilimsel çalışmalardan inceledim. Yine şeker yazımda da yazdığım üzere ekran bağımlılığının hiperaktiviteden bağımsız olmak üzere ne çocuklar ne de yetişkinler üzerinde faydalı olmadığını belirtmek istiyorum.

Çoğu çalışma özellikle fazla internet kullanımının dikkat dağıttığını belirtiyor. Yalnız bu sadece hiperaktivitesi olanlar için değil herkes için geçerli bir durum. Durum böyle olunca ekranın herkese olan etkisiyle hiperaktivite semptomları karışıyor. Elbette hiperaktif bir bireyin de semptomları artıyor.

Bir diğer tartışma konusu bağımlılık. Dehb’li bireylerin tedavisi aksarsa ileri yaşlarda madde bağımlılığı dahil pek çok konuda bağımlılık geliştirdiğini söyleyenler var. Öte yandan dehb ilaçlarının bağımlılığa sebep olduğunu söyleyenler var. Dehb teşhisinin istismar edildiğini biliyoruz. Gerçekten dehb ilaçlarının da bağımlılığa sebep olduğunu biliyoruz. Yani yanlış dehb teşhisi almış bireylerde ilaçlar mı bağımlılık yapıyor ya da doğru dehb teşhisi almış kişilerde ilaçlar mı işe yaramıyor baya çelişkili. Ama bu rahatsızlık bağımlılık geliştiriyorsa bu ekran bağımlılığına da sebep oluyor olabilir deniliyor. Yani bu durumda ekran hiperaktiviteye sebep olmasındansa hiperaktivitenin kendisi ekran bağımlılığına sebep oluyor diyebiliriz.

Bütün bunların yanında bazı programların ve uygulamaların, tersine dikkat arttırdığını gösteren çalışmalar da var. Yani bu bize teknoloji akıllıca kullanılırsa faydalı da olabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak okuduklarımdan anladığım üzere ekran hiperaktiviteye sebep olmuyor. Dehb beyinde var olan bir hastalık ve dışarıdan başka bir şey buna sebep olmuyor. Ancak Dehb varsa ekran süresinin fazla olması semptomları arttırıyor. O yüzden çocuğu ekran ve şekerden uzak tutarken daha çok kaliteli zaman, zeka gelişimi ve sağlık faktörleri göz önünde tutulmalı, hiperaktiviteye sebep olduklarının bir efsaneden ibaret olduğu bilinmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir