3 Aşamalı Montessori

Montessori yönteminde birtakım rutin uygulamalar var. Bunu bilirseniz sadece Montessori materyalleri alarak çocuğunuza eğitim verebilirsiniz.

Montessori materyalleri çocuğun ulaşabileceği raflara düzenli bir şekilde dizilir. Çoğu materyalde tepsi kullanılır. Eğer çocuk kendisi mayeryal seçip çalışmıyorsa kendiniz şu materyali ister misin diye sorabilirsiniz. Bunu sormadan önce çocuğun hangi materyale ilgi gösterdiğini gözlemleyebilirsiniz. Çocuk kabul ederse materyal rafından alınır. Materyal çocuğa ait halıda ya da masada çalışılır. Çocuk eğitmenin solunda kalır. Böylece çocuk yazma yönü olan sağa doğru çalışır. Çalışırken yönlere de bu şekilde dikkat edebilirsiniz. Mesela bir tabaktan diğer tabağa ponpon aktarıyorsa bunu soldan sağa yapmalı.

Materyal 3 aşamada sunulur. Birinci aşama da eğitmen materyalin sunumunu yapar. İkinci aşamada bunu çocuğa tekrarlatır. Mesela renklerle çalışırken kırmızıyı bana ver, maviyi bana ver denilerek çocuğun çalışmayı özümsenmesi sağlanır. Üçüncü aşamada da çocuğun tek başına materyali söylemesi istenilir. Mesela renk kartelasındaki renkleri sayması gibi. Materyalin işi bitince materyal yerine kaldırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir