Don’t feed the troll

Bugün Don’t feed the troll yani cevaplarımızla beslenen trollere nasıl tepki göstermeliyiz konusunda yazacağım. Daha önce trollerle ilgili yazı yazmıştım burada.

Neden cevap veriyoruz?


Onlara öfkelenip cevap vermemek zor. Şurada anlattığım gibi gördüğün duyduğun yaşadığın şeyleri mi yalanlamıyorlar, siz borç içinde aç yaşarken ülkedeki herkes çok mutlu mu demiyorlar… Yaşadığınız ülkenin değerleri, kutsalı hiçe sayılıyor. Tepki gösterirseniz bu yazımda dediğim gibi terörist diyorlar size. Sanki dün kendileri aynı grubun mensubu değillermiş gibi, siz muhtemelen geçmişte o gruptan mobbing görmüş olma olasılığınız yüksek olmasına rağmen size fetöcü diyorlar. Ha bir de ne müslümanlığınız kalıyor ne Türklüğünüz. Öyle bir akıl tutulması ki adam zaten Türklüğe küfür ediyor ve sonra size Türk değilsin muhabbeti yapıyor. O da şu yazımda belirttiğim müttefik değişiminden dolayı imaj değişikliği yaşandığı için. Müslümanlıkta sorun yok elhamdülillah müslümanlar. Sadece arada ayet uyduruyorlar. Bir de karşısındaki herkesi kafir ilan edip şirk koşuyorlar, iftira ediyorlar gibi. Ama kimsenin müslümanlığı nasıl anladığına ben karışamam. Kısaca bu kişilere tepki göstermemek zor. Ayrıca bir takım tepki gösterenler maalesef yargılanıyor. Kısaca bu yöntemler bir nevi cadı avı gibi, muhalif demeyeyim çünkü çoğu zaman halk tepkisi belli bir siyasi partiye ait olmuyor, halk avına çıkılıyor.

Ne yapılmalı?


Ama trolleri beslememek için dişimizi sıkıp onlara cevap vermemek gerekiyor. Ancak şöyle bir durum var. Bu grupların başında nasıl bir sosyolog varsa bu kişi ülkedeki pek çok şeyi değiştirmek istiyor. Örneğin, 14 yaşında bir kız resmi olarak evlenebilmeli isteniliyor ya da kadınla erkek artık kanun önünde eşit olması isteniliyor diyelim. Halkı alıştırmak için trollerle bir algı kasılıp halkın tepkisine bakılıyor. Eğer halk çok tepki verirse istediklerini hemen yapamıyorlar. Bu durumda tepki vermek de önemli.


Ayrıca bir takım suçlarda bazen suçlu suçsuz kalıyor ya da yeterli ceza verilmiyor. Maalesef bu tarz durumlarda da halk tepkisiyle emniyet ya da adalet çalışmaya başlayabiliyor.


Buna benim çözümüm belli bir trolle cevap yazmadan başlıklara karşı başlık açarak tepki göstermek. Karşıt başlık sahiplerine destek mesajları yazmak ve trollerin klasik cevaplarını görmezden gelmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir