Olumlama Muhabbeti

Bugün anlamadığım bir şey olan olumlama muhabbetinden bahsetmek istiyorum. Bir de beden olumlama trendi var. Ama o, bu yazının konusu değil.

Yani kısaca ben insanlar neden olumlama muhabbetine giriyorlar anlamıyorum. Kişide patolojik şekilde bir anksiyete varsa, ilaç kullanmak istemiyorsa ya da ilaç işe yaramıyorsa belki olabilir. Bu durumda sağlıklı bir insan neden olumlama yapar hiç anlamıyorum.

Kişi korunmak için bulunduğu dindeki duaları okuyabilir. Dualar, mantralar vagal siniri uyararak kişinin sakinleşmesini sağlıyor. Bu da kişinin hem zihinsel hem de bedensel daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Ama benim dediğim şey bunlar değil.

Bana oldukça pasif geliyor. Bir şeyin olmasını istiyorsan 40 kere söyleyeceğine ya da yüz kere yazacağın vakitte harekete geç. Bence tembel işi. Ya da cesaretsizlerin işi. 

Bir de enerji alanını temiz tutmaya çalıştığı için siyasetten bahsetmeyenler var. İyi de şu an sefalet içindeysek sebebi siyaset. Ne kadar gözünü kapatarak olumlu olabilirsin ki? Düşünsenize çevrenizde çocuklar öldürülüyor belki sizin çocuğunuzda tehlikede siz olumlama yapıyorsunuz.

Dünyanın kötü tarafını görmeden dünyayı nasıl daha iyi bir hale getirebiliriz ki? Bana göre bu kişilerin dünyayla falan alakası yok. Bu kişiler bencil kişiler. 

Biraz bakayım dedim neymiş bu olumlama diye. Diyor ki her kapı çabasızca önümde açılacak. İyi de bu doğru mu yani hiç çaba olmadan bir yerlere ulaşmak. Aynı mantıkla kolay para peşinde koşmak da doğru. Dolandırıcılık, hırsızlık gibi. Zaten artan bir kolay para hırsı durumu varken bu tarz olumlamalar doğru değil. Bence her sabah kalkıp andımızı okusak daha mantıklı.

Özetle olumlu olmak için öncelikle dünyayı iyisiyle kötüsüyle kucaklamak lazım. Aynı zamanda dünyanın algoritmasını kucaklamak pasif yöntemlerle ya da çabasızca bir yerlere ulaşılamayacağını anlamak lazım. Patolojik durumlarda bir profesyonele danışılabilinir, ancak olumlamanın bilimsel bir alt yapısı olduğunu zannetmiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir