Kadına Şiddet ve Din

Önceki yazılarımdan birinde, hedeflerinden biri de kadına nefret duygularını yaygınlaştırma olan bir sosyal medya grubundan bahsetmiştim. Elbette ki bu kişiler tamamen belli bir ideolojiye sahip insanlar. Fakat bu kişilerin politik görüşünün içinde din de var. Bu dırum bana şunu sordurttu: Kadına şiddetin sebeplerinden biri de din mi?

Aslında kadın çalışmasın, kadın sadece erkeğe hizmet etsin, kendi hayatı ve düşünceleri olmasın gibi fikirler din değil kültür kaynaklı gibi görünüyor. Gerçi kültürün oluşmasında dinin etkisini küçümseyemeyiz. Ancak dünyadaki diğer ataerkil kökenli kültürlere ve o kültürlerden doğmuş dinlere bakacak olursak islam dininin çok farklı olmadığını görüyoruz. Yani islam kadını eziyor ya da islam ülkelerinde kadınlar eziliyor demeden önce diğer kültürlere de bakmak lazım ki son döneme kadar arada büyük bir fark yokmuş. Belki bizim toplumumuzda bir miktar bu konuda din suçlanıyor olabilir çünkü islam öncesi türk toplumları, diğer toplumlardan farklı olarak daha eşitlikçi hatta daha önceki dönemlerde anaerkil bir toplummuş. Ve uzun süre kültürlerini korumuşlar.

Peki bizim toplumumuzda milli duyguları yok edici ve kadını aşağılayıcı düşünceleri yaymaya çalışanlar gerçekten çok mu dindar, gerçekten çok mu mükemmel müslümanlar? İslama göre bu sorunun gerçek cevabını ancak Allah verir ama gerçekten islamı içten gelerek yaşıyorlar ve doğru bildiklerini düşünüyorlarsa aslında ters bir tepki oluşturduklarını fark etmiyorlar mı acaba? Yani şu soruyu sormam bile hoş mu? “Kadına şiddetteki sebeplerden biri de din olabilir mi?” Bu durumda kadınlar ve şiddet karşıtı insanlar o dinle ilgili ne düşünür? Tabii burada dini doğru öğrenip öyle yaymaya çalışmak lazım. Yarım yamalak öğrenip ya da din adı altında başka şey öğrenip, din diye yaymaya çalışırsan müslüman olacak adamı da uzaklaştırırsın. Ama tabii bu vatandaşlar doğru bildiğini düşünüp yaymaya çalışıyor muhtemelen.

Bu yazıyı yazmayı önceden planlamıştım ama yazana kadar sosyal medyada yabancı kaynaklı başka bir paylaşıma denk geldim. Paylaşımda kadını nasıl örtmek gerektiğini göstermişler. Kalabalık ortamda kadın öyle bir örtünüyor ki zavallım gözleri bile kapatılıyor. Kadıncağız hem nefes alamıyor hem kör kalıyor. Büyük bir müslüman popülasyonunun olduğu bir ülkenin diliyle yazılmıştı. Alttaki yorumlarda genel olarak dalga geçmişler. Hatta bazıları okuyup öğrenmiş olacak ki Kuran’da böyle bir şey yok yazmışlar.

Bu örnekten de anladığımız kadarıyla her türlü bilgi ve düşünceye ulaşabildiğimiz bu internet çağında saçma sapan düşünceler yayılmaya çalışılırsa ters tepki oluşur. Yeni nesiller uzaklaşır ve gelecekte azınlık kalınır. Yani bu kişiler yapmak istediklerinin tersine sebep oluyorlar. Ama farkındalar ama değiller.

Ama şu da bir gerçek olabilir. Şu yazımın son bölümünde bahsetmiştim. Bir de işin algı yaratma boyutu var. Belki de din halkın afyonu diyerek bizi böyle şeylere kilitleyip, birilerinin yüklü miktar mülk götürmesini soracak mecal bırakmıyorlar adamda. Eğer bu durum doğruysa bu algıların kaynağının dinle uzaktan yakından alakası yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir