Türkiye’de özel güvenlik görevlisi patlaması

Geçen sefer Türkiye’ye geldiğimde Türkiye’de Dubai’den katkat daha fazla özel güvenlik görevlisi olduğunu fark ettim. Halbuki Türkiye çoğu anlamda güvenlik probleminde Avrupa karşısında gerilerken Dubai’de güvenlik Avrupa’nın çok üstünde. Gerçi işin içinde mülteci sorunu da var ama madem gerçek anlamda güvenliği sağlayamıyoruz neden her yerde özel güvenlik görevlisi var diye merak etmedim değil. Tabii bavulum var çantam var bir de bebek. Beş dakika da bir mi güvenliğe takılınır. Adım başı eşyaları çıkar geri koy… Elbette sorguladım.

Şimdi yurtdışından bakılınca gerçekten aşırı güvenlik var gibi görünüyor onun dışında bulduğum cevapları çürütüp duruyorum.

Güvenlik konusunda bizim de deneyimimiz var. Bir ara güvenlikten iş bulması rahattı. Eşim de silahlı güvenlik sertifikası aldı. Silahlı iş bulamadı ama rahat bir şekilde silahsız güvenlik olarak iş buldu. Süper de drama oldu işte arkadaş 3 üniversite mezunu, son mezuniyeti öğretmenlik. Sitede çocuğuna özel ders isteyen varsa onu da halledeyim abi ya da okula hem sözleşmeli öğretmen hem güvenlik olarak girebilirim abi gibi. Bir yere de lise mezunuyuz dedik sigorta yaparken üniversite mezunu olduğunu fark etmişler. Neden söylemedin diyorlar. Üniversite mezununa iş vermek istemeyen çok. Ayrıca yalan değil ki gerçekten lise mezunu yani yoksa üniversiteyi nasıl okusun.

Şimdi tabii garip yurtdışından gelince hakikaten yığılma var gibi duruyor. Bizim deneyimimize göre ülkenin güvenlik görevlisine öğretmenden ve yöneticiden daha fazla ihtiyacı var gibi duruyor. Bana yine de garip geliyor. Neden vasıfsız eleman vasıflıya tercih ediliyor? Neden vasıflı elemanları alaylıyla halletmenin önü bu kadar açık. Yani cidden ülkede liyakat diye bir şey kalmadı. Bu yazımda kendi sektörümden bahsetmiştim.

Bu kadar güvenlik görevlisine rağmen güvenliğin aslında sağlanamamasının gerçekçi bir sebebi de aslında güvenlik görevlilerinin hiçbir yetkisi olmaması. Yani polissiz çok bir yetkileri yok. Hoş polis sayısı da arttı ona bir şey demiyorum. Ama bu güvenlik görevlilerin silah hatta caydırıcı pek çok şeyi kullanmaları bile yasak.

İstihdam için?

Ee tamam ne olmuş yani mis gibi istihdam derseniz haklısınız. Ona da bir şey diyemeyeceğim. Ha ekmeğini de yedik. Hatta güvenlik şirketleri de bol bol kuruluyor paraya para denilmiyormuş diye duydum. Bu yazımda aslında bunu anlatmaya çalışmıştım. Bir şirket başka şirketi tutuyor sonra öteki ötekini. Taşeronun taşeronu şeklinde arada bir sürü insan para yiyor. Güvenlik görevlisi olarak da 20 kişi çalışacağı yere 5 kişi alıp çalışanları 7-24 çalıştırıp asgari maaş verip fazla mesai de vermeyerek işte altta kalanın canı çıksın mantığıyla para götürüyorlar. Bu işten para bile aklanır.

Yani iyi bir şey demiyorum ama maalesef şurada açıkladığım gibi insanlar her koşulda çalışacak duruma geldi bu durum başka sektörlere de uyarlansın dediğim zaman zaten devlet kadrolarına kadar taşeronun yaygınlaştığını görüyoruz. Yine de özel güvenlik sektöründe durum daha yaygın.

Belki de üniversite mezunu sokmak istemiyorlar. Sendikasıydı odasıydı greviydi uğraşmak istemiyorlar. Zaten en yüksek eğitimi olan sektöre de giderlerse gitsinler denilmesi de bundan. Böyle diyince de özel güvenlikçi arkadaşlar hakkını aramıyor gibi oldu. Eh çok cevval hakkını arayan gördüm sanalda. Gruplar da açılıyor özel güvenlik hakları diye. Ama bizim deneyimimiz hoş değil. İşverene diyoruz ki haftada 4 günlük çalışma süremizin üstü fazla mesaiye giriyor neden ödemiyorsunuz. Onlar da bize haftada dört günden fazla çalışmıyorsunuzki 4 gün çalışıp 2 gün tatil yapıyorsunuz diyor. Ee akıllı arkadaş hafta 6 gün mü? 2 günün sonunda yine işe gelmiyor muyuz o zaman 5 gün yapmış olmuyor mu? Haftada 4 gün çalışmak için haftanın 3 günü dinlenmek gerekiyor. Bizden başka kimsenin de sesi çıkmadı hatta kimse  anlamadı bile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir